علم آموزان موفق خوب میدونن که چه جوری در مواقع لازم بر مطالعه خود تمرکز کنن و هر زمان که نیاز داشته باشن، استراحت کنن. اونا می تونن زمان خود رو هوشمندانه مدیریت کنن، به برنامه های مطالعه هدفمند بچسبند و از زمان خود در کلاس درس، بهترین استفاده رو ببرن. ، علم آموزان موفق میدونن چه جوری اوقات خوبی داشته باشن و از یادگیری علم، به اندازه کسب نمرات نورانی لذت می برن. این نوشته رو بخونین تا با رمز موفقیت در تحصیل آشنا شید.

بخش اول:‍ پرورش ویژگیای یک دانش آموز موفق

۱. مطالعه رو تبدیل به یک اولویت کنین

رمز موفقیت در تحصیل چیه؟  آموزشی

علم آموزان موفق میدونن چه جوری موفق شن؛ چون مطالعه اولویت اصلی آنهاست. درسته که باید زمانی رو به دوستان، خونواده، فعالیتای فوق برنامه و حتی تفریحات فردی اختصاص بدین؛ اما اصلا نباید در مورد زمانی که واسه مطالعه می گذرونین، سهل انگاری کنین. اگه امتحان سخت و مهمی در پیش دارین و احساس می کنین واسه اون آماده نیستین، اون وقت شاید بهتر باشه به مهمانی بزرگی که دو روز قبل از امتحان تون برگزار می شه، نرید. اگه واقعا در درس زبون عقب هستین، شاید لازم باشه در مدت باقی مونده، بی خیال تماشای قسمت جدید سریال محبوب تون شید. این بهش معنا نیس که نمی تونین کارایی رو که دوست دارین انجام بدین؛ بلکه باید تشخیص بدین چه موقع مطالعه اولویت اصلی تون باشه.

رمز موفقیت در تحصیل چیه؟  آموزشی

با این حال، نمی شه چون درس دارین، بی خیال هر چیزی در دنیا شید. اگه دوست یا عضوی از خونواده تون در بحران افتاده، نمی تونین به بهونه ی اینکه درس دارین، کمکش نکنین.

۲. وقت شناس باشین

عادت مدیریت زمان رو در خودتون پرورش بدین و یاد بگیرین چه جوری در مواقع ضرورت سر وقت برسین. ، باید برنامه ریزی کنین تا همیشه و در هرجا، زودتر از موعد مقرر حاضر باشین تا وقت کافی واسه مستقر شدن، تمرکز پیدا کردن و آمادگی واسه یادگیری داشته باشین. وقت شناس بودن باعث می شه علاقه معلم تون به شما بیشتر شه و احساس کنه بهش احترام می ذارین. اگه می خواید دانش آموز موفقی باشین باید در مواقع امتحان یا در قرارهای مطالعه با دوستان تون وقت شناس باشین.

رمز موفقیت در تحصیل چیه؟  آموزشی

مرد خردمندی می گفت: «حاضر شدن نصف نبرده.» اگه نمی تونین پایبند شید که سر وقت جایی حاضر باشین، اون موقع در یادگیری هم ناموفق هستین.

۳. رو راست کار کنین

یعنی کار خودتون رو انجام بدین، از کپی کردن مطالب دوری کنین و اصلا تقلب نکنین. تقلب شما رو به هیچ جا نمی رساند؛ با اینکه تقلب مثل یک میانبر به نظر می رسه، اما بعدا دردسرهای زیادی واسه تون به دنبال داره. تقلب در امتحان هیچ ارزشی نداره. خیلی بهتره اگه واسه امتحان آمادگی ندارین اونو خراب کنین و نمره خوبی نگیرید تا اینکه موقع تقلب مچ تون رو بگیرن! حتی اگه خیلی هم استادانه تقلب کنین و کسی مچ تون رو نگیرد، به تقلب کردن عادت می کنین و یکی از نتیجه های منفی اون اینه که بعدا واسه هر مسئله ای در زندگی و کارتون، جعل و تقلب اولین راه حلیه که به ذهن تون می رسه.

نباید تحت فشار همسالان قرار گیرید. در بعضی مدارس، تقلب در بین بعضی از علم آموزان به عنوان یه جور قانون و ارزش در نظر گرفته می شه و مثل اینه که بچه های زیادی این کار رو انجام میدن چه اشکالی داره شمام به اونا ملحق شید. این تفکر بسیار خطرناکه و مانع رسیدن شما به ظرفیتای پنهون تون می شه.

۴. متمرکز بمونین

علم آموزان موفق روی تکالیف فعلی خود تمرکز می کنن. اگه به مدت یک ساعت مجبور به مطالعه یک فصل از کتاب تاریخ هستین، بهش پایبند بمونین و بازیگوشی نکنین. اگه نیاز به استراحت دارین، یک استراحت کوتاه ۱۰ دقیقه ای داشته باشین. ، شما می تونین به ذهن خود یاد بدین تا مدت طولانی تری متمرکز بمونه، پس حتی اگه احساس می کنین نمی تونین بیشتر از ۱۵ دقیقه پشت سر هم تمرکز کنین، سعی کنین تا زمان مطالعه رو اول به ۲۰ دقیقه و بعدا به نیم ساعت و بیشتر برسونین.

گفته می شه بیشتر افراد نمی تونن بیشتر از ۶۰ الی ۹۰ دقیقه روی کاری تمرکز کنن. یک استراحت ۱۵-۱۰ دقیقه ای موقع مطالعه، به بازسازی انرژی شما و تمرکز دوباره کمک می کنه.

۵. خودتون رو با هیچکی دیگر مقایسه نکنین

علم آموزان موفق در شرایط خودشون موفق هستن. اونا به کارکرد برادر، همسایه، یا هم کلاسی شون در آزمایشگاه، اهمیت نمی دن؛ چون میدونن در آخر اون چیزی که مهمه، موفقیت خود آنهاست. اگه بیشتر از حد درگیر فکر کردن درباره بقیه هستین، اون وقت یا ناامید میشید و یا به اندازه ای خود رو غرق در رقابت می کنین که ذهن تون مسموم می شه. یاد بگیرین بقیه رو از ذهن خود کنار بذارین و روی بهترین کارکرد خودتون تمرکز کنین.

ممکنه یک دوست اهل رقابت داشته باشین که همیشه بخواد نمراتش رو با شما مقایسه کنه یا در مورد معدل با شما صحبت کنه. اجازه ندین اون شخص شما رو اذیت کنه؛ اگه نمی خواهید در مورد عملکردتون در مدرسه توضیح بدین، سعی کنین به نحوی این موضوع رو بهش بفهمانید.

۶. روی پیشرفت تدریجی خود کار کنین

اگه می خواید دانش آموز موفقی باشین، نباید هدف تون رسیدن از معدل ۱۶ به معدل ۱۹ باشه. عوضش، باید سعی کنین تا به نمره ۱۷ و بعد ۱۸ و نمرات بعد اون برسین تا پیشرفت شما قابل کنترل باشه و ناامید نشید. علم آموزان موفق میدونن که پیشرفت با وجود فراز و نشیبای بین راه، سخته و به جای اینکه مستقیم به قلب هدف پایانی حمله کنن، بر اهداف کوچیک تر تمرکز می کنن. اگه می خواید دانش آموز موفقی باشین باید رابطه خوبی با پیشرفت تدریجی داشته باشین.

واسه کوچیک ترین پیشرفت تون به خود افتخار کنین. خود رو درگیر فکر کردن به نمرات عالی (که امیدوار به کسب اونا بودین، اما نتونستید) نکنین.

۷. در مورد مطالب هیجان زده شید

دانش آموز موفق یک ماشین نیس که تحت هر شرایطی نمره برتر رو بگیره. اون واقعا به مطالبی که مطالعه می کنه، اهمیت می ده و به اونا علاقه منده؛ همین علاقه بیشتر از اندازه اون به علم باعث پیشرفتش می شه. البته نمی شه در مورد هرچیز کوچیکی که یاد می گیرین، از فتوسنتز گرفته تا معادلات، هیجان زده شید؛ اما می تونین سعی کنین تا در هر کلاس، مبحثی پیدا کنین که واسه تون مهم و جذابه. این روش به متمرکز ماندن شما کمک می کنه و یادگیری رو واسه شما لذت بخش تر می کنن.

اگه واقعا موضوعی در کلاس پیدا کنین که در مورد مطالعه اون مشتاق هستین، اون بعضی وقتا باید مطالعه خارج از کلاس هم داشته باشین تا بهش علاقه مندتر شید. مثلا، اگه در کلاس عاشق خوندن کتاب «خورشید هم اونقدر می دمد» همینگوی هستین، سعی کنین آثار دیگر اون مثل «پاریس جشن بیکران» رو هم بخونین.

بخش دوم: موفقیت در کلاس درس

۱. دقت کنین

رمز موفقیت در تحصیل چیه؟  آموزشی

اگه می خواین دانش آموز موفقی باشین، دقت کردن سر کلاس درس واسه موفقیت شما بسیار ضروریه. با اینکه قرار نیس عاشق هر موضوعی که می ببینن بشین، اما باید انگیزه کافی واسه گوش دادن به معلم تون داشته باشین. سر کلاس به دوستان تون پیامک ندین و به اندازه کافی روی اون چیزی که معلم به شما می گه تمرکز کنین، تا بتونین مهم ترین نکات هر درس رو سر کلاس یاد بگیرین.

 • واسه دقت و توجه، مهمه که نگاه تون به معلم باشه.
 • اگه در مورد موضوعی در اشتباه هستین، می تونین همون لحظه واسه روشن شدن اون مطلب سؤال کنین. اگه درس ادامه پیدا کرد و احساس کردین که بیشتر و بیشتر گیج میشید، توجه کردن به درس هم واسه تون سخت تر میشه.

۲. یادداشت وردارین

یادداشت ورداری واسه موفقیت شما به عنوان یک دانش آموز ضروریه. یادداشت ورداری نه تنها در تحقیقات بعدی به شما کمک می کنه، بلکه باعث می شه در کلاس درس مشارکت کنین و مطالب درسی رو یاد بگیرین؛ چون باید اونا رو با زبون خودتون بنویسین. حتی بعضی افراد ازای لایترهای مختلف یا خودکار واسه منظم کردن و جذاب تر کردن یادداشتایی که ورداشته ان، استفاده می کنن که به حفظ مطالب بسیار کمک می کنه. یادداشت برداشتن باعث می شه تمرکز بیشتری داشته باشین و کمک می کنه به معلم گوش بدین.

۳. سؤال بپرسید

اگه واقعا قصد موفقیت در کلاس رو دارین، پس باید در موقع مناسب از معلم تون سؤال بپرسید تا به درک بهتری از مطالب برسین. نباید به خاطر نفهمیدن قسمتی از مطالب، از درسای خود باز بمونین، بلکه باید وقتی سؤالی دارین اونو بپرسید تا سردرگم نشید و واسه امتحانات آماده شید. سؤال پرسیدن شما رو در مباحث درسی فعال می کنن و به یادگیری مطالب هم کمک می کنه.

 • در آخر هر درس، می تونین یادداشت هاتون رو مرور کنین و اگه نکته یا ابهامی واسه تون وجود داشت، سؤالات تون رو آماده کنین تا در جلسه ی بعدی بپرسید.
 • بعضی معلمان از شما می خوان سؤال هاتون رو در آخر درس بپرسید. اگه این خواسته معلم شماس بهش احترام بذارین.

۴. در کلاس مشارکت داشته باشین

اگه می خواید یک دانش آموز موفق شید، مشارکت در کلاس درس اهمیت زیادی داره. نباید تنها وقتی که سؤالی دارین اونو بپرسید، بلکه باید به سؤالات معلم هم جواب بدین، در فعالیتای گروهی فعال باشین، داوطلبانه به معلم تون کمک کنین و مطمئن باشین به اندازه ای در کلاس فعال هستین که خوب هر چیزی رو یاد بگیرین. مشارکت باعث میشه رابطه خوبی با معلمان داشته باشین و همین نکته به شما در کلاس کمک می کنن.

 • نباید تنها بعد از اینکه سؤالی پرسیده شد، دست تون رو واسه جواب دادن بلند کنین، بلکه باید هر زمان که چیزی واسه گفتن دارین سعی کنین تا اونو بگید.
 • مشارکت در کارای گروهی بسیار مهمه. علم آموزان موفق هم به تنهایی و هم در کنار بقیه کارکرد خوبی دارن.

۵. از کارایی که باعث پرت شدن حواس تون می شه، پرهیز کنین

اگه می خواید بیشترین بازده رو بین مطالعه داشته باشین، باید آخر سعی خود رو واسه تمرکز انجام بدین. از نشستن کنار دوستان تون یا علم آموزان وراج و پرحرف دوری کنین و غذا، مجلات، گوشی موبایل و هر چیزی که حواس شما رو از مطالعه پرت می کنه، کنار بذارین. می تونین بعدا با کارایی مثل حرف زدن با دوستان ، مطالعه مجله ، یا انجام هر سرگرمی دیگری به خودتون پاداش بدین، اما نباید اجازه بدین این کارا مانع مطالعه شما شن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رهبری خدمتگزار؛ ۱۰ ویژگی مهم در رهبران خدمتگزار 

سعی کنین وقتی در کلاس درسی نشسته اید به کلاس درس دیگر فکر نکنین. فکرتون جمع به کلاس فعلی باشه و وقتی در کلاس بعدی نشسته اید در مورد اون نگران باشین.

۶. روابط مثبتی با معلم تون داشته باشین

یک راه دیگر واسه موفقیت حتمی در کلاس، داشتن ارتباطات قوی با معلمانه. حتی اگه نمی خواهید پاچه خوار و خودشیرین باشین و یا سعی کنین که بهترین دوست معلم شید، داشتن یک رابطه قوی به شما کمک می کنه هر زمان نیاز به کمک اضافی داشتین از اونا خواسته کنین و هم علاقه تون به مطالب بیشتر شه. سعی کنین به موقع سر کلاس حاضر باشین و از دستورات معلم پیروی کنین تا از تحقیقات خود استفاده ی بهینه کنین.

 • اگه محبوب معلما هستین نگران قضاوت افراد نباشید که فکر کنن سوگلی معلم هستین. شما فقط دارین سعی می کنین دانش آموز بهتری باشین!
 • اگه معلم شما رو بیشتر از بقیه دوست داره، بیشتر خواهان کمک به شما و جواب دادن به سؤالات تون هستش و اگه مشکلی واسه شما پیش بیاد بهتر درک تون می کنه.

۷. در صورت امکان نزدیک معلم بشینین

اگه در کلاسی هستین که می تونین محل نشستن خود رو انتخاب کنین، بهتره به نشستن در ردیف جلوی کلاس و نزدیک معلم فکر کنین. این کار به تمرکز شما هنگام درس کمک می کنه و مانع پرت شدن حواس شما می شه. به شما کمک می کنه رابطه بهتری با معلم داشته باشین، به ویژه اگه در یک سالن کنفرانس بزرگ هستین، چون معلم بیشتر تمایل به رفت و امد با افرادی داره که نزدیک اون نشسته ان.

 • نگران نباشید بقیه فکر کنن که شما پاچه خوار هستین. شما فقط آخر سعی تون رو می کنین تا مطالبی رو که باید بدونین، خوب فرا بگیرین.

بخش سوم: موفقیت هنگام مطالعه

۱. واسه هر جلسه ی مطالعه، یک راه حل طراحی کنین

رمز موفقیت در تحصیل چیه؟  آموزشی

یک روش واسه موفقیت هنگام مطالعه، داشتن یک برنامه ثابت قبل از هر جلسهه. این کار تضمین می کنه شما متمرکز هستین، به اهداف تون می رسین و برنامه آموزشی شما سازنده. بعد از هر ۱۵ یا نیم ساعت، مطالعه خود رو متوقف کنین و فهرستی از کارایی رو که قراره در طول هر دوره زمانی انجام بدین، یادداشت کنین؛ مثل خوندن فلش کارت، مرور یادداشتا، یا انجام نمونه تست آزمونا. این کار مانع احساس دلسردی یا بی انگیزگی در شما می شه.

 • داشتن لیستی که بتونین اونو چک کنین و تیک بزنین به شما انگیزه می ده. بعد از هربار که این لیست رو چک می کنین، احساس می کنین مطلب رو خوب یاد گرفتین و روی اون متمرکز شدین.

۲. جلسات مطالعه خود رو زمان بندی کنین

یک روش مهم دیگر واسه موفقیت، اطمینان از داشتن یک برنامه ریزی، قبل از شروع مطالعه. باید مطمئن شید که در بیشتر روزهای هفته و در صورت ضرورت حتی آخر هفته هم زمانی به مطالعه اختصاص دادین. از اونجا که نمی خواهید لقمه ی بزرگ تر از دهن تون وردارین، باید از اینکه تقویم تون پر از رویدادهای اجتماعی و فعالیتای فوق برنامه باشه، پرهیز کنین تا آخرش واسه مطالعه زمان کم نیارین.

 • اگه از زمانی که به مطالعه اختصاص دادین مطمئن شید، دیگر لازم نیس رویدادهای اجتماعی رو واسه زمانی برنامه ریزی کنین که مانع مطالعه شما می شه. ممکنه تا وقتی که سعی نکردین زمانی واسه مطالعه جفت و جور کنین، متوجه نشید که تقویم اجتماعی شما رزرو شده.
 • حتی می تونین یک برنامه ماهانه تنظیم کنین تا مطمئن شید مطالب رو هر هفته یاد می گیرین، به ویژه وقتی قراره درسا رو واسه امتحان کامل مرور کنین.

۳. روش مطالعه ای رو انتخاب کنین که متناسب با روش یادگیری شماس

یادگیرندگان مختلفی وجود دارن و هر روش یادگیری مثل استفاده از فلش کارت یا نت ورداری، واسه هر علم آموزی بهترین روش نیس. بسیار مهمه که از روش یادگیری خودتون آشنایی تا بتونین مطالعه خود رو طوری تنظیم کنین که متناسب با نیازهایتان باشه. بیشتر افراد ترکیبی از یادگیرندگان مختلف هستن و پس روشای مختلفی می تونه واسه شما جذاب باشه. اینجا چند روش عادی یادگیری و راهنمایی واسه مطالعه اومده:

 • یادگیرندگان چشمی: اگه شما یک یادگیرنده ی چشمی هستین، پس مطالب رو با استفاده از عکس، تصویر و درک فضایی، جداول و نمودار یاد می گیرین و یادداشتای رنگی بیشتر به کار شما میاد. هنگام یادداشت ورداری، روندنما (فلوچارت) یا حتی بعضی طرحای در رابطه، بیشتر از انبوهی واژه به شما کمک می کنه.
 • یادگیرندگان سمعی: این دسته از یادگیرندگان از راه گوش دادن بهتر مطالب رو یاد می گیرن. سعی کنین درسای خود رو ضبط کرده و اونا رو تکرار کنین، یا اینکه گوش هاتون رو حسابی تیز کنین و به سخنان معلم گوش کنین و بعدا هم یادداشت وردارین. می تونین یادداشتا یا مطالب درسی رو واسه خود تکرار کنین یا با افراد ممتاز و خبره صحبت کنین و یا در مباحثات درسی شرکت کنین تا مطالعه مؤثرتری داشته باشین.
 • یادگیرندگان فیزیکی یا جنبشی-حرکتی: این یادگیرندگان زمانی بهترین یادگیری رو دارن که از بدن، دستان و حس لامسه ی خود استفاده می کنن. شما می تونین به دنبال کلماتی باشین که موضوع مطالعه رو تقویت کنین، هنگام حفظ کردن مطالب راه برید، یا فعالیتایی انجام بدین که باعث می شه در دور حرکت کنین یا وسایل رو لمس کنین.

۴. استراحت کنین

شاید تعجب می کنین اگه بدونین زمانای استراحت واسه موفقیت شما کلیدیه. هیچکی نمیتونه ۸ ساعت همیشگی مطالعه کنه، حتی اگه بیشتر از حد انگیزه داشته باشه یا یک سرم قهوه به طور پیوسته به رگای اون تزریق شه! ، زمانای استراحت واسه مطالعه موفق لازمن، چون به مغز شما اجازه استراحت میدن تا بتونین با انگیزه و انرژی به مطالعه برگردین. برنامه ریزی کنین که هر ۶۰ یا ۹۰ دقیقه استراحت کنین و کاری کنین که باعث شه چشمان تون یه مدت استراحت کنن، چیزی بخورین و کمی در هوای تازه قدم بزنین.

 • علم آموزان موفق میدونن چه زمان نیاز به استراحت دارن. اونا می تونن حس کنن خسته شدن یا مطالعه شون دیگر پربار نیس. فکر نکنین اگه استراحت کنین، تنبلی کردین و به یاد داشته باشین که این بهترین کاریه که می تونین انجام بدین.

۵. از مواردی که حواس تون رو پرت می کنه دوری کنین

اگه می خواید تا حد امکان مطالعه موفقی داشته باشین، باید بتونین جلوی پرت شدن حواس تون رو بگیرین. این می تونه به معنای پرهیز از مطالعه در کنار یک دوست پرحرف یا خواب آلود، خاموش کردن گوشی موبایل تون، یا اطمینان از استفاده از اینترنت فقط واسه کمک به مطالعه و نه خوندن شایعها در مورد افراد مشهور باشه. گرچه پرهیز کامل از مواردی که حواس تون رو پرت می کنن، غیرممکنه؛ اما سعی کنین قبل از نشستن پشت میز مطالعه اونا رو کمه کم کنین، که این کار به شما کمک می کنه متمرکز بمونین و از راه مطالعه خارج نشید.

 • اگه واسه مطالعه به اینترنت نیاز ندارین اونو غیرفعال کنین تا حواس تون پرت نشه. اگه به گوشی تون احتیاجی ندارین اونو هم خاموش کنین.
 • اگه چیزی باعث نگرانی شما می شه، زمانی رو صرف سر در آوردن از اون کنین و بعد در صورت امکان سر مطالعه خود برگردید. اگه تموم روز احساس ناراحتی کنین، نمی تونین مطالعه خود رو به پایان برسونین.

۶. بهترین محیط مطالعه رو انتخاب کنین

محیط مطالعه شما در موفقیت تون به عنوان یک دانش آموز اهمیت زیادی داره. با این حال، هرکی با بقیه فرق داره. بعضی دوست دارن در اتاق شون و در سکوت مطلق درس بخونن. یه سریای دیگه دوست دارن در فضای آزاد روی پتو و با صدای بلندِ موسیقی، بخونن. بعضی افراد دوست دارن در کتابخونه یا سالن مطالعه و در نزدیکی افرادی درس بخونن که مثل اونا در حال مطالعه هستن. محیطای مختلف مطالعه رو امتحان کنین تا ببینین کدوم محیط واسه شما مناسبه.

 • اگه فکر می کنین درس خوندن در یک سالن مطالعه پرسروصدا مؤثر نیس، سعی کنین در سکوت اتاق خود یا حتی در پارک درس بخونین تا بتونین تنهایی رو احساس کنین.

۷. از منابع خود استفاده کنین

روش دیگر واسه بیشترین حد استفاده از وقت مطالعه، اینه که از تموم منابع موجود استفاده کنین. با معلمان، کتاب داران و دوستان خود صحبت کنین، تا در مورد هر مطلبی که نفهمیده اید به شما کمک کنن. از منابع کتابخونه و آنلاین واسه تکمیل تحقیقات خود استفاده کنین؛ مسائل اضافی در انتهای کتاب درسی خود رو چک کنین تا درک عمیق تری از مطلب داشته باشین. هر کاری لازمه انجام بدین تا از تموم منابع خود واسه موفقیت بهره مند شید.

 • علم آموزان موفق خلاق هستن. اگه نمی تونن تموم جوابا رو از کتاب درسی خود پیدا کنن، دنبال افراد دیگر، جایا، یا سایتایی می گردن که بتونن به اونا کمک کنن.

۸. یک دوست یا گروه واسه مطالعه پیدا کنین

بعضی افراد در مدرسه و هنگامی که یک دوست یا گروهی واسه مطالعه دارن، کارکرد بهتری دارن. درس خوندن با بقیه به شما کمک می کنه که انگیزه خود رو حفظ کنین و حس کنین در سعی تون واسه مطالعه تنها نیستین. می تونین از بقیه یاد بگیرین و حتی با درس دادن به اونا، بهتر یاد بگیرین. با این حال، کار کردن با یک همراه یا گروه واسه همه مؤثر نیس، باید اونو امتحان کنین تا بیشترین حد استفاده رو ببرین.

 • هر کسی یک یادگیرنده ی اجتماعی نیس. شما می تونین این کار رو با مطالعه کنار یک دوست امتحان کنین و بعد از افراد دیگر دعوت کنین که به شما بپیوندند.
 • مطمئن شید گروه شما هدفمند و سازمان پیدا کرده، تا از موضوع مورد مطالعه پرت نشید. اگه احساس می کنین گروه از موضوع مطالعه منحرف شده، با مهربانی به اونا یادآوری کنین که از بحث منحرف نشن.

۹. تفریح رو فراموش نکنین

با اینکه به نظر می رسه دانش آموز موفق اهل تفریح نیس، اما تفریح می تونه کلید موفقیت باشه. همونجوریکه استراحت کردن در طول مطالعه به تمرکز بیشتر شما روی درس کمک می کنه، استراحت کامل در طول مطالعه واسه انجام یوگا، بیرون رفتن با دوستان، تماشای فیلم، یا فقط به خاطر استراحت، می تونه به شما کمک کنه انرژی ای رو که واسه موفقیت در مدرسه نیاز دارین، بازیابی کنین.

 • تفریح مانع موفقیت شما نمی شه. اختصاص زمانی به تفریح باعث کارکرد بهتر هنگام مطالعه می شه.
 • اگه فقط از روی علاقه به مطالعه می پردازید، ممکنه بیشتر از حد به خودتون فشار بیارین و گذر زمان رو حس نکنین. در این مواقع اختصاص زمانی واسه استراحت و تفریح، باعث می شه انرژی تون رو بازیابی کنین.

منبع : wikihow

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید