بوی پا مثل بوی بد بدن و بوی بد دهن مشکل ناخوشایندیه و موجب خجالت زدگی فرد در جمع می شه. اما دلیل بوی بد پا چیه؟ خیلی از ما بعضی وقتا مشکل رطوبت، عرق و بوی پا رو تجربه می کنیم، اما واسه یه گروه دیگه این پدیده به مشکلی دائمی و آزاردهنده تبدیل شده. بوی پا می تونه جنبه های مختلف زندگی فرد رو تحت اثر بذاره. در جایایی مثل فرودگاه یا باشگاه که فرد مجبوره کفش خود رو دربیاره، بوی بد پا موجب خجالت اون میشه. با این مطلب همراه شید تا با راه های جنگ با بوی پا بیشتر آشنا شید.

 

مطالعه انجام گرفته به وسیله بنیاد پوست استرالیا نشون می ده معمولا تعریق زیاد پا موجب ایجاد بوی بد پا می شه. مشکل بوی پا معمولا در زمان کودکی و بلوغ شروع می شه و می تونه بر تحصیل، انتخابای شغلی و پیشرفت در زندگی افراد اثر بزاره. افرادی که به این مشکل دچارند، خیلی راحت و با رعایت نکات بهداشتی می تونن از شر بوی پا خلاص شن.

رفع بوی پا با ۶ روش طبیعی و دلیل ایجاد اون " آموزشی

روشای آزادی از بوی پا

تعریق زیاد پا معمولا با بررسی نشونه ها و آزمایشایی روی پا تشخیص داده می شه. پاپزشک (دکتر متخصص مریضیای پا) می تونه با انجام آزمایش نشاسته-ید تعریق بیش ازحد پا رو تشخیص بده. در این روش دکتر محلول ید رو بر کف پا می مالد و وقتی خشک شد، روی اون نشاسته ی ذرت می پاشد. اگه تعریق پا بیش ازحد باشه، نقاطی از پا به رنگ آبی تیره در بین.

با استفاده از نکات زیر، خودتون در خونه می تونین از شر بوی پا آزاد شید.

۱. نکات بهداشتی رو رعایت کنین

میشه خیلی راحت و با رعایت بهداشت روزانه پا، از شر بوی پا خلاص شد. معمولا این کار از راه شستن پاها با صابون ضدباکتری انجام میگیره.

هر روز حتما پاهایتان رو بشورید و بعد همه قسمتای پا به ویژه لای انگشتان تون رو به طور کامل خشک کنین. بعد تکه ای پنبه رو به سرکه سیب آغشته کنین و لای انگشت هاتون رو با اون مرطوب کنین. استفاده از برس پای ضدباکتری هم می تونه به درمون بوی پا کمک کنه. اما اگه دچار ترک پا یا اگزما پوستی هستین، از این برسا استفاده نکنین.

ناخن هاتون رو همیشه کوتاه و تمیز نگه دارین. این کار از بروز قارچ ناخن (یکی از شکلای مختلف قارچ پوستی) جلوگیری می کنه. می تونین قسمتای سخت شده ی پوست پا و پینها رو به آرامی با سنگ پا یا سوهان وردارین. پوست سخت پا هنگام تعریق بسیار مرطوب و به محل ایدئالی واسه رشد باکتریا تبدیل می شه.

۲. از پودرهای جذب کننده ی رطوبت استفاده کنین

رفع بوی پا با ۶ روش طبیعی و دلیل ایجاد اون " آموزشی

وقتی پاهایتان رو تمیز و خشک کردین، می تونین از پودرهایی مثل جوش شیرین، نشاسته ی ذرت و پودر بچه استفاده کنین. این پودرها خوب رطوبت رو جذب می کنن.

۳. از محلولای طبیعی ضدقارچ استفاده کنین

  1. واسه درمون موقتی بوی پا می تونین از سرکه سیب استفاده کنین. واسه این کار یک سهم سرکه سیب رو با دو سهم آب ترکیب کنین و پاهایتان رو در اون قرار بدین تا با از بین بردن باکتریا، به کاهش بوی پا کمک کنین. سرکه سیب با خاصیت ضدقارچی اش با بوی پا جنگ می کنه.
  2. استفاده از چای هم می تونه به درمون بوی پا کمک کنه. ۴ تا ۵ عدد چای کیسه ای رو در یک لیتر آب بریزین. می تونین از چای کیسه ای ساده یا چای کیسه ای نعنایی استفاده کنین. چای رو به روش همیشگی تون درست کنین. بعد اجازه بدین خنک شه و پاهایتان رو به مدت ۲۰ دقیقه در اون قرار بدین. این کار رو هر روز بکنین.
  3. روش دیگر واسه از بین بردن بوی پا، استفاده از نمک هاست. واسه این کار نصف فنجون نمک کوشر یا یک چهارم فنجون نمک اپسوم (سولفات منیزیم) رو در ۴ فنجون آب بریزین و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پاهایتان رو در اون قرار بدین. این روش اثر مثبتی در افزایش سلامت پوست و کشتن قارچا داره و به پیشگیری از مریضیای پوستی و درمون بوی پا کمک می کنه.

در همه روشای بالا بعد از تموم شدن کار، پاهای خود رو خشک کنین.

۴. کفش تون رو عوض کنین

رفع بوی پا با ۶ روش طبیعی و دلیل ایجاد اون " آموزشی

هر روز یک کفش خاص نپوشید. این کار به جلوگیری از ایجاد بوی پا کمک شایانی می کنه. وقتی که از ۲ یا ۳ جفت کفش استفاده کنین، به کفش هاتون فرصت میدید که قبل از استفاده ی بعدی خشک شن. این کار می تونه به پیشگیری از «کراتولیز چاله ای» کمک کنه. کراتولیز چاله ای آسیب ایه که موجب ایجاد چاله هایی در کف پا می شه و قدرت تحمل فشار بر سطح کف پا رو کم می کنه.

پوشیدن کفشای چرمی به پاهایتان اجازه تنفس می ده و در جلوگیری از ایجاد بوی بد پا بهتر از کفشای پارچه ای عمل می کنه. پوشیدن صندل و کفشای بازم می تونه از ایجاد بوی پا جلوگیری کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رفع چربیای شکم با ۱۰ حرکت یوگا "

استفاده از کفیای جداشدنی، عوض کردن همیشگی اونا و خشک کردن شون می تونه به جلوگیری از ایجاد بوی بد پا کمک کنه.

۵. جوراب بپوشید و اونا رو به طور منظم عوض کنین

پوشیدن جوراب، به ویژه جورابایی که رطوبت رو خوب جذب می کنن مثل جورابای نخی، پشمی یا ترکیب نخی و پشمی، ضروریه. جورابای نخی و پشمی بهتر از جورابای نایلونی هستن. بعضی جورابای ورزشی منافذی دارن که به جریان هوا و جلوگیری از تعریق پاها کمک می کنن.

۶. رژیم غذایی تون رو تغییر بدین

رفع بوی پا با ۶ روش طبیعی و دلیل ایجاد اون " آموزشی

دکتر آرنولد کورنفلد بنیان گذار مؤسسه ی طب پا می گه بیمارانی که اراده و قدرت بیشتری در تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی شون دارن، بهتر می تونن بوی پاهایشان رو کنترل کنن. رژیمای غذایی پر از کربوهیدراتای تصفیه شده موجب تغذیه ی باکتر یا و قارچا می شن. زمانی که سلولای درحال مرگ از بین می رن، فرصت واسه نفوذ باکتریا و قارچا جفت و جور می شه.

دکتر کرانفیلد توضیح می ده زمانی که این باکتریا در پوست پا جمع شن، در اثر تعریق در فضای محدود داخل کفش، بوی بسیار بدی ایجاد می کنن. بااین حال می تونین با انجام کارایی مثل حذف کربوهیدراتای تصفیه شده، مصرف کافی پروتئین، چربیای مفید و سالم، کربوهیدراتای پیچیده و مصرف غذاهای ضدالتهاب تا حدی از این بروز این مشکل جلوگیری کنین. ترک سیگار و نبود مصرف مشروبات الکلی هم راهی مؤثر واسه کاهش تعریق و جلوگیری از ایجاد بوی پا به حساب میاد.

دلیل بوی بد پا چیه؟

تعریق بیش ازحد پا موجب ایجاد بوی پا می شه. در پا نزدیک به ۲۵۰ هزار غده ی تعریق هست، معمولا پا بیشتر از بقیه نقاط بدن عرق می کنه. دلیل وجود این غدد، مرطوب نگه داشتن پوست و تنظیم دمای بدنه. این غدد مثل ترموستات عمل میکنن.

وقتی که هوای بیرون گرمه یا در اثر ورزش گرم تون می شه، ترموستات بدن وارد عمل می شه تا دمای بدن رو تنظیم کنه. به این منظور غدد تعریقی، عرق ترشح می کنن. اما عرق کردن پا با تعریق بقیه غدد تعریقی بدن که تعریق شون به طور همیشگی و ناچیزه، فرق داره.

تعریق بیش ازحد پا ممکنه در هردو پا یا یکی از اونا اتفاق بیفته. دلیل دقیق این پدیده هنوز مشخص نشده، اما به نظر می رسه فعالیت بیش ازحد غدد تعریقی و عوامل ژنتیکی در این موضوع نقش مهمی بازی می کنن.

زمانی که باکتریای روی پوست، عرق خارج شده از منافذ رو جدا سازی می کنن، با جدا سازی ی عرق یه جور بوی پنیری تولید می شه. استرس روزمره، بعضی جراحات در بافت ساختمانی پا، زیاد ایستادن روی پا، پوشیدن یک کفش به شکل همیشگی و هر روز، نبود رعایت بهداشت فردی، تغییرات هورمونی در بدن (به ویژه در نوجوانان و زنان باردار) و ورزشکارانی که مشکل عفونتای قارچی مثل «مریضی پای ورزشکاران» دارن، از دلایل ایجاد بوی پا هستن.

با اینکه بوی پا در فصول گرم سال شدیدتر می شه، ولی ممکنه در هر زمانی از سال این مشکل بروز کنه. اما هوای نامساعد می تونه شرایط رو بدتر کنه و حتی موجب ترک و تاولایی در پا شه.

طبق اعلام انجمن آمریکایی پاپزشکی، روشن ترین نشونه بوی پا اینه که پا زیادی عرق کنه. این تعریق بیش ازحد به گونه ایه که بعضی همیشه پاشون داخل کفش می لغزد. ممکنه ظاهر پا رنگی سفید و حالتی مرطوب پیدا کنه و حتی عفونتای پا هم ایجاد شن. رطوبت دائم پا موجب ترک خوردگی پوست می شه و به عفونتا اجازه پیشرفت می ده.

این باکتریا و تعریق زیاد موجب ایجاد بوی بد پا می شن. اونایی که از هایپرهیدروز (تعریق بیش ازحد و غیرطبیعی) رنج می برن، شاید استرسای عاطفی و نگرانی به دلیل بوی پا رو تجربه کنن و این موجب بدتر شدن وضعیت روحی شون می شه. نگرانی به دلیل تعریق پا و تنهایی، بیشتر در نوجوانان گرفتار به «هایپرهیدورز کف پایی» مشاهده می شه.

چه زمانی باید به دکتر یا پاپزشک مراجعه کنیم؟

رفع بوی پا با ۶ روش طبیعی و دلیل ایجاد اون " آموزشی

بوی پا معمولا خطری نداره، ولی می تونه نشونه مریضیایی باشه؛ به ویژه اگه کسی یک مریضی خودایمنی داشته باشه. فارغ از احساس خجالت و ناراحتی، بوی پا می تونه به دلیل بریدگی یا جراحتی در پوست پا یا بین انگشتان باشه. عفونت باکتریایی شدید پوست و بافت نرم بیشتر بوی بدی ایجاد می کنه و اگه درمون نشه، شدت بو بیشتر می شه.

اگه در پاهایتان مشکل یا مریضی ای دارین که در طول ۳ یا ۴ هفته درمون نشد، باید به دکتر یا پاپزشک مراجعه کنین. در بعضی وقتا که بوی پا بسیار شدید و مداومه، ممکنه مراجعه به دکتر ضرورت پیدا کنه.

اگه هیچ یک از علاجای خونگی جواب نداد، به یک پاپزشک یا دکتر پوست مراجعه کنین تا اون با انجام آزمونایی دلیل اصلی تعریق بیش ازحد رو مشخص کنه. اگه به دیابت گرفتار هستین، در صورت بروز بوی بد پا باید خیلی سریع به دکتر مراجعه کنین. چون این مشکل می تونه نشونه یک مشکل جدی باشه که به سرعت پیشرفت می کنه.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید