ربکا وِست همیشه لباسای مشکی می پوشید. اون می گه «مجله ها به من می گفتن لباسای تیره بپوشم تا لاغرتر به نظر برسم». ولی عوضش همیشه احساس وحشتناکی داشت. «اما رنگ سیاه باعث می شد رنگ روشن پوستم رنگ پریده به نظر برسه و مجبور بودم بیشتر آرایش کنم که باعث می شد سنم بالاتر به نظر برسه».

اون طراح داخلیه، وقتی که روزهای سیاتل همه گرفته و ابری بودن، تصمیم گرفت خودش همه جا رو روشن کنه. حدود دو سال پیش، رنگ سیاه رو از کمد لباسا و طراحی هاش حذف کرد. «حالا رنگای قرمز روشن، شکلای مختلف آبی و سبز زمردی می پوشم. رنگا به من احساس سرزندگی میدن و بیشتر لبخند می زنم، پس سرزنده تر و خوشحال تر به نظر می رسم. وقتی با بارانی زرد روشن وارد خونه ی مشتری میشم، همه میگن چقدر خوبه که در این هوای گرفته رنگای روشن می بینن. مثل این می مونه که هرکجا میرم با خودم گل لاله به همراه می برم.»

رنگ ها چه جوری حال و هوای شما رو تغییر میدن؟ " آموزشی

وست ماشین خاکستری خسته کننده اش رو هم با یک ماشین سبز فسفری عوض کرد. اون سعی می کنه همیشه دیوارها، کف و پنجره ی خونه ی مشتریانش رنگای روشن داشته باشه.

احساسات آدما از گذشته های دور با رنگا پیوند داشتن. اما واقعا رنگا روی حال و هوای ما اثر دارن؟ وست باور داره اثر دارن اما تحقیقات این رو نمیگن.

مثلا، به نظر می رسه اتاق سبزی که بازیگرها قبل از رفتن روی صحنه یا جلوی دوربین در اون ریلکس می کنن، یک ریشه علمی داشته باشه. اما هیچ مدرکی وجود نداره که رنگای سبز اثر روانشناختی آروم بخشی داشته باشن. (گرچه بعضی تحقیقات نشون دادن دیدن گیاهان – که می تونه یک گلدان در دفتر کار شما باشه یا درختی بیرون پنجره – حال و هوای شما رو بهتر می کنه. اگه همچین چیزی درست باشه، شاید رنگ سبز دیوار بتونه مغز شما رو فریب بده، اما هیچ مدرکی وجود نداره که واقعا این اتفاق میفته.)

صورتی، شاید؟ چندین مرکز اصلاح و تربیت و ایستگاه پلیس دیوارهایشان رو صورتی آدامسی رنگ زدند. اگه قصد دارین اتاق بچه هاتون رنگ بزنین شاید بد نباشه بدونین در سال ده ۸۰ میلادی گزارش شد این رنگ رفتار خشن رو کم می کنه (قدرت بدنی رو هم کم می کنه) و فشار خون و ضربان قلب رو پایین میاره. گرچه تحقیقات بعدی نتونستن این یافتها رو تایید کنن.

رنگ ها چه جوری حال و هوای شما رو تغییر میدن؟ " آموزشی

با اینکه از نظر احساسی و فرهنگی، رنگای خاص مفاهیم خاصی واسه ما دارن – مثلا زرد بَشاش به نظر می رسه، قرمز احساس شور و اشتیاق رو منتقل می کنه و آبی آرامش می ده- همین مفاهیم خاص هستن که روی رفتار ما اثر می ذارن،نه خودِ رنگا. این مفاهیم می تونن طبق جنسیت، ملی بودن، سن و سلیقه ی شخصی متفاوت باشن. مثلا، رنگ سفید در غرب نماد پاکی و تازگیه، اما در کشورهای شرقی به عنوان رنگ مرگ و اندوه شناخته می شه.

رنگ ها چه جوری حال و هوای شما رو تغییر میدن؟ " آموزشی

آرامش

معانی رنگا می تونن خیلی قوی باشن. یک مطالعه در دانشگاه کورنل جریمه هایی رو که بازیکنان فوتبال و هاکی روی یخ با لباسای سیاه دریافت کرده بودن مورد مطالعه قرار داد. در طول این مطالعه، بازیکنان با لباسای سیاه صدرنشین دریافت جریمه ها بودن و وقتی تیمایی با لباس روشن به لباسای سیاه تغییر رنگ دادن، یک افزایش یهویی در تعداد جریمه ها مشاهده شد. اینکه اعضای تیم با پوشیدن رنگ سیاه رفتار خشن تری از خودشون نشون می دادن یا داوران این طور فکر میکردن مشخص نیس. اما درسی که میشه از این تحقیق گرفت نشونه: اگه می خواید هرروز صبح از دنده راست بلند شید، دیواره های اتاقتان رو سیاه پرکلاغی رنگ نزنید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راهکارهایی واسه رسیدن به خوشبختی

فابر برین، تئوریسین و نویسنده ی بیشتر از ۲۰ کتاب در مورد ی رنگ، به فکر بود افراد منفی ترین واکنش رو نسبت به رنگای زرد – سبز دارن چون اونا رو یاد مریضی میندازه. ، تجربیات منفی درمورد رنگا نسبت به تجربیات مثبت ثابت تر و احساسی تر هستن. وست می گه: «اگه خاطرات وحشتناکی از رنگ سبز دستشوییای مدرسه ساده تون داشته باشین، من حتی سعی نمی کنم به شما بگم که دیوار به رنگ یشمی در خونه ی شما، می تونه بسیار عالی باشه.»

بیشتر مشتری هایی وست میگن یک رنگ خاص می خوان، اما چیزی که اونا می خوان یک احساس خاصه. اون می گه: «ممکنه بعضی مردم یه جور حس گرما و صمیمیت بخوان و شما می تونین با کم کردن شدت هر رنگی، این احساس رو به اونا بدین.» فرق بین رنگ زرد گل آفتاب گردان و کَره رو در نظر بگیرین. طیف و ته رنگ می تونه حس شما رو درمورد رنگ عوض کنه.

جدا از اینکه رنگای معمولی، نورهای رنگی هم می تونن اثری داخلی روی فیزیولوژی و حال وهوای شما داشته باشن. بعضی تحقیقات نشون دادن در خطر نور قرمز قرار گرفتن، شاید به خاطر ارتباطی که با آتیش، خون و خطر داره، می تونه ضربان قلب رو زیاد کنه و ما رو دلواپس یا مشتاق کنه. برعکس، نورهای آبی، این علائم رو کاهش میدن. بعد از اینکه لامپایی که در بعضی خیابونای گلاسکو در اسکاتلند نصب شده بودن، شهر شاهد کاهش جرم و جنایت در اون مناطق بود.

رنگ ها چه جوری حال و هوای شما رو تغییر میدن؟ " آموزشی

با وجود اینکه این تحقیقات قطعی نیستن سعی کنین کاغذهایی با رنگای مختلف رو از پنجره آویزون کنین و ببینین چه احساسی به اونا دارین. در آخر، رابطه رنگ با حال و هوا همین هست: احساسی که شما درمورد رنگا دارین. اگه فکر می کنین رنگ بنفش به شما میاد، وقتی بادمجانی می پوشید به نسبت وقتی که سبز فسفری می پوشید، نگاه کردن به آینه حس بهتری به شما می ده. این افزایش کوچیک در اعتماد به نفس می تونه هر روز بیشتر شه، باعث شه بیشتر لبخند بزنین، بیشتر از شما تعریف کنن، حس بهتری به خودتون داشته باشین و پس حال و هوایتان واقعا بهتر شه.

وست می گه: «انتخاب رنگی که شما رو خوشحال می کنه یک راه راحت واسه افزایش عامل خوشحالی در زندگی شماس». وقتی پای یک زندگی رنگی و خوشحال درمیان باشه، فقط انتخاب شماس که مهمه. چون روزی که دیگر از رنگ بنفش خسته شید، همون روزیه که روی شما اثر منفی می ذاره. یخچالایی با رنگ آواکادویی ۵۰ سال پیش پدر و مادرهای ما رو خوشحال می کرد. الان داشتن دیواره های خاکستری و رنگای فلزی براق حس خوبی به ما می ده. کی می دونه فردا چه رنگایی خوشحال مون می کنن؟

منبع : success


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید