تا الان در گروهی بودین که در اون فردی با مشخص کردن چشم انداز روشنی از اهداف گروه، اشتیاق به انجام کار و توانایی انرژی بخشیدن به دیگر اعضای گروه، کنترل وضعیت رو در دست بگیره؟ ممکنه به این فرد رهبر تغییر آفرین گفته شه. رهبری تغییر آفرین یکی از شکلای مختلف روشای رهبریه که می تونه در افراد زیردست تغییرات مثبت بسازه. در این مقاله با رهبری تغییر آفرین بیشتر آشنا میشید.

 

رهبران تغییر آفرین عموما پر انرژی، علاقه مند و مشتاق هستن. این رهبران نه تنها در مراحلای کار درگیر می شن، بلکه تمرکزشان روی اینه که به دیگر افراد گروه کمک کنن تا اونا هم در کاراشون موفق باشن.

پیش زمینه

رهبری تغییر آفرین و امتیازات اون در سازمان  آموزشی

متخصص رهبری و نویسنده ی زندگی نامه ی رئیس جمهورها، جیمز مک گرگور بِرنز، واسه اولین بار معنی رهبری تغییر آفرین رو به وجود آورد. بنا به تعریف بِرنز، زمانی می تونیم شاهد رهبری تغییر آفرین باشیم که رهبران و زیردستان به پیشرفت همدیگه کمک کنن و در تقویت روحیه و افزایش انگیزه همدیگه تأثیرگذار باشن.

رهبران تغییر آفرین با استفاده از قدرت بصیرت و شخصیت شون این توانایی رو دارن که الهام بخش زیردستان شون باشن و انتظارات، درک و انگیزهای اونا رو واسه انجام کار و رسیدن به اهداف تغییر.

رهبری تغییر آفرین و امتیازات اون در سازمان  آموزشی

محقق دیگری به نام برنارد ام باس ایده ی ساده ی برن رو پیشرفت داد و نظریه ی شناخته شده ی رهبری تغییر آفرین باس رو پایه گذاری کرد. طبق نظریه ی باس رهبری تغییر آفرین رو میشه طبق تأثیرش بر زیردستان تعریف کرد.

به باور ی باس رهبران تغییر آفرین از طرف زیردستان شون مورداعتماد، احترام و تشویق هستن.

اجزای رهبری تغییر آفرین

رهبری تغییر آفرین و امتیازات اون در سازمان  آموزشی

رهبری تغییر آفرین در نظریه ی باس چار عنصر جدا از هم داره.

  • تحریک فکری: رهبران تغییر آفرین نه تنها وضعیت موجود رو به رقابت میکشن، بلکه خلاقیت رو هم بین زیردستان شون افزایش میدن. رهبر، زیردستان رو تشویق می کنه تا روشای تازه واسه انجام کارا و فرصتای جدیدی واسه یادگیری کشف کنن.
  • رهبری تغییر آفرین و امتیازات اون در سازمان  آموزشی

  • ملاحظات فردی: رهبر تغییر آفرین، زیردستان رو به شکل فردی حمایت و تشویق می کنه و واسه اینکه در رابطه اش با بقیه فردی حمایت کننده باشه، خطوط ارتباطی رو باز می ذاره تا زیردستان واسه اشتراک ایده ها احساس راحتی کنن. اینطوری، رهبران می تونن از مشارکت منحصر به فرد هر یک از افراد به طور مستقیم تقدیر کنن.
  • انگیزه الهام بخش: رهبران تغییر آفرین چشم انداز روشنی دارن و می تونن به فعالیتای زیردستان شکل مناسبی بدن. این رهبران این تونایی رو دارن که به زیردستان کمک کنن تا اشتیاق و انگیزه کافی رو واسه به ثمر رساندن اهداف کسب کنن.
  • اثر ایده آل: رهبران تغییر آفرین واسه زیردستان مثل یک الگوی بدلی هستن. از اونجا که زیردستان به رهبر اعتماد دارن و بهش احترام می ذارن، رهبر رو به عنوان یک الگوی بدلی انتخاب می کنن و ایده های اونو درون خود می پرورانند.

حال باید پرسید که بعضی از ویژگیای عادی در بین رهبران تغییر آفرین چیه؟ با این رهبران، گروه ها به طرف موفقیت و وفاداری پیش می رن. اونا اهمیت خیلی زیادی به گروه میدن و به توانایی گروه واسه تکمیل اهدافش اهمیت خیلی زیادی میدن. شکست در کار بسیار کم اتفاق میفته، چون رهبران تغییر آفرین می تونن حس تعهد بسیار خوبی در زیردستان شون بسازن.

اثرات رهبری تغییر آفرین

رهبری تغییر آفرین و امتیازات اون در سازمان  آموزشی

باس ریگو در نوشته سنتی شون درباره رهبری تغییر آفرین توضیح می ده:

«رهبران تغییر آفرین کسائی هستن که زیردستان رو تحریک می کنن و الهام بخش اونا می شن تا هم به نتایج عالی دست پیدا کنن و هم در این مراحل ظرفیتای رهبری خود رو زیاد کنن. رهبران تغییر آفرین با جواب گویی به نیازای فردی زیردستان و قدرت بخشیدن به اونا از راه درنظر گرفتن بعضی اهداف فردی شون، به اونا واسه رشد و تبدیل شدن به رهبران آینده کمک می کنه.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راهکارهایی واسه خوش اخلاقی با بقیه 

محققان فهمیدن که این چرخه رهبری می تونه اثر مثبتی بر گروه داشته باشه.

رونالد ای، روان شناس و متخصص رهبری توضیح می ده که: «دلایل حاصل از تحقیقات به روشنی نشون میدن گروه هایی که رهبران تغییر آفرین اونا رو هدایت می کنه، کارکرد بهتری دارن و در مقایسه با گروه هایی که با سبکای دیگر رهبری اداره می شن، از سطح رضایت بیشتری بهره مند هستن».

دلیل اون اینه که رهبران تغییر آفرین باور دارن که زیردستان شون می تونن کارشون رو به بهترین شکل بکنن و این باعث می شه که اعضای گروه احساس قدرت بکنن.

واسه تبدیل شدن به رهبری تغییر آفرین چه کارایی میشه انجام داد؟ کارشناسان رهبری پیشنهاد می کنن که داشتن چشم اندازی مثبت و قوی نسبت به آینده نقشی اساسی داره. نه تنها مهمه که خودتون به این چشم انداز باور داشته باشین، بلکه باید بقیه رو هم تشویق کنین که به چشم انداز شما باور داشته باشن. ویژگیای اساسی دیگری که به تشویق زیردستان واسه رسیدن به اهداف گروه کمک می کنن، عبارت ان از باهوش بودن، داشتن اشتیاق، حمایت کردن و معتمد بودن.

رابطه با رفاه

رهبری تغییر آفرین و امتیازات اون در سازمان  آموزشی

طبق نتایج یک مطالعه، این نوع رهبری اثر مثبتی روی رفاه کارمندان می ذاره. این مطالعه که در مجله سلامت پزشکی و محیطی منتشر شده، چندین شرکت تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات رو در آلمان مطالعه کرده. محققان از شرکت کنندگان در تحقیق سوالایی درباره سبک مدیریت سازمان شون پرسیده ان. بعد طبق کیفیتایی مثل جفت و جور کردن محرکای فکری، ارائه بازخوردای مثبت واسه کارکرد خوب، راهنمایی با استفاده از مثال و کمک به کارمندان واسه اینکه فکر کنن اونا هم نقشی درجهت رسیدن به اهداف گروه دارن، نمره ای واسه رهبری تغییر آفرین داده شده.

محققان کشف کردن کارمندانی که سطح بالاتری از رهبری تغییر آفرین رو در کارفرماهایشان تشخیص دادن، سطح رفاه بالاتری رو هم گزارش دادن. محققان عوامل مربوط به رفاه رو هم مثل فشار کاری، آموزش و سن بررسی کردن که بازم جالب توجه بود.

نویسندهای این تحقیق خلاصه گفتن: «نتایج این تحقیق نشون می ده سبک رهبری تغییر آفرین که حس اعتماد و معناداری رو منتقل می کنه، باعث ایجاد رقابتای فردی و رشد کارمندان می شه و اثر مثبتی روی رفاه می ذاره».

اجرا در دنیای واقعی

این نتایج چه تأثیری روی مدیران و کارکنان داشته باشه؟

نویسندهای این مطالعه بر این باورند که نتایج تحقیق شون مهمه و می تونه به شرکتا کمک کنه تا برنامه های آموزش مدیریت شون رو بهبود بخشند و میشه از اونا واسه آموزش مهارتای مربوط به رهبری تغییر آفرین استفاده کرد. کسب مهارتای ارتباطی مثل حل اختلافا در محیط کار و تشخیص نیازای کارمندان بخش بسیار مهمی از رهبری تغییر آفرینه.

محققان توضیح میدن: «اینجور برنامه های آموزشی می تونن جزئی لازم واسه ارتقای سلامت محیط کار باشن؛ درنتیجه باید خیلی از اونا حمایت شه».

کلام آخر

سبک رهبری تغییر آفرین زمانی بیشترین اثر رو داره که به شکلی مناسب استفاده کرده شه، البته شاید واسه همه موقعیتا بهترین انتخاب نباشه. در بعضی از موارد، ممکنه گروه ها به سبکای مدیریتی استبدادی تری نیاز داشته باشن که کنترل بیشتری روی آنهاست و جهت مندی بیشتری دارن؛ به ویژه در مواردی که اعضای گروه مهارت کافی ندارن و به نظارت بیشتری نیازه، توجه به این موضوع ضروریه.

یک روش واسه بهبود تواناییای مدیریتی تون اینه که سبک مدیریت الان تون رو بررسی کنین و به روشایی فکر کنین که نقاط قوت شما می تونه به گروهی که اونو رهبری می کنین، سود برسونه. با آزمایش مهارت هاتون، بهتر می تونین نقاط قوت تون رو به نمایش بذارین و نقاط ضعف تون رو بهبود بخشید.جلسات کاری رو تبدیل به وسیله موفقیت خود کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید