کبودی زیر چشم در اثر ضربه همیشه هم به خاطر دعوا نیس، ممکنه به دلایل دیگری مثل تصادف یا زمین خوردن ایجاد شه. اما قاعدتا وقتی با کبودی زیر چشم در جای عمومی ظاهر شیم، از واکنش مردم احساس خوبی به ما دست نخواد داد. این کبودیا می تونن مبنای کنجکاوی و دل سوزی دور و بریا شن. اگه دوست نداشته باشین درباره دلیل سیاهی زیر چشم تون با بقیه صحبت کنین، اون وقته که شاید به سرتون بزنه واسه یه مدت حتی از خونه بیرون نرید. اما در این مقاله راه های ساده ای به شما معرفی می شه که به کمک اونا می تونین کبودی و خون مردگی زیر چشم رو به سرعت بهبود بدین.

 

دقیقا بعد از حادثه چیکار کنیم؟

اگه دچار حادثه ای شدین که میدونید ممکنه در ساعات بعدی کبودی یا سیاهی به جای بزاره، بی معطلی روی اون جای کمپرس سرد بذارین. کمپرس سرد تورم رو کم می کنه و شدت آسیب رو کم می کنه. بهترین راه حل، استفاده از کمپرسای آمادهه. اما اگه همچین چیزی دم دست ندارین، بسته ای از سبزیجات یخ زده، قطعات یخ یا هرچیزی که در فریزر دارین هم خوبه. هرچه دارین، در یک پارچه تمیز بپیچید تا لبه های تیز اونو بپوشونه و دمای محتویات رو هم واسه پوست تون قابل تحمل تر کنه.

بین ۱۰ تا نیم ساعت کمپرس دلخواه رو روی محل کبودی بذارین. بعد به مدت ۱۵ دقیقه اونو از روی محل وردارین تا پوست تون استراحت کنه. بین ۲ تا ۳ ساعت بعد از حادثه، به طورمرتب این کار رو تکرار کنین. سر خود رو بالا نگه دارین تا فشار خون در این ناحیه کم تر شه.

بعد از گذشت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از حادثه، کمپرس سرد رو با کمپرس گرم عوض کردن کنین تا جریان خون ناحیه آسیب دیده رو افزایش بدین. این کار مراحل درمون رو سریع تر می کنه. می تونین خیلی راحت یک حوله رو با آب گرم مرطوب کنین و روی محل کبودی بذارین و تا زمانی که حوله سرد می شه، اونو نگه دارین.

وقتی کبودی زیر چشم ساخته شد چیکار کنیم؟

رفع کبودی زیر چشم در اثر ضربه با ۴ ماده موثر  آموزشی

اگه به این مرحله برسین که به دلیل کبودی، رنگ پوست تون تغییر کرده، درمون اون کمی سخت تر می شه. به ویژه اگه فرصت اجرای هیچ کدوم از روشای قبل رو پیدا نکرده باشین. اگه مقدار مناسبی «فشار» به محل کبودی وارد کنین، این حرکت می تونه با تحریک گردش خون سریع تر، به مراحل درمون کمک کنه. واسه این کار می تونین از روشای مختلفی استفاده کنین. مثلا یک مسواک وردارین و با حرکت دایره وار روی سطح کبودی بکشین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رهبری تغییر آفرین و امتیازات اون در سازمان 

اما اگه به دنبال درمون سریع تری هستین، یک یا چندین روش خونگی زیر رو امتحان کنین.

توجه: تحقیقات علمی زیادی درباره موارد زیر انجام نشده. اما مردم بر این باورند که این علاجای خونگی واسه رفع کبودی زیر چشم مفید هستن:

۱. ویتامین C

خوردن غذاهایی که شامل مقادیر زیادی ویتامین C هستن، می تونه به طور مؤثرتری به جذب خون کمک کنه. ویتامین C دیواره های رگای خونی رو کلفت تر می کنه و به درمون سریع تر کبودیا کمک می کنه. پس مرکبات، توت فرنگی، فلفل و سبزیای تیره استفاده کنین. اگه خیلی اهل میوه و سبزیجات نیستین، دست کم از مکملای غذایی استفاده کنین.

۲. بروملین

آناناس و پاپایا دو میوه پر از ویتامین C هستن. این دو میوه آنزیم خاصی به نام بروملین هم دارن که از لخته شدن خون جلوگیری می کنه و تورم رو کم می کنه. البته مقدار بروملین موجود در این دو میوه به حدی نیس که با مصرف این میوه ها به تنهایی بتونین جلوی خون مردگی زیر چشم رو بگیرین، اما با مصرف مکمّل غذایی ۴۰۰-۲۰۰ میلی گرمی، می تونین مقدار مناسب این آنزیم رو به بدن تون برسونین.

بعضی فکر می کنن اگه از پالپ این میوه ها ماسک درست کنین و روی سیاهی زیر چشم بذارین، به درمون سریع تر کمک می کنه. اما در این مورد تحقیقات کافی وجود نداره.

۳. چرب کننده ی لب

بعضی با استفاده از چرب کننده لب، در عرض چند ساعت سیاهی زیر چشم رو کاهش میدن. و در فاصله ها بین استفاده از چرب کننده، کمپرس سرد استفاده کنین تا تورم هم فروکش کنه. می تونین از یک قاشق سرد به جای کمپرس سرد استفاده کنین.

۴. فلفل هندی

رفع کبودی زیر چشم در اثر ضربه با ۴ ماده موثر  آموزشی

فلفل هندی (قرمز) شامل ماده ای به نام «کپسایسین» است که می تونه به کاهش درد و کاهش رنگ کبودی کمک کنه. یکی از روشای درمون قدیمی چین و تایوان اینطوری که فلفل هندی و وازلین ذوب شده رو به نسبت یک به پنج ترکیب می کنن و روی کبودی می مالند. فقط قبل از امتحان کردن این ترکیب روی کبودی، اونو روی بخش کوچیکی از پوست دست تون امتحان کنین تا مطمئن شید بهش حساسیت ندارین و هنگام اعمال ترکیب روی کبودی مراقب باشین زیاد به چشم تون نزدیک نشه.

شما از چی واسه رفع کبودی زیر چشم استفاده می کنین؟ اگه راه حل خلاقانه ی دیگری دارین که از اون نتیجه گرفتین، اونو در کامنت با بقیه به اشتراک بذارین.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید