رهبری اخلاقی چیه؟ اول بذارین یک مثالی بزنیم. دوراهی اخلاقی زیر رو در نظر بگیرین:

شما مدیر یک سازمان خدمات انسانی جامعه محور هستین که در شهرهای مختلف شعبه داره. به دلیل بحران بودجه ای که واسه ایالت شما پیش اومده، بودجه شما در خطر خطر کاهش ۳۰ درصدی قرار گرفته. سرپرست اداره بودجه به شما پیشنهاد می کنه یکی از شعبها رو تعطیل کنین. این کار به معنای اخراج کارکنان پایبند و حذف خدمات به جامعه و گروهی از افراده که به شما اعتماد کردن و شاید مهم تر از همه، این کار به معنای انتخاب گروهی از جامعه از بین گروه های اجتماعی مختلفیه که به همه اونا تعهد دارین. چیجوری با این مسأله برخورد می کنین؟

 

یا درباره این مسأله فکر کنین: از راه رابطی در مؤسسه ای دیگر، از امکان دریافت حمایتی مالی باخبر میشید که واسه همکاری با سازمانی دیگر عالیه. در همون زمان، آگاهی کامل پیدا می کنین سازمان شما می تونه به جای اونکه که با سازمان دیگری شریک شه، به تنهایی واسه دریافت حمایت اقدام کنه و در آخر پول بیشتری به دست آورد. در این حالت خدمات شما محدودتر میشه اما بازم واسه افرادی که با اونا کار می کنین مفیده و این حمایت مالی به پرداخت هزینه های اجرایی تون کمک می کنه. از طرفی، اون سازمان دیگر که رابطه کاری خوبی با هم دارین با مشکلات مالی دست به گریبانه و اینجور حمایتی کمک بزرگی به زنده ماندشان می کنه. چه می کنین؟

رهبری اخلاقی چیه و چیجوری میشه اون رو پیاده کرد؟  آموزشی

اینا سؤالاتی اخلاقی هستن. رهبران سازمانا، بنیادها و مؤسسها (و حتما سیاست مدارها) تقریبا هرروز با این سؤالا روبرو می شن و باید تصمیم بگیرن. تصمیما و روش تصمیم گیری شون مشخص می کنه که رهبرانی اخلاقی هستن یا نه؟ چه سازمانی کوچیک رو اداره کنین که مسئول گروهی در سازمانی بزرگ تره یا سرپرست اداره یا مؤسسه ای بزرگ باشین، یا اونکه فقط بعضی وقتا نقش رهبری غیررسمی رو در زندگی روزمره اجرا کنین، رهبری اخلاقی مسأله ایه که گریزی از اون ندارین. این مقاله درباره رهبری اخلاقیه: رهبری اخلاقی چیه، به چه دلیل مهمه و چیجوری بهش عمل کنیم؟

منظور از رهبری اخلاقی چیه؟

نمیشه بدون توجه به خود اخلاق، درباره رهبری اخلاقی صحبت کرد. اگه از ۱۰۰ نفر (حتی ۱۰۰ فیلسوف) بپرسید منظورشان از اخلاق چیه شایدً ۱۰۰ جواب مختلف می شنوین. سعی واسه تعریف رفتار اخلاقی شاید به زمان پیشاتاریخ باز می شه و این مسأله سنگ بنای فلسفه ی یونان و بیشتر ادیان بزرگ دنیا بوده.

رفتار اخلاقی به آسونترین بیان یعنی دانستن و انجام دادن چیزی که درسته. سختی اصلی، تعریف کلمه «درست» است. افراد متفاوت، فرهنگای متفاوت و ادیان متفاوت اونو به شکلای متفاوت تعریف می کنن. نحوه ی رفتار با زنان و طرز نگاه به برده داری در فرهنگا و زمانای مختلف نمونه هایی عالی هستن که نشون میدن کلمه «درست» چقدر می تونه فرق داشته باشه.

خیلی از افراد اخلاق (ethics) و آداب (morality) رو برابر تعریف می کنن اما بهتره این دو بحث رو کمی از هم جدا بدونیم. اخلاق بر مبانی دسته ای از هنجارهای اجتماعی ساخته شده یا طبق قواعدی فلسفی که با منطق سازگارند، اما آداب بر مبنای دسته ای (معمولا گسترده تر) از اعتقادات، ارزشای مذهبی، فرهنگی و بقیه قواعدی ساخته شده که شاید با منطق هم موافق نباشن. البته آداب می تونه مبنایی واسه نظام اخلاقی باشه.

حتی معنای «اخلاق» هم تفسیرپذیره. بعضی از تعریفای این کلمه از این قراره:

 • اخلاق وضعیت محور: چیزی که درسته به چگونگی موقعیت بستگی داره. چیزی که در موقعیتی درسته ممکنه در موقعیتی دیگر نادرست باشه.
 • نسبی گرایی فرهنگی: هرچه رو یک فرهنگ درست بدونه، واسه اون فرهنگ، اخلاقیه. هیچکی حق نداره درباره اخلاق فرهنگی دیگر قضاوت کنه مگه از دریچه ی نگاه همون فرهنگ.
 • اخلاق حرفه ای: بعضی مشاغل، مقررات اخلاقی مخصوص به خود دارن، شاید آشناترین این مشاغل حقوق، پزشکی و روان درمانی باشه اما فهرست اونا طولانی و متنوعه.
 • اخلاق ارزش محور: پیش فرض این نوع اخلاق اینه که هرکی طبق مجموعه ارزشای خود زندگی می کنه. آدم، زمانی اخلاقی رفتار می کنه که رفتارش با ارزش هاش هماهنگ باشه.
 • اخلاق قانون محور: اگه از قوانین سازمان، گروه همسالان، فرهنگ، مذهب و چیزای دیگه ای به جز اینا پیروی کنین، اخلاقی رفتار کردین.
 • اخلاق عدالت محور: رفتار اخلاقی رفتاریه که در اون با همه مساوی رفتار شه.
 • اخلاق طبق دسته ای از قوانین موافق و موردقبول عام، قوانینی که بیشتر آدمای عاقل پذیرفته ان: راستی، برابری، عدالت، آسیب نرساندن به بقیه، قبول کردن مسئولیت اعمال خود، تقدم نه اکثریت بر منافع شخصی و چیزای دیگه ای به جز اینا.

هر یک از این تعاریف مشکلاتی دارن. مشکل اصلی بیشتر اونا همون مسأله ایه که با اون شروع کردیم: «درست» دقیقا یعنی چه و کی اونو تعریف می کنه؟ البته بیشتر این تعاریف از قوتایی هم برخوردارن و شاید بشه اونا رو ترکیب کرد و نظامی اخلاقی ساخت که گرچه تعریفش آسون نیس ولی وسعت ی بزرگی از موقعیتا رو پوشش می ده.

نتیجه سعی نگارنده واسه تعریف رفتار اخلاقی، بر مبنای چیزی که به نظر می رسه باور همه مردم درباره این موضوع باشه، به این قراره:

رفتار اخلاقی نمایانگر نظامی ارزشیه که در نگرشی منظم به جهان ریشه داره و طبق برابری، عدالت، نیازها و حقوق خود و بقیه، حس تعهد نسبت به بقیه و جامعه، نیازای قانونی و استانداردها و معیارهای جامعه س.

این تعریف خیلی کامل نیس. مثلا، فقط چیزی که پایه و مبنای نیازای قانونی و استانداردهای جامعه رو تشکیل می ده، قرنا موردبحث و دعوا بوده و همیشه با تکامل جوامع تغییر کرده.

پس با در نظر گرفتن اینکه حتی معنای اخلاق هم روشن نیس چه جوری میشه مطمئن بود رفتار و اعمال ما اخلاقی باشه؟ بازم به تعداد افرادی که به این پزسش جواب دادن جوابای مختلف هست. در درس گفتاری که «پاتریشیا پینل» (Patricia Pinnell) و «شرلی ایگان» (Shirley Eagan) در کلاسای دانشگاه «وست ویرجینیا» (West Virginia) واسه رهبران داوطلب ارائه کردن جوابای خوبی واسه این سوالا به دست اومد. این جوابا به شکل چار سؤال مطرح می شه که هنگام هر تصمیم گیری یا قبل از هر اقدامی باید از خود بپرسید:

کودک روی شونِه: اگه فرزندان تون شاهد این صحنه بودن بازم این کار رو انجام می دادین؟

 • صفحه اول روزنامه: دوست دارین این تصمیم یا کار در صفحه اول روزنامه منطقه چاپ شه؟
 • قانون طلایی: اگه جای طرف مقابل تصمیم یا عملتون بودین، خوشحال می شدید؟ (با بقیه همون طور رفتار کن که می خوای با تو رفتار کنن)
 • قانون جهان شمولی: خوبه همه این کار رو بکنن؟

اگه می تونین رو راست به همه یا بیشتر این سؤالات جواب «بله» بدین احتمال اون زیاده که تصمیم یا عمل تون حقیقتا اخلاقی باشه.

رهبری اخلاقی چیه و چیجوری میشه اون رو پیاده کرد؟  آموزشی

رهبری اخلاقی

رهبری اخلاقی دو عنصر داره. اول، رهبران اخلاقی باید مثل همه آدمای اخلاق مدار، اخلاقی رفتار کنن و تصمیم بگیرن، اما در مرحله دوم، رهبران اخلاقی باید در نحوه ی تعاملات روزمره با بقیه، در نگاه های خود، در روشایی که بقیه رو تشویق می کنن و راهی که سازمان یا مؤسسه یا ستادشان رو در اون پیش می برن، اخلاقی «رهبری» کنن.

رهبری اخلاقی هم آشکاره و هم مخفی. قسمت رو، روش همکاری رهبر با دیگرونه، رفتاری که در جمع نشون می ده و نحوه ی سخن گفتن و عمل کردن اون. جنبه ی مخفی رهبری اخلاقی در شخصیت، فرایند تصمیم گیری، ساختار ذهنی، ارزشا و قواعدیه که ترسیم می کنه و هم در شجاعتش واسه تصمیم گیریای اخلاقی در شرایط سخت قرار داره.

رهبری اخلاقی چیه و چیجوری میشه اون رو پیاده کرد؟  آموزشی

رهبران اخلاقی، همیشه اخلاق مدار هستن، نه فقط وقتی کسی مواظبشانه. اونا همیشه طبق اخلاق رفتار می کنن و بارها ثابت کردن اخلاق جزئی لازم از نظام فکری و فلسفی ایه که واسه فهم دنیا و رابطه با اون استفاده می کنن.

بعضی مؤلفه های مهم رهبری اخلاقی

 • توانایی کنار گذاشتن خود و منافع شخصی در مقابل رویایی که از اون حمایت می کنین، سازمانی که رهبری می کنین، نیازای افرادی که به اونا خدمت می کنین یا واسه منفعت جامعه یا جهان.
 • آماده بودن واسه تشویق و پذیرش بازخوردهای جدی، نظراتی مخالف نظر شخصی خود و به رقابت کشیده شدن ایده ها و کارایی که پیشنهاد دادین.
 • تشویق بقیه به رهبری
 • تفکر و گفتگو درباره اخلاق و مسائل اخلاقی رو جزئی از فرهنگ گروه، سازمان یا ستاد قرار دادن.
 • حفظ و گسترش لیاقت . شما مدیون کسائی هستین که به شما اعتماد کردن تا سازمان رو در جهت درست و با بهترین و مؤثرترین روش ها رهبری کنین
 • مسئولیت پذیری و جوابگو بودن
 • و شاید از همه مهم تر: شناخت قدرت رهبری و استفاده درست از اون، تا حد امکان تقسیم این قدرت ، هیچوقت از اون سوءاستفاده نکردن و استفاده از اون فقط زمانی که به نفع همکاران، سازمان، انجمن یا جامعه س.

مؤلفه های ویژه ی رهبری اخلاقی

۱. نه سازمان و عموم رو بر منافع شخصی و صلاح خود مقدم بدارین

یکی از آزمونای واقعی رهبری اخلاقی، گرفتن تصمیمیه که واسه سازمان بهترینه حتی زمانی که نفع شخصی رهبر در انجام اون نیس (هنگامی که شرایط مالی مناسب نیس، رهبر سازمان ممکنه حقوق خود رو قطع کنه یا مثلا با مسئولیت خود، قدرت تصمیم گیری بقیه رو زیاد کنه)

مقدم دانستن نه اکثریت بر منافع شخصی ممکنه به اندازه تعریف رهبری اخلاقی سخت باشه چون این موضوع مؤلفه های بسیار دیگری رو در خود داره. بیشتر به رهبرانی که خود رو در راه آرزو یا بقیه فدا می کنن به چشم قهرمون نگاه می کنن اما لازم نیس در نبردی بمیرید یا به زندان برید یا مثل گاندی و سزار چاوز اعتصاب غذا کنین تا واسه رهبری اخلاقی، شایسته باشین. فقط کافیه خود و منافع شخصی تون رو کنار بذارین و کاری رو انجام بدین که به نه سازمان یا افرادیه که در قبالشان مسئولید.

۲. تشویق به بحثای اخلاقی کلا و بحث درباره انتخابای اخلاقی در موقعیتا و تصمیم گیریای خاص، به عنوان ویژگی ثابت فرهنگ سازمانی

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رفتار با کودکان پر انرژی با ۱۰ راهی که شیطنت فرزندان شما رو مدیریت می کنه 

همه اعضای سازمان باید با نحوه ی بررسی نتیجه های اخلاقی تصمیما و رفتارها آشنا باشن و انتخاب کنن اون پیامدها باید بر روش شون اثر بزاره یا نه و اگه آری، چیجوری؟

رهبری اخلاقی چیه و چیجوری میشه اون رو پیاده کرد؟  آموزشی

۳. روشایی بسازین تا بقیه بتونن قدرت شما رو زیر سؤال ببرن

مگه اونکه هدف سازمان شما سود خالص، نزاع یا تصرف دنیا باشه و شاید حتی در این حالت، خودکامگی در رهبری به ضرر شما هستش (چون که بازخوردها و اطلاعات لازم واسه تصمیم گیریای مؤثر و کاربردی به دست شما نمی رسن)، به ضرر کسائی هستش که رهبری شون می کنین (بسیار از اونا ناراحت و مضطرب می شن و خواسته یا ناخواسته بازدهی اونا پایین میاد) و به ضرر سازمان هستش (بیشتر مشارکت و خلاقیت کارکنان از دست میره و کمبود مالکیت در تصمیما و فلسفه ی شخصی اونا ممکنه باعث کاهش موفقیت سازمان و افزایش ترک شغل شه). همه باید در تصمیم گیری سهمی داشته باشن، دست کم در جاهایی که مستقیما بر اونا اثر می ذاره. اونا باید اونقدر قدرت و اختیار داشته باشن تا کاراشون رو بدون دخالت و خوب بکنن.

رهبری اخلاقی چیه و چیجوری میشه اون رو پیاده کرد؟  آموزشی

خلاقیت-خلاق

۴. خودتون رو خیلی جدی نگیرید

جدا از اینکه مسأله ی جدیِ درک انتخابای اخلاقی و تصمیم گیری در این مورد، رهبری اخلاقی شامل حفظ جایگاه تون و در عین حال شوخ طبع بودنه. رهبران انسانند و باید آدم بمونن. اگه خیلی شدید از قلمرو رهبری تون حفاظت کنین کارایی شما کاهش پیدا میکنه و ادعایتان درباره رفتار اخلاقی بی ارزش می شه.

۵. نتایج تصمیم هاتون بر بقیه رو در نظر بگیرین و به دنبال راه هایی واسه به کمه کم رساندن ضرر باشین.

«راش ورث کیدر» (Rushworth Kidder) نویسنده ی کتاب «مردمون خوب چه جوری از پس تصمیمات سخت برمی آیند» باور داره، دوراهیای اخلاقی، نه انتخابی بین درست و غلط بلکه انتخاب بین دو مورد درسته. در شرایطی که به دست آوردن چیزی همراهه با از دست دادن چیز مهم دیگری، سعی واسه انتخاب گزینه مهم تر، تبدیل به چالشی واقعی واسه رهبری اخلاقی می شه.

۶. همیشه با همه کس مساوی، رو راست و قابل احترام برخورد کنین

به نظر می رسه این جمله اون قدر بدیهیه که لازم به اشاره نیس با این حال یکی از مهم ترین خصوصیات رهبری اخلاقیه. نحوه ی رفتار شما با بقیه، فارغ از اینکه جامعه چه نگاهی به اونا داره، نشون می ده به چشم بقیه چیجوری اید و واقعا کی هستین . «همه برابر آفریده شدن» معنیش این نیس که همه افراد با هم یکی هستن یا اونکه توانایی و استعداد برابر دارن بلکه یعنی همه افراد به یک اندازه مهم، و شایسته رفتار قابل احترام هستن.

۷. با سازمانا همون گونه رفتار کنین که با افراد برخورد می کنین: با انصاف، راستی و احترام

در همه معاملات روراست باشین، به گروه های دیگر آگاهی بدین که کار شما ممکنه بر اونا اثر بزاره، همکار خوب و قابل اعتمادی باشین. اگه به عنوان فردی راستگو و منصف شناخته شید این آوازه به سازمان شمام منتسب می شه و بقیه سازمانا خواهان ایجاد رابطه با شما می شن.

۸. با داخل و خارج سازمان همکاری کنین

همکاری باعث می شه امکانات و ایده های بیشتری به کارتون جذب شه، بین شرکتا و افراد یک شرکت رابطه صمیمی به وجود آید، فرصتای سرمایه گذاری و برنامه ریزی خلاق زیاد شه و قدرت و مسئولیتا به نحوی تقسیم شه که صداهای بیشتری شنیده شه و فشار وارده بر افراد کم بشه.

رهبری اخلاقی چیه و چیجوری میشه اون رو پیاده کرد؟  آموزشی

همکاری با بقیه نشون می ده به تقسیم قدرت و منابع علاقه مند هستین و واسه شما انجام درست کارا و ارائه بهترین خدمات از حفظ جایگاه و قدرت مهم تره.

۹. رابطه برقرار کنین

بین خود و همکاران تون راه های ارتباطی به وجود بیارین و این راه ها رو حفظ کنین. اگه همه بدونن که شما اجازه میدید از مسائلی که براتون مهمه و هر اطلاعات مهم دیگر باخبر شن، اعتمادشون به شما بیشتر می شه و شایعها، کنایها، شکا و دلخوریا به میزان زیادی کم می شه.

۱۰. بکوشید همیشه لیاقتای اجتماعی تون رو افزایش بدین

بسته به اونکه از کجا شروع می کنین و چی مهمه این گزینه می تونه شامل موارد زیر شه:

 • بهبود مهارتای غیرکلامی مثل زبون بدن، حالت چهره، تن و قدم صدا و…
 • استفاده از رابطه غیرکلامی واسه نشون دادن توجه و احترام (رفتارهای دیگر هر زمان که مناسب بود)
 • حفظ یا بهبود مهارت گوش دادن فعال
 • سعی واسه ایجاد شفافیت در شکلای مختلف ارتباطات کلامی و نوشتاری به دسته ای که هیچ گونه بدفهمی رخ نده
 • بفهمین از دید افراد یا گروه های دیگر چیجوری هستین و در صورت ضرورت از این اطلاعات واسه اصلاح رفتارتون استفاده کنین
 • افزایش همدلی
 • سعی پیوسته واسه درک بهتر روابط بین فردی
 • سعی دائمی واسه رسیدن به فهم بهتری از خود

۱۱. بکوشید از نظر فرهنگی حساس و ماهر شید

درباره تنوع فرهنگی در جامعه یاد بگیرین و اونو قبول کنین و افرادی رو از فرهنگای مختلف بشناسین. کارای دیگری که می تونین انجام بدین:

 • یادگیری یا افزایش علم تون درباره زبون جمعیتی که با اون کار می کنین
 • یادگیری سنتا، هنجارهای رفتاری و ارتباطی و تاریخ گروه های فرهنگی جامعه
 • شرکت در جشنا و آیینای محلی و چیزای دیگه ای به جز اینا
 • سعی واسه استخدام افراد از فرهنگای مختلف
 • یادگیری چگونگی کنار اومدن با سنتای فرهنگی متفاوت با فرهنگ اکثریت و درک معنای جابه جایی جغرافیایی واسه بعضی از گروه های مهاجر
 • شناسایی و ایجاد روابط کاری با سازمانایی که جمعیتی مثل شما دارن واسه معرفی به همدیگه و مشاوره

رهبری اخلاقی چیه و چیجوری میشه اون رو پیاده کرد؟  آموزشی

۱۲. بکوشید گسترده باشین

یعنی با همه اقوام، نژادها، طبقات، فرهنگا، تمایلای مختلف و چیزای دیگه ای به جز اینا کار کنین و تمایل داشته باشین استخدامشان کنین. و هم با تشویق افراد به یادگیری سنتا و دیدگاه های همدیگه و احترام به این دیدگاه ها و بحث بدون جانبداری درباره اونا هنگام بروز اختلاف یا مخالفت، خلاقانه از تنوع جمعیتی استفاده کنین

۱۳. شخصیت رهبری خود رو جدی بگیرین و پایبند به تحقق اون باشین

رهبر یکی از سازمانای جامعه محور در بخشی از توضیح شغل خود نوشت: «دریافت انتقاد و تحویل تشویق». به عنوان رهبر، مسئول چیزی که تحت رهبری شما رخ می ده هستین. همونجوریکه بقیه رو در برابر انجام کاراشون و در برابر محاسبات اشتباه مسئول میدونید، باید خود رو هم مسئول بدونین و به بقیه اجازه بدین شما رو مسئول بدونن. به عنوان رهبری اخلاقی، باید پاسخگویی رو جزو وظایف شغلی خود بدونین چه این کار عادی باشه چه نباشه، و آماده باشین مستقیماً با نتایج تصمیما و اعمالتان روبه رو شید.

مسئولیت پذیری و سعی واسه اصلاح اشتباهات و بهبود کارای نامناسب بخشی از وظایف رهبره بازم که اطمینان از اخلاقی رفتار کردن سازمان با همه وظیفه ی رهبره. سرزنش بقیه، حتی اگه واقعا اشتباه از طرف اونا باشه یا در موقعیتی کارشون رو انجام نداده باشن، مسئولیت جلوگیری از این اشتباهات رو از دوش رهبر برنمی داره بلکه فقط اونو ترسو نشون می ده.

۱۴. سعی دائمی واسه افزایش لیاقت

افراد واسه شایسته بودن به رهبران وابسته ان: واسه همین به اونا اعتماد می کنن و دلیل اصلی رهبری همینه. به عنوان رهبری اخلاقی، مسئولیت شماس که لیاقت خود رو حفظ کنین و اونو ارتقاء بدین تا بتونین سازمان رو در جهتی درست هدایت کنین و افراد تحت رهبری تون بتونن به شما اعتماد کنن.

بخشی از این مسئولیت شناسایی و اعتراف به بخش هاییه در اون خوب نیستین، یا باید مهارتای خود رو در اون بخشا تقویت کنین یا اونو به فرد دیگری بسپارید. (تعداد کمی از مدیران ارشد اجرایی به مدیریت مسائل مالی شرکتشان هم فکر می کنن واسه همین کارمندان مالی رو استخدام می کنن)

جنبه ی دیگر لیاقت رد مسئولیت هاییه که از انجام اون ضعیف هستین و هم نپذیرفتن کارایی که زمان یا منابع لازم رو واسه انجام دادنشان در اختیار ندارین.

میشه از روشای مختلف لیاقت رو حفظ کرد و اونو پیشرفت داد، مثل ادامه تحصیل (دوره های واقعی، خواه در مؤسسهای آموزشی یا به شکل برخط و آنلاین)، حضور در همایشا و کارگاها، مطالعه حرفه ای، برگزاری نشستای منظم با افراد هم رده واسه بحث درباره مسائل رهبری، یادداشت درسای یاد گرفته شده در بین کار، کسب علم و ایده از آدمای متفاوت و چیزای دیگه ای به جز اینا. از همه این روش ها می تونین استفاده کنین تا رهبری مؤثرتر شید.

۱۵. وقتی مفید نیستین، کار رو ترک کنین

سازمانا و به طور خاص سازمانای جامعه محور باید با بالغ شدنشون رشد و تغییر کنن. رهبران اخلاقی تشخیص میدن چه زمانی همه کارای لازم رو انجام دادن یا چه زمانی سازمان واسه ادامه رشد خود نیاز داره فرد دیگری سکان هدایت مجموعه رو به دست گیرد.

۱۶. هیچ وقت از بررسی سیستم اخلاقی و روش رهبری خود دست ورندارید

همونجوریکه بارها در این مقاله خاطرنشان کردیم، رهبری اخلاقی پایان نداره، بلکه همیشه و در طول زمان انجام می شه. سینسیناتوس رومی رو که در قرن پنجم پیش از میلاد می زیست، هنگام شخم زدن مزرعه اش فراخواندند و بهش مسئولیت دادن تا فرمانروا باشه و ارتش روم رو از شکست نجات بده. اون به سرعت دشمن رو تسلیم کرد و پس از گذشت فقط ۱۶ روز فرمانروایی رو کنار گذاشت و به مزرعه اش بازگشت اما بازم رهبر موند چون مردم اونو به عنوان رهبر قبول داشتن. جوری به عنوان رهبر پذیرفته شده بود که طبق اظهارات لیوی نویسنده ی رومی،۲۰ سال بعد، وقتی ۸۰ سال داشت بازم به فرمانروایی فراخوانده شد.

رهبری اخلاقی پایان نداره بازم که سعی شما واسه جستجو و تمرین رهبری اخلاقی نباید پایانی داشته باشه.

منبع : ctb.ku

جلسات کاری رو تبدیل به وسیله موفقیت خود کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید