رفلاکس معده یا GERD یه جور مریضی گوارشیه. این مریضی عضله ی تنگ کننده ی پایینی مری (LES) رو درگیر می کنه. این عضله حلقه ایه که بین مری و معده قرار داره. خیلی افراد، مثلا زنان باردار، از سوزش معده یا سوءهاضمه رنج می برن. این مشکلات بیشتر به خاطر رفلاکس معده به وجود بین. پزشکان معتقد ند مریضی رفلاکس معده به خاطر مشکلی به نام فتق حجاب حاجز به وجود میاد. در بیشتر موارد رفلاکس معده رو میشه به کمک رژیم و سبک زندگی بهتر درمون کرد. ولی در بعضی موارد درمون دارویی یا جراحی لازم می شه. با ما باشین تا در این باره بیشتر بدونین.

 

رفلاکس معده چیه؟

این مریضی در اصل «مریضی رفلاکس معدی-نایی» نام داره. معدی-نایی به معده و عضله ی تنگ کننده ی نای مربوط می شه. رفلاکس یعنی بازگشت. پس، رفلاکس معده یعنی وقتی محتویات معده از عضله ی تنگ کننده ی نای به طرف بالا باز می گردن.

در گوارش طبیعی، عضله تنگ کننده ی پایینی نای (LES) باز می شه. این عضله کمک می کنه غذا از نای وارد معده شه. و بعد این عضله بسته می شه. در این صورت غذا و اسید معده نمی تونن دوباره به نای برگردن.

رفلاکس معده وقتی اتفاق میفته که LES ضعیف می شه یا در مواقع نامناسب باز می شه. در این موارد محتویات معده می تونن به مری برگردن.

شدت رفلاکس معده خیلی مشکل LES بستگی داره. نوع و مقدار موادی که از معده بالا اومدند و اثر خنثی کننده ی بزاق هم روی این مریضی اثر دارن.

نقش فتق حجاب حاجز در رفلاکس معده چیه؟

رفلاکس معده؛ علل، علائم و راه های علاج اون  آموزشی

بعضی پزشکان باور دارن که فتق حجاب حاجز می تونه LES رو ضعیف کنه. ضعف LES باعث افزایش خطر دچار شدن به رفلاکس معده می شه.

فتق حجاب حاجز وقتی اتفاق میفته که بخش بالایی معده به بالا حرکت می کنه. معده از راه شکاف کوچیکی در دیافراگم وارد سینه می شه. دیافراگم ماهیچه ایه که شکم رو از سینه جدا می کنه.

تحقیقات گذشته نشون دادن این شکاف دیافراگم واسه نگه داشتن بخش پایینی مری مفیده. خیلی از افرادی که فتق حجاب حاجز دارن، دچار سوزش و رفلاکس معده نمی شن، ولی دچار شدن به فتق حجاب حاجز ممکنه باعث شه محتویات معده راحت تر وارد نای شن.

سرفه، استفراغ، رگ به رگ شدگی یا کار فیزیکی شدید می تونه فشار روی شکم رو بیشتر کنه. این مسئله باعث بروز فتق حجاب حاجز می شه. چاقی و بارداری هم می تونن باعث این مشکل شن.

خیلی افراد بالای ۵۰ سال که در سلامتی به سر می برن هم به فتق حجاب حاجز کم گرفتار هستن. با اینکه این مریضی مختص افراد بین ساله، ولی فتق حجاب حاجز واسه افرادی با تموم سنای پیش میاد.

فتق حجاب حاجز معمولا به درمون نیاز نداره. اما اگه فتق حجاب حاجز در خطر خفه شدن باشه درمون واجب می شه. خفه شدن یعنی اینکه فتق طوری می پیچد که جریان خون رو متوقف می کنه. وقتی فتق حجاب حاجز باعث رفلاکس شدید معده یا ازوفاژیت یا تورم مری می شه هم درمون لازمه. دکتر می تونه جراحی بکنه تا اندازه فتق رو کاهش بده یا از خفگی جلوگیری کنه.

چه عوامل دیگری باعث رفلاکس معده می شن؟

رفلاکس معده؛ علل، علائم و راه های علاج اون  آموزشی

رژیم غذایی و سبک زندگی می تونن موجب رفلاکس معده شن. غذاها و نوشیدنیای خاصی مثل شکلات، نعنا، غذاهای چرب و سرخ شده، قهوه و نوشیدنیای الکلی می تونن باعث رفلاکس و سوزش معده شن.

تحقیقات نشون میدن که سیگار کشیدن LES رو شل می کنه. چاقی و بارداری هم می تونن باعث بروز علائم رفلاکس معده شن.

علائم سوزش معده کدوما هستن؟

سوزش معده یا سوءهاضمه از علائم عادی رفلاکس معده هستن. این علائم معمولا حس دردی سوزنده در سینه دارن. این درد معمولا پشت قفسه سینه شروع می شه و به گردن و گلو می رسه.

خیلی افراد میگن حس می کنن غذا به دهن شون باز می شه و دهن شون مزه ی ترش یا تلخی داره.

درد، سوزش یا فشار سوزش معده می تونه تا ۲ ساعت طول بکشه. این درد معمولا بعد از غذا بدتر می شه. دراز کشیدن یا خم شدن هم می تونه باعث سوزش معده شه.

خیلی افراد وقتی راست وای میستن یا قرص معده می خورن بهتر می شن. قرص معده اسید رو از نای پاک می کنه.

درد سوزش معده رو بعضی وقتا با دردای مریضی قلبی یا حمله قلبی اشتباه می گیرن، ولی فرقایی بین این دو هست. ورزش، درد به دلیل مریضی قلبی رو بدتر می کنه. با استراحت درد بهتر می شه.

سوزش معده خیلی ربطی به فعالیت فیزیکی نداره، ولی اگه نمی تونین فرق بین این دو رو تشخیص بدین، در صورت احساس کردن درد سینه حتما به دکتر مراجعه کنین.

سوزش معده و رفلاکس معده چقدر عادی هستن؟

رفلاکس معده؛ علل، علائم و راه های علاج اون  آموزشی

بیشتر از ۶۰ میلیون آمریکایی بالغ کمه کم ماهی یک بار سوزش معده رو تجربه می کنن. بیشتر از ۱۵ میلیون آمریکایی بالغ هر روز از سوزش معده رنج می برن. خیلی از زنان باردار هر روز سوزش معده دارن.

تحقیقات گذشته نشون دادن که رفلاکس معده در نوزادان و کودکان بیشتر از آنیه که قبلا تصور می کردیم. این مسئله ممکنه موجب استفراغ همیشگی، سرفه و مشکلات تنفسی دیگر شه.

درمون رفلاکس معده چیه؟

پزشکان تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی رو پیشنهاد می کنن. این تغییرات واسه بیشتر افراد گرفتار به رفلاکس معده کارسازه. درمون میزان رفلاکس رو کم می کنه یا آسیب وارد شده به لبه نای به خاطر محتویات بالاآمده ی معده رو بهتر کنه.

پزشکان پیشنهاد می کنن از غذاها و نوشیدنیایی که LES رو ضعیف می کنن دوری کنین. این غذاها شامل شکلات، نعنا، غذاهای چرب، قهوه و نوشیدنیای الکلی می شن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رمزگشایی در رابطه چشمی؛ ۷ حقیقت جذاب درباره معانی مختلف نگاه کردن 

غذاها و نوشیدنیایی که می تونن به لبه نای آسیب وارد کنن مصرف نکنین. این غذاها شامل مرکبات، آب مرکبات، گوجه فرنگی و فلفل می شن.

با کم شدن غذای مصرفی تون می تونین علائم مریضی رو کم کنین. غذاخوردن ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب هم می تونه رفلاکس رو کمتر کنه. وقتی ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب غذا می خورید، اسید معده ی شما کاهش پیدا میکنه و معده تا حدی خالی می شه.

ضمنا، کاهش وزن معمولا علائم این مریضی رو کمتر می کنه. خیلی از افرادی که اضافه وزن دارن، وقتی لاغرتر می شن کمتر دچار رفلاکس معده می شن.

سیگار کشیدن LES رو ضعیف می کنه. ترک کردن سیگار یکی از بهترین روشای بهبود علائم رفلاکس معده س.

می تونین بالای تخت رو ۱۵ سانت بالا بیارین. یا روی تختای مخصوص بخوابید. به این صورت جاذبه ی زمین کمک می کنه تا مقدار کمتری از محتویات معده وارد نای شن.

از بالش واسه بلند کردن سر و بدن خود استفاده نکنین. این کار فقط باعث می شه فشار بیشتری به معده وارد شه.

به همراه تغییراتی در رژیم و سبک زندگی، دکتر ممکنه داروای دیگری رو هم تجویز کنه.

ضداسید می تونه اسید معده و نای رو خنثی و سوزش معده رو متوقف کنه. ضداسیدهای معمولی می تونن واسه خیلی از افراد علائم مریضی رو بهتر کنن.

ضداسیدایی که با عامل کف زا ترکیب شدن هم واسه بعضی افراد مفید هستن. این مواد مانعی از جنس کف ایجاد می کنن. این کف اجازه نمی ده رفلاکس معده اتفاق بیفته.

اما استفاده ی بلندمدت از ضداسیدها هم مشکلات جانبی داره. این مشکلات شامل اسهال، متابولیسم متفاوت کلسیم (تغییراتی در هضم و استفاده از کلسیم در بدن) و جمع شدن منیزیم در بدن می شن.

منیزیم اضافی در بدن می تونه واسه بیماران کلیوی خطرناک باشه. اگه واسه بیشتر از دو هفته از ضداسید استفاده کردین، حتما با دکتر خود مشورت کنین.

اگه به رفلاکس و سوزش معده طولانی دچار هستین، دکتر ممکنه داروهای دیگری تجویز کنه. این داروها مقدار اسید معده رو کاهش میدن. این داروها شامل بلاکرهای H2 می شن. این بلاکرها از ترشح اسید در معده جلوگیری می کنن. بلاکرهای H2 شامل این موارد می شن: سیمتیدین، فاموتیدین، نیزاتیدین و راینیتیدین.

نوع دیگری از دارو، مهارکنندهای پروتون پمپ (یا پمپ اسید) است. مهارکننده یه جور آنزیمه (پروتئینی که در سلولای تولید کننده ی اسید در معده هست). این آنزیم واسه ترشح اسید لازمه. داروهای مهارکننده ی پروتون پمپ ازومپرازول، لانزوپرازول، اومپرازول، پنتوپرازول، رابپرازول، دگزلانپرازول و اومپرازول/بی کربنات سدیم رو شامل می شن.

اگه سوزش یا رفلاکس معده ادامه پیدا کرد چه کنیم؟

رفلاکس معده؛ علل، علائم و راه های علاج اون  آموزشی

اگه رفلاکس معده ی شدید و طولانی شما با راه حلایی که تا به حال عنوان شدن بهتر نشد، باید آزمایش تشخیصی کامل تری انجام بدین.

دکتر از آزمایشات و مراحلای تشخیصی مختلفی استفاده می کنه تا مریض گرفتار به سوزش معده ی طولانی رو معاینه کنه.

آندوسکوپی فرایندی مهم واسه افراد گرفتار به رفلاکس معده ی مزمنه. در این مراحل دکتر لوله ی کوچیک و چراغ داری رو با یک دوربین کوچیک وارد مری می کنه. با استفاده از این دوربین، دکتر به دنبال تورم یا زخم بافت دور مری می شه.

اگه نتیجه اندوسکوپی غیرطبیعی باشن، یک بیوپسی (یک نمونه کوچیک از بافت) از بافت دور مری می تونه به دکتر کمک کنه تا مریضی رو تشخیص بده.

در اولین مراحل، آزمایش دستگاه گوارش فوقانی هم ممکنه انجام شه. این آزمایش عکس ورداری با اشعه ایکسه که مری، معده و شکم (بخش بالایی روده کوچیک) رو نشون می ده.

آزمایش دستگاه گوارش فوقانی اطلاعات محدودی رو در مورد دلایل احتمالی رفلاکس ارائه می ده. ولی همین اطلاعات واسه تشخیص مریضیایی مثل زخم معده کافی هستن.

آزمایش مانومتری و امپدانس مری، اندازه گیری مری تحت فشار، بعضی وقتا به تشخیص فشار پایین LES یا انقباض غیرطبیعی ماهیچه ی مری کمک می کنن.

واسه بیمارانی که تشخیص اونا سخته، دکتر ممکنه سطح اسید داخل نای رو با استفاده از آزمایش PH اندازه گیری کنه. آزمایش PH سطح اسیدیته ی نای و علائم اون در طول غذاخوردن، فعالیت کردن و خواب رو سبک و سنگین میکنه.

روشای جدید بازبینی بلندمدت PH توانایی تشخیص در این بخش رو بهبود بخشیده ان.

رفلاکس معده به جراحی نیاز داره؟

رفلاکس معده؛ علل، علائم و راه های علاج اون  آموزشی

تعداد کمی از افرادی که رفلاکس معده دارن ممکنه به جراحی نیاز داشته باشن. به خاطر این که رفلاکس بسیار شدیده و مریض به درمون دارویی جواب نمی ده.

اما تا همه راه ها رو امتحان نکردین لازم نیس به جراحی فکر کنین. فوندوپلیکاسیون جراحی ایه که فشار نای پایینی رو افزایش می ده.

جراحی اندوسکوپی هم می تونه کارکرد LES رو بهتر کنه. یکی از روشای جدید جراحی استفاده از الکترودهاییه که زخمای LES رو بهبود می بخشن.

مشکلات رفلاکس معده بلندمدت چیه؟

بعضی وقتا رفلاکس معده مشکلات جدی ای به وجود میاره. وقتی اسید معده در نای زیاد می شه، نای ممکنه دچار نا آرومی و زخم شه.

زخم نای ممکنه باعث بروز خون ریزی نای شه. ضمنا باریک شدن یا بسته شدن نای هم ممکنه به خاطر زخم بلندمدت به وجود بیاد.

بعضی افراد به مریضی ای به نام «مری بارت» گرفتار می شن. این مریضی می تونه خطر دچار شدن به سرطان مری رو زیاد کنه.

نتیجه گیری

رفلاکس معده می تونه فعالیتای روزانه رو محدود کنه، ولی این مریضی به کم زندگی رو تهدید می کنه. بیشتر افراد اگه دلایل و درمون این مریضی رو بشناسن می تونن از شر اون خلاص شن.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید