بعضی تغییرات یهویی در بدن مثل افزایش وزن، موجب کشیدگی پوست می شن. کلاژن پروتئینیه که به ایجاد حالت کشسانی پوست کمک می کنه؛ اگه پوست به اندازه کافی این پروتئین رو نداشته باشه، به دلیل تغییرات به وجود اومده دچار ترک خوردگی می شه. جدا از اینکه افزایش وزن عوامل دیگری مثل بارداری، جراحی کاشت سینه (پروتز)، بدن سازی، میزان بالای استروئید (این میزان استروئید بر اثر استفاده از دارو یا بعضی از مریضیا به وجود میاد) و سندروم مارفان (یه جور مریضی ژنتیکیه که بافت پوست رو تضعیف می کنه) هم باعث ایجاد ترکای پوستی می شن.

 

شکل ظاهری ترکای پوستی چیجوریه؟

این رگهای موج دار در پوست شما به رنگای مختلف دیده می شن. با گذشت زمان از قرمز به صورتی و بنفش مایل به آبی تغییر می کنه و کوچیک تر و کم رنگ تر می شن. این ترکا در خیلی از قسمتا مثل بازوها، پشت، سینها، باسن، رانا، شکم و بالاتنه به وجود بین.

اگه به مدت طولانی از استروئیدای خوراکی یا موضعی استفاده می کنین، این ترکا به دلیل کورتیزول بالا به وجود اومدند.

چه افرادی بیشتر دچار ترکای پوستی می شن؟

رفع ترکای پوستی با روش های پزشکی و چند علاج موثر خونگی  آموزشی

ترکای پوستی بیشتر در بین خانوما و به ویژه در زمان بارداری شایعه. در زمان بارداری با بزرگ تر شدن جنین پوست کشیده می شه؛ تغییرات هورمونی در این زمان، بافت پوست رو ضعیف می کنه و موجب ایجاد ترکای پوستی می شه. پوست هر اندامی که در زمان بارداری دچار افزایش حجم شده درمعرض ترک خوردگیه. ممکنه این ترکا با زایمون و کاهش وزن پنهون شن.

ترکای پوستی هم در زنان و هم در مردانی که گرفتار به چاقی هستن ایجاد می شه. حتی بدن سازه هایی که چربی کمی دارن در قسمتایی که ماهیچها بزرگ تر شدن، ممکنه دچار ترک پوستی شن.

ترکای پوستی در کودکان و نوجوانان با افزایش یهویی قد و یا وزن به ویژه در زمان بلوغ، ایجاد می شه.

محصولی واسه ازبین بردن ترکای پوستی هست؟

  • ترتینوئین: کرمای ترتینوئین شامل رتینوئید هستن. این کرما ترکایی رو که تازگیا ایجاد شدن محو می کنن، اما ممکنه پوست رو قرمز، ملتهب و زبر کنن. این کرما واسه از بین بردن چین و چروک هم مناسب ان.
  • تقویت کننده ی کلاژن: عصاره StriVectin-SD و عصاره دانه لوپن (ترمس)، کلاژن پوست رو افزایش میدن، اما دقیقا نمیشه گفت که در ازبین بردن یا جلوگیری از ترکای پوستی نقش دارن.
  • سنتلا آسیاتیکا: این روغن گیاهی به افزایش سلول در بدن کمک می کنه و موجب تولید کلاژن و ساخته شدن بافتای پوستی می شه. بعضی از افراد از این روغن واسه درمون زخم استفاده می کنن. کرمای سنتلا آسیاتیکا ازجمله کرمایی هستن که بدون نسخه در داروخونها عرضه می شه، اما دلایل کمی مبنی بر تأثیرگذاری اونا در ازبین بردن ترکای پوستی هست.
  • کره ی کاکائو، شی باتر، روغن زیتون، ویتامین E و مرطوب کنندهای دیگر: این کرمای طبیعی پوست رو نرم و مرطوب می کنن، اما اثر اونا در ازبین بردن یا جلوگیری از ترکای پوستی مشخص نیس.

از بین بردن ترکای پوستی با روشای پزشکی

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رفع چین و چروک پیشانی با چند تغییر ساده در سبک زندگی 

رفع ترکای پوستی با روش های پزشکی و چند علاج موثر خونگی  آموزشی

پزشکان متخصص پوست یا جراحان زیبایی با استفاده از لیزر و دیگر روشای درمانی می تونن در ازبین بردن این ترکا به شما کمک کنن:

۱. لیزر پالسی

در این روش درمانی، جرقهای نوری بدون درد، روی ترکایی که تازگیا ایجاد شدن و رنگ اونا قرمزه، وارد می شه. انرژی نور رگای خونی زیر پوست رو که موجب به وجودآمدن این علائم شدن بهتر کنه.

۲. لیزر فرکشنال دی اکسیدکربن

درمون جدیدی واسه ازبین بردن ترکای قدیمی و سفیدرنگه. بررسی ای نشون داده، زنانی که از این لیزر استفاده کردن، در مقایسه با زنانی که از کرمای گلیکولیک اسید و ترتینوئین استفاده می کنن، پس از پنج جلسه ترکای پوستی شون از بین رفته.

۳. میکرودرم ابریژن

در این روش، کریستالای کوچیکی روی سطح پوست کشیده می شن. اگه این روش همراه با لایه ورداری پوست انجام شه، به ازبین بردن ترکای جدید و قرمز پوست کمک می کنه.

۴. جراحی زیبایی

در این روش ممکنه آثار زخم بعد از عمل برجا بمونه. روشی دردناک و پرهزینهه.

درمون خونگی واسه از بین بردن ترکای پوستی

۱. ویتامین A

ویتامین A شامل رتینوئیده. با استفاده ی موضعی از ویتامین A یا استفاده ی خوراکی اون می تونین به ظاهر و سلامت پوست خود کمک کنین. هویج و سیب زمینی شیرین مثل منابع ویتامین A هستن.

شکر

بعضی شکر رو یک روش میکرودرم ابریژنِ هومیوپاتی میدونن. همونجوریکه قبلا گفته شد دکتر متخصصِ پوست اونو با دستگاه میکرودرم انجام می ده. پس با استفاده از اسکراب شکر می تونین به شکل طبیعی میکرودرم انجام بدین و با کشیدن اون روی پوست، لایه سطحی پوست رو بتراشید.

واسه تهیه ی اسکراب شکر، یک فنجون شکر رو با روغن بادام یا روغن نارگیل مخلوط کنین تا قوام اون مثل شن ههای خیس ساحل شه، بعد مقداری آب لیمو به این ترکیب اضافه کنین. این اسکراب رو روی قسمتای ترک دار بدن بکشین. چندین بار در هفته و هربار به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه در حموم، اسکراب کردن پوست رو تکرار کنین.

آلوئه ورا

آلوئه ورا خاصیت نرم کنندگی پوست و جنبه درمانی داره. با اینکه دلایل بالینی مبنی بر اثر آلوئه ورا در درمون ترکای پوستی وجود نداره، اما به دلیل خواص این گیاه، میشه از اون در بهبود ترکای پوستی استفاده کرد.

عصاره آلوئه ورا رو خارج کنین و پس از حموم روی پوست خود بمالید.

اسید هیالورونیک

با افزایش سن میزان کلاژن در بدن کاهش پیدا میکنه. اسیدهیالورونیک به ساخت کلاژن کمک می کنه. عصاره و کپسول این اسید در بازار موجوده.

روغن نارگیل

این روغن خاصیت درمانی داره و طول درمون زخم رو کم می کنه. با استفاده از روغن نارگیل بکر (روغنی که در تهیه ی اون از مواد شیمایی و گرما استفاده نشده)، میشه ترکای پوستی رو از بین برد.

روغن بادام تلخ

بررسیای انجام شده نشون می ده، پوست خانومایی که در زمان بارداری، شکم خود رو با روغن بادام تلخ ماساژ میدن، نسبت به خانومایی که بدون ماساژ از این روغن استفاده می کنن، کمتر دچار ترک خوردگی می شه.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید