به چه دلیل تماس چشمی در رابطه غیرکلامی مهمه؟ واسه یافتن اهمیت این موضوع، باید به چشم به عنوان یک وسیله نگاه کنیم و ببینیم از اون چه استفادهایی می شه. بدیش اینه الان گوشیای هوشمند گوی پیشی رو از آدما ربوده ان و مجالی واسه ایجاد رابطه چشمی اونا به هم نمی دن.

دریغ کردن نگاه، راهی واسه نشون دادن خشم و غضبه، موقع مخفی کردن دروغ در چشم طرف نگاه نمی کنیم، خیره نگاه کردن یه جور تجاوز به حریم شخصی انگاشته می شه و کلا با نوع نگاه مون می تونیم باعث شادی، غم، ترس و تعجب بقیه شیم. میشه گفت یک جفت اسلحه قوی در اختیار داریم که نوع استفاده از اون به خودمون بستگی داره. در این مقاله با حقایق جذاب درباره رابطه چشمی بیشتر آشنا شید.

 

رابطه چشمیِ بیشتر از حد، به طور ذاتی با گستاخی، دشمنی یا تکبر در ارتباطه؛ اما در محیط کاری، رابطه چشمیِ بیشتر از حد ممکنه با قصد عمدی واسه تسلط یافتن، ترسوندن، تحقیر کردن یا القای حس «معیوب بودن» به فرد مقابل، همراه باشه. پس، اگه هنگام ایجاد رابطه چشمی با بقیه، یکی از این مقاصد رو تو سرشونه، بهتره از این کار پرهیز کنین.

از طرف دیگه، رابطه چشمیِ کم هم می تونه شما رو ناراحت، بی میل یا ریاکار نشون بده. مثلا، یک بیمارستان بزرگ محلی در بررسی شکایات بیماران دریافت که ۹ نامه از ۱۰ نامه ی شکایت، به رابطه چشمی ضعیف دکتر با مریض اشاره دارن، نقطه ضعفی که از دید عموم، بخاطر اهمیت ندادن یا از دست دادن توجه دکتر به بیماره.

مدت زمانِ مناسب واسه ایجاد رابطه چشمی ای که باعث ایجاد حس توجه و اعتماد دوطرفه می شه، بسته به موقعیت ، محیط، نوعِ شخصیت، جنسیت و فرقای فرهنگی، مختلفه. با اینکه طبق یک قانون ی کلی، رابطه چشمی مستقیم بین یک مکالمه که بین ۳۰ درصد تا ۶۰ درصد از مدت زمان مکالمه متغیر باشه، یک جوّ صمیمی و پربار رو ایجاد می کنه. در نظر داشته باشین که وقتی شنونده هستین، رابطه چشمی تون بیشتر و وقتی گوینده هستین، رابطه چشمی تون کمتر می شه.

رمزگشایی در رابطه چشمی؛ ۷ حقیقت جذاب درباره معانی مختلف نگاه کردن  آموزشی

رمزگشایی در رابطه چشمی؛ ۷ حقیقت جذاب درباره معانی مختلف نگاه کردن  آموزشی

حقایق زیر رو درباره رابطه چشمی می دونستین؟

  • رابطه چشمی یک حس پیوند قوی و ناخودآگاهانه ایجاد می کنه و این پیوند حتی با چشمان نقاشی شده یا عکس گرفته شده هم برقرار می شه، حقیقتی که به وسیله محققان دانشگاه کورنِل (Cornell) ثابت شد. این محققان نگاه خیره ی خرگوش کارتونی روی جعبهای کورن فلکس تریکس (Trix) رو دستکاری کردن و از گروهی از بزرگسالان خواستن یکی از اونا رو انتخاب کنن. چیزی که این محققان به این نتیجه رسیدن برابر انتظارشان بود. جعبه ای که بیشتر بزرگسالان انتخاب کردن، جعبه ای بود که خرگوشِ روی اون، مستقیم در چشمان شون نگاه می کرد.
  • زمانی که از موضوعات شرم آور، ناراحت کننده یا غم انگیز صحبت می کنیم یا در حال زیر و رو کردن افکار و احساسات داخلی مون هستیم، رابطه چشمی مون کم می شه.
  • هنگام صحبت با افرادی که دوست شون داریم، تشویق شون می کنیم یا زیردست شون هستیم، رابطه چشمی مون زیاد می شه. در مکالماتِ صمیمانه تر، طبیعتا بیشتر به هم نگاه می کنیم و خیرگی نگاه رو مدت زمان بیشتری حفظ می کنیم. ، طبق میزان رابطه چشمی، روابط رو قضاوت می کنیم. هر چه رابطه چشمی بیشتر باشه، رابطه نزدیک تره.
  • زنان بیشتر از مردها با فردی که در حال صحبت با اون هستن، رابطه چشمی برقرار می کنن. این یکی از دلایلیه که زنان مکالمه ی روبرو رو ترجیح میدن و مردها به صحبت کردن در حالت وایس تاده کنار هم قانع هستن.
  • مردم معمولا در آسانسور، مترو، اتوبوسا و قطارهای شلوغ، از رابطه چشمی پرهیز می کنن. در آسانسور که مقابل در وای میستیم و در جایای دیگر به گوشیای هوشمندمان زل می زنیم، چون وسیله ایه واسه کنترل نبود امنیتی که از ترس حمله شدن به حریم شخصی مون احساس می کنیم. پیشخدمتا از نبود رابطه چشمی به عنوان یک ترفند استفاده می کنن تا به مشتریان این سیگنال رو ارسال کنن که: «من اونقدر سرم شلوغه که الان نمی تونم به کار تو رسیدگی کنم». کارمندان هم بیشتر با پیدا شدن سر و کله ی رئیس، به ویژه وقتی به نظر می رسه اون سؤال سختی داره یا به دنبال داوطلب واسه انجام کاریه، نگاه هاشون رو از اون می دزدند. (علم آموزان هم وقتی معلم می خواد درس جلسه ی قبل رو بپرسد، از این ترفند استفاده می کنن!)
  • مهم ترین بخش از زبون بدن که نشون می ده فرد در حال دروغ گفتنه، پرهیز اون از ایجاد رابطه چشمیه. بعضی از افراد (به ویژه کودکان) نمی تونن هنگام دروغ گفتن، مستقیم به چشمان شما نگاه کنن. اما خیلی از افراد (به ویژه گستاخ ترین اونا) واسه «راست نشون دادن» دروغ شون، بیشتر از حد رابطه چشمی برقرار می کنن و به طولانی نگه داشتن اون اصرار دارن.
  • اگه یک گوینده هنگام صحبت کردن، با اشتیاق به دنبال رابطه چشمی باشه، از دید مخاطب قابل باورتر، مصمم تر و ماهرتره.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رفع دلشوره با ۷ راه حل شگفت انگیز 

رابطه چشمی نیرویی خیلی قدرتمنده؛ چون با اولین الگوهای باقی موندن بشر رابطه داره. کودکانی که توانایی جذب و حفظ رابطه چشمی داشتن و پس می تونستن توجهات بیشتری رو به خود جلب کنن، شانس بهتری واسه سیر شدن و مراقبت داشتن. الان، نوزادان به طور غیرارادی نگاه شون رو روی والدین شون قفل می کنن. قدرت اون رابطه چشمی بچگانه هنوز اثر خود رو تو ذهن بزرگسالان از دست نداده. ما هنگام ایجاد رابطه چشمی (صرف نظر از نوع و میزان اون) به طور خودکار به سیگنالایی که ارسال و دریافت می کنیم، اعتبار زیادی میدیم.

منبع : forbes

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید