حتما شمام تا به حال چیزایی درباره تفکر نخبه گرا شنیدین. این تفکر حالا دیگر تقریبا منسوخ شده و تموم مقالات و تحقیقات روان شناسی بخش ی کسب وکار هم تأییدی بر این گفته هستن. تفکر نخبه گرا باور داره فقط افراد خاص که نخبه هستن با توجه به نبوغی که از خود بروز میدن، نسبت به دیگر افراد جامعه برتری دارن. ما طبق تحقیقات نوین کسب وکار به جرأت به شما می گیم، چیزی که مهمه داشتن خلاقیت و ابتکار عمله، هر فردی توانایی بروز خلاقیت، به دست گرفتن ابتکار عمل و موفق بودن رو داره به شرط اونکه بیاموزد، روی خودش کار کنه و خودشو طوری پرورش بده که بتونه هوشمندانه بکنه. شمام حتما می تونین!

رفتاری که شما رو از ۹۰ درصد جامعه موفق تر می سازه  آموزشی

خلاقیت-خلاقخلاقیت-خلاقخلاقیت-خلاق

همراه ما و این مقاله باشین، می خواهیم با شما درباره رفتارِ خاصی که از راه اون می تونین از ۹۰ درصد مردم موفق تر باشین، یعنی درباره «ابتکار عمل» صحبت کنیم.

روزی یک شخصیت مهم که رئیس جمهور نیس! و مدیر عامل یک امپراطوری بزرگ شکلات سازیه، اما جانی دپ در فیلم چارلی و کارخانه شکلات سازی هم نیس، تصمیم میگیره بعد از ۴۰ سال سعی واسه سرپا نگه داشتن کسب وکارش، از شغلش انصراف کنه.

رفتاری که شما رو از ۹۰ درصد جامعه موفق تر می سازه  آموزشی

اون هر دو پسرش رو به دفترش دعوت و اعلام می کنه، پسر کوچیک ترش رو به عنوان جانشین خود انتخاب کرده. پسر بزرگ تر از اینکه قراره برادر کوچیک ترش مدیرعامل کار و کاسبی خانوادگیشان شه، ناراحت می شه (اشتباه نکنین به دلیلی که خودتون بعدا می فهمید اصلا تلاشی واسه به دست آوردن جایگاه مدیرعاملی نمی کنه) و دلیل این کار رو از پدر می پرسد. پدر در جواب از اون می خواد؛ ایده ی بکری واسه یک طعم متفاوت و جذاب شکلات پیدا کنه و همین طور بررسی کنه که فروشندگان مواد ساده و تأمین کنندگان اونا چه طعمای جدیدی پیشنهاد می کنن.

پسر بزرگ تر مأموریت خود رو انجام می ده و برمیگرده، در حالی که بادی به غبغب انداخته اعلام می کنه؛ اونا ظرفیت این رو دارن که واسه ما طعمایی مثل تمشک، نارگیل و پسته ای رو تأمین کنن ( ایده ی تازه ای هم به ذهنش نیامده بود، چون به روی خودش نمی آورد).

بعد از صحبتای اون، پسر کوچیک تر که پدر اونو هم دنبال همین مأموریت فرستاده بود، وارد می شه و می گه؛ تأمین کنندگان می تونن طعمای جدیدی مثل تمشکی، نارگیلی و پسته ای تأمین کنن، بعد از کمی مکث ادامه می ده، اگه ما بخوایم از این طعما استفاده کنیم اونا حاضرن به ما تخفیف بدن، از طرفی اگه مطمئن باشن با اونا معامله می کنیم حاضرن مواد مورد نیاز رو در صورت خواسته حجم بالا، با تخفیف بیشتر به ما بفروشن.

بعد از صحبتای پسر کوچیک تر، غول کهنه کار شکلات ساز ما رو به پسر بزرگ تر می کنه و می گه: «حالا فهمیدی به چه دلیل برادرت واسه مدیریت این کار و کاسبی مناسب تره؟!»

مطمئنا شمام متوجه فرق پسر کوچیک تر با برادرش شدین!

رمز موفقیت، ابتکار عمله

رفتاری که شما رو از ۹۰ درصد جامعه موفق تر می سازه  آموزشی

دقت کردین؛ داستانی که واسه شما تعریف کردم به یک نکته مهم اشاره داره؛ بیشتر مردم (منظورم همون ۹۰ درصده) معمولا خارج از چارچوبی که براشون تعیین می شه، فکر نمی کنن. چند بار در محل کارمون از صبح تا آخر وقت اداری فقط پشت میزمون نشسته ایم و هیچوقت از دستورالعملی که دیکته شده بالاتر نرفته ایم؟ می دونم شمام مثل من خیلی از اوقات به دام این حداقل ها افتادین، اما همه میدونیم حداقل ها کلید موفقیت نیستن، بلکه فقط ما رو تبدیل به یک مهره ی مارپله می کنن که درست وقتی به سر مار رسیده ایم دوباره تا دم مار سقوط می کنیم! دقت کنین منظورم این نیس که تموم چشم اندازه های یک کار و کاسبی رو زیر سؤال ببریم و هر کاری دلمون خواست بکنیم. کافیه به ذهنمون فشار بیاریم و در محدوده مجاز کمی خلاقانه تر رفتار کنیم! ببینین برادر کوچیک تر دقیقا کاری رو انجام داد که پدرش از اون خواست، اما خلاقانه انجام داد و در بین گفتگو با فروشندگان مواد ساده سعی کرد امکانات ویژه ای واسه اون کار و کاسبی به دست آورد. خوب کدوم رئیسیه که از این امکانات استقبال نکنه؟! ابتکار عمل رو در مسئولیتی که به شما سپرده شده به دست بگیرین، نگران نباشید اگه هوشمندانه رفتار کنین هیچکی اونو دوباره از دست شما در نخواد آورد. فکر می کنین اگه همیشه پایین تر برید موفق تر میشید؟

هر کسی به این سؤال جواب منفی می ده. حس مدیریت همیشه و در تموم سطوح کاری مورد نیازه. باید ببینیم چه کاری می تونیم انجام بدیم تا چیزی ما رو محدود نکنه؟! افراد موفق تنها کسائی هستن که دنیا رو سیاه و سفید نمی بینن! اتفاقا اونا همیشه فکر می کنن واسه انجام هر کاری حتما راهی منحصربه فرد و موثری هست، می گردن و راهش رو پیدا می کنن. این افراد نشون دادن افکارشان رو مثل بیشتر آدمای دوروبرشان به چارچوبی از پیش تعیین شده محدود نمی کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رضاع و شرایط ایجاد رابطه رضاعی چیه؟ 

حالا می تونیم بگیم یک فرد فعال با تفکرات جداگونه و یک فرد پشیمون چقدر با هم فرق دارن! اگه پشیمون بودن دست و پاتون رو بسته، باید بگم بهتره حرکت رو به جلو رو از یاد ببرین، شما فقط توانایی عقب نشینی دارین! شاید هم جایی کلا متوقف شید! بله می دونم واسه خیلی از شما این اصلا قابل قبول نیس، پس عزم خود رو جزم کنین و مطمئن شید راهی رو انتخاب می کنین که شما رو قدم به قدم بالاتر می بره و آخرش به اوج میرسونه. چیزی که گفتم دقیقا مربوط به جست و خیز و فعال بودنه و با پشیمون بودن که نمی ذاره هیچ اتفاقی براتون بیفته در تناقضه. منظورم از پشیمون بودن اینه که فقط منتظر نباشید تا در برابر چیزی واکنش نشون بدین، بلکه خودتون پیش رو باشین و دیواره های دور ذهن تون رو وردارین، این دقیقا همون مبتکر بودنه. فعال باشین و صاحب تفکر جداگونه، و راه فرصتای جدید رو به روی خود باز کنین.

چیجوری ابتکار عمل رو به دست بگیریم؟

رفتاری که شما رو از ۹۰ درصد جامعه موفق تر می سازه  آموزشی

۱. مشکلات شما مال خودتونه

درک کنین که هیچکی غیر از خودتون مسئول امور مربوط به شما نیس! سعی کنین بهترین طرز فکر رو داشته باشین. طرز فکری که شما رو به پیداکردن بهترین راه حل ممکن واسه مشکلات میرسونه. افکار شیطانی ممنوع! منظورم انتخاب آسونترین راه و انداختن اشتباهات به گردن کس دیگریه. شاید هم بشه به وقتش با هزار ترفند و (از نظر بعضیا) سیاست تموم مسئولیتا رو روی دوش دیگری انداخت، میل خودتونه، اما اگه هر کدوم از این راه ها رو انتخاب کردین قبل از اون با موفقیت خداحافظی کنین.

۲. فقط روی چیزی تمرکز کنین که تحت کنترل شماس

خیلی از ما همیشه درجا می زنیم، چون همیشه و همیشه روی چیزایی تمرکز می کنیم که از دسترس ما خارج هستن و این تنها باعث سرخوردگی و ناامیدی می شه و در آخر هم فقط یک نتیجه داره؛ اون کار رو آزاد می کنیم! حتما این رو زیاد شنیدین که شما سعی تون رو بکنین و از تموم امکانات استفاده کنین، اما در صورت نتیجه نگرفتن سرخورده نشید، چون عوامل بیرونی هم پس ی کار موثر هستن و این دیگر دست شما نیس. با تمرکز بر چیزی که تحت کنترل شماس و رویش محاصره دارین و طرح ایده های راه حل مدار شما مثل کسی هستین که راه رسیدن به موفقیت رو پیدا کرده و در روند کار اونو به دست میاره. چه بسا که ایده های مبتکرانه ی شما مشکلات بیرونی رو هم شکست بده و موفق شید.

۳. اهداف تون هوشمندانه باشه

این مورد مهم و خیلی جذابه! به ویژه که شما رو به طرف اهداف و رویاهایتان می بره. دستورالعملای هوشمندانه داشته باشین. منظورم از دستوالعملای هوشمندانه، راه حل هاییه که خاص، قابل امتحان، واقعی، به موقع و البته شدنی باشن. این راه حلا در زندگی کاری شما رو به چیزایی که می خواید و به جاهای عالی می رسانند. البته من هم مثل شما باور دارم پیدا کردن دستورالعمل هوشمندانه کار سختیه، اما همین نکته فرق شما رو با ۹۰ درصد دیگر مشخص می کنه.

۴. ثابت قدم باشین

وقتی می گیم ثابت قدم باشین، به این معنی نیس که یک بار یا دوبار سعی کنین و بعد بی خیال شید! باید اون قدر مداومت به خرج بدین تا به فردی فعال، پویا و مبتکر تبدیل شید. سعی کردن باید جزو عادات شما شه و مطمئن باشین این ثبات قدم تنها چیزیه که در وقت ضرورت تو ذهن شما زنگ خطر رو به صدا در میاره و باعث می شه خدایی نکرده دوباره فرد منفعلی نشید. همیشه به راه های بهبود شرایط فکر کنین. ببینین چه کارای دیگری ممکنه نیاز باشه و انجام شون بدین. به منافعی فکر کنین که رئیس تون خواستار اینه.

وقتی حرف از موفقیت باشه، خواه در حرفه تون، خواه در سطوح مختلف زندگی یعنی تواناییِ ابتکار داشته باشین. منتظر اتفاقات بودن یا حرف زدن درباره اینکه چیجوری یا کی سراغ چیزی بریم به معنی اینه که هیچوقت نتایج تحت کنترل ما نیستن! پس فعال و پویا باشین تا بتونین رو به جلو حرکت کنین. در مواقع مهم ابتکار عمل رو به دست بگیرین، چون این تنها چیزیه که اجازه می ده بیشتر از چیزی که از شما خواسته شده پیش برید و پذیرای عادات بهتر و فرصتای بیشتر باشین.

منبع : lifehack

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید