جاستین، نویسنده ی این مقاله پدریه که چار بچه دختر و یک پسر داره. اون که همیشه از شوخیای بقیه درباره داشتن چار بچه دختر رنجیدهه از این واسه بیان تأسف می کنه و می گه داشتن دختر یکی از بزرگ ترین لذتای زندگیه. جمله معروف اون به دخترانش اینه: «امروز بیش تر از دیروز عاشقت هستم». جاستین بزرگ کردن دخترانش رو نه یک مسئولیت بلکه یک امتیاز خاص واسه خودش حساب می کنه.

 

۱. دخترتان بیشتر از هر چیزی، نیاز به محبت پدرانه داره

بیشتر از وسایل و هدایایی که براش می خرید یا چیزایی که بهش یاد می هید، دخترتان نیاز به عشق و محبت شما داره. هیشکی دیگه روی کره ی زمین نمیتونه نقش شما رو اجرا کنه. دخترتان انتظارات شما رو برآورده نمی کنه، اشتباهات بزرگی انجام دهنده میشه و حتی ممکنه یه مدت به شما پشت کنه، اما هیچ وقت بهش اجازه ندین به علاقه شما نسبت به خودش شک کنه. در چشم هاش نگاه کنین و بگید که عاشقش هستین. این کار رو زیاد بکنین.

۲. شما در انتخاب شریک زندگی آینده اون اثر می ذارین

فکر ترسناکیه اما رفتار شما با دخترتان در آینده روی انتخاب همسرش اثر مستقیم می ذاره. واسه چند سال دختر سوم مون التماس می کرد که وقتی بزرگ شد با اون ازدواج کنم و من مجبور بودم توضیح بدهم که قبلا با مادر مهربانش ازدواج کردم. اگه شما پدر خوبی باشین، اون در آینده به ازدواج با شخصی مثل شما تمایل داره.

رفتار پدر با دختر باید چیجوری باشه؟  آموزشی

ازدواج

۳. سلایق دخترتان اولویت بیشتری در مقایسه با شما داره

وقتی دخترهایم در ماشینم هستن به آهنگای مورد علاقه اونا گوش میدیم، نه به چیزایی که خودم تنهایی گوش میدم (البته تیلور سوییفت استثناست چون من هم عاشق تیلور سوییفیتم). خوشحال بودن دخترهایم من رو هم خوشحال می کنه.

۴. دختر شما ناظر رفتارتون با مادرشه

اگه می خواید بدونین کدوم مورد در این فهرست از همه مهم تره، باید بگم همین مورد چهارم! یکی از بهترین کارایی که می تونین واسه دخترتان بکنین اینه که به مادرش عشق بورزید. اینکه حواس تون به بچه ها باشه کار آسانیه اما واسه زندگی مشترک خود همیشه سعی کنین و اونو در اولویت قرار بدین. وقتایی که توجه ام به همسرم کم می شه بچه ها هم مشکلات بیشتری دارن و فکر نمی کنم این تصادفی باشه. به همسر خود عشق بورزید، واسه اون وقت بذارین، اونو به مسافرت ببرین و به بچه ها نشون بدین که مادرشان اولویت بالاتری نسبت به اونا داره.

۵. اجازه ندین بزرگ شدن دخترتان از صمیمیت بین شما کم کنه

بزرگ ترین دختر ما ۱۱ سالهه و ما هنوز با سنای پر رقابت نوجوونی اونا روبرو نشده ایم اما من آماده هستم. پدرانی که فرزندان بزرگ تری دارن از اینکه به اندازه کافی ازنظر احساسی به دختران نوجوون خود نزدیک نیستن احساس پشیمانی می کنن. واسه همه ما ترسناکه اما من سعی می کنم برخورد درست با اونا رو خوب یاد بگیرم؛ تغییرات هورمونی، دوستی با جنس مخالف، شبکه های اجتماعی و هر رقابت دیگری که در سن بلوغ با اون روبرو می شن من رو از دخترانم دور نمی کنه. دختران من وقتی ۱۵ ساله شن همون قدر من رو به خودشون نزدیک می بیننن که در ۵ سالگی دیدند. وقتی که احساسات و بدن اونا شروع به تغییر می کنه پنهون نشید.

۶. بهش شنای سوئدی یاد بدین

ما در خونه سلامتی رو جدی می گیریم. دختران من زرنگ هستن، اونا شنای سوئدی بلدند و زمان زیادی رو به ورزش اختصاص میدن. به باور ی اونا جمله «مثل دخترها پرتاب می کنه» یک تشویقه نه توهین. بیشتر از بدنی قوی، ما سعی می کنیم دختران مون رو مثل مادرشان با ذهنی قوی بار بیاریم. در دنیایی که زنونگی با لباسای رنگارنگ و فانتزی شناخته می شه دختران من مثل فولاد محکم هستن.

رفتار پدر با دختر باید چیجوری باشه؟  آموزشی

۷. خاطره بسازین

سردسته ی خاطره سازان خونه باشین. من بیشترین حد ۵۰ – ۶۰ سال دیگر زندگی خواهم کرد، این زمان بی آخر نیس پس سعی می کنم تا جایی که میتونم با دخترهایم خاطره بسازم. مثلا ما قرار گذاشته ایم وقتی هرکدام از دخترانم به سن ده سالگی رسیدن یک سفر هیجان انگیز و دراز مدت رو با برنامه ریزی اونا تدارک ببینیم؛ البته از خاطره سازیای کم هزینه تر مثل فیلم دیدن خانوادگی شبای جمعه، صبحانه ی مفصل شنبها یا گشت وگذارهای خانوادگی هم غافل نمی شیم. لازم نیس واسه خاطره سازی هزینه زیادی پرداخت کنین چیزی که مهمه قصد شماس. بذارین ذهن دخترتان پر از خاطرهای رنگارنگ با پدرش باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رفتار درمانی شناختی (CBT) چیه؟ 

رفتار پدر با دختر باید چیجوری باشه؟  آموزشی

۸. بهش فروتن بودن رو یاد بگیرین

باید به دخترتان یاد بدین که دنیا دور محور ما نمی چرخد. ما خوب از پسِ این مسئله برنیامده ایم اما سعی می کنیم که به اونا نشون بدیم بهترین راه زندگی اینه که فروتن باشیم، به بقیه خدمت کنیم، خودمون رو در آخرین اولویت قرار بدیم و بدونیم همیشه حق با ما نیس.

۹. در برنامه های اون حضور داشته باشین

بیشتر پدرهای دختران نوجوون حسابی درگیر کار و حرفه شون هستن و واسه شون ممکن نیس که همیشه در برنامه های دخترشان حضور داشته باشن اما واسه شرکت در برنامه های مربوط بهش سعی تون رو بکنین و با تموم حواس تون در اونجا حضور داشته باشین و اصلا خودتون رو با گوشی مشغول نکنین. مثلا اگه در برنامه ای شرکت کردین که دخترتان تئاتر اجرا می کرد بعد از تموم شدن برنامه تا جایی که می تونین محکم کف بزنین.

۱۰. حضور فیزیکی کافی نیس، باید بهش توجه کنین

من معمولا این مورد رو از یاد میبرم. حضور فیزیکیِ شما در خونه کافی نیس؛ به ویژه در عصر اطلاعات و سرگرمیای همیشه در دسترس. وقتی از محل کار به خونه بازمی گردید گوشی موبایل خود رو خاموش کنین یا کمه کم در اتاق دیگری بگذاریدش. توئیتر، ایمیلا، تیم فوتبال و پیامای گروه شما واسه دخترتان مهم نیستن. واسه اون این مهمه که با شما وقت بگذراند، با شما بازی کنه و کنارتون باشه.

۱۱. موهاش رو منظم کنین و ناخن هاش رو لاک بزنین

من این کار رو به اندازه ای انجام دادم که میتونم بگم بهتر از هرکسی دم اسبی درست می کنم و در لاک زدن حرفه ای هستم. البته اونا هم بعضی وقتا ناخن ام رو لاک میزنن. به دخترتان نشون بدین که یک مرد می تونه با ملایمت و لطافت رفتار کنه.

۱۲. با اون بیرون برید

ای کاش می تونستم بگم که این مورد رو همیشه انجام میدم، اما حتی گرچه ماه یک بار هم بهتر از هیچیه. بیرون رفتن با دخترتان واسه نشون دادن اینکه یک مرد چیجوری باید با یک زن رفتار کنه ضروریه. وقتی با دخترهایم بیرون میرم در رو من باز می کنم، صورت حسابا رو من پرداخت می کنم، در چشمان شون نگاه می کنم و کاری می کنم که احساس مهم بودن بکنن. واسه این کار لازم نیس پول زیادی خرج کنین؛ کارایی مثل قدم زدن در خیابون، دوچرخه سواری و رفتن به بستنی فروشی گزینه های مناسبی هستن. در این مورد هم تجملات زیادی نیاز نیس و قصد شما مهمه.

رفتار پدر با دختر باید چیجوری باشه؟  آموزشی

رفتار پدر با دختر باید چیجوری باشه؟  آموزشی

۱۳. به دخترتان بگید که زیبایی باطنی مهم تر از زیبایی ظاهریه

باطن دخترتانه که سرنوشت زندگی اونو مشخص می کنه، گفتن این موضوع و یادآوری همیشگی اون وظیفه ی شماس. ما به دختران مون می گیم قلب تون باید قشنگ باشه؛ اما این قلب می تونه شخصیت اون، عزت نفس اون یا باطن اون باشه. دختر بزرگ کردن در این دنیای وانفسا که پر شده از تمایلات شهوانی کار آسونی نیس، اما دخترتان نباید فکر کنه که زیبایی اش به ظاهر و اندام اش محدود می شه.

رفتار پدر با دختر باید چیجوری باشه؟  آموزشی

۱۴. از پدر بودن خود لذت ببرین

از پدر بودن خود لذت ببرین، چون زمان در چشم به هم زدنی میگذره.

۱۵. هر زمان قصوری از شما سر زد، عذرخواهی کنین

موارد ۱ تا ۱۴ رو خیلی اوقات از یاد میبرم، شمام همین طور. اما وقتی اشتباهی می کنم، وقتی احساساتش رو جریحه دار می کنم و وقتی در عمل به این موارد کم میارم، معذرت خواهی رو تمرین می کنم. نه فقط یک معذرت خواهی ساده، باید از صمیم دل خواسته بخشش کنم. بابایی باشین که از موضع خود پایین میاد و قبول می کنه که رفتارش بی مشکل نبوده، اینطوری دخترتان حتما شما رو می بخشه.

پدرها! نقش شما ارزشمنده، پس عاشق دختران تون باشین. 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید