دلشون می خواد همه چیز رو کشف کنن و همیشه در حال بازی و شیطنت هستن. این تصویر دوست داشتنی که همیشه از کودکان اطرافمان می بینیم بعضی وقتا تحمل و مدیریتش واسه والدین سخت می شه و بعضی وقتا حتی ممکنه حس نگرانی پیدا کنن که نکنه این رفتارهای پرشروشور طبیعی نیس. اگه شمام فکر می کنین درباره رفتار با کودکان پرانرژی به اطلاعات و آگاهی بیشتری نیاز دارین با مطلب امروز «چه جوری» همراه باشین.

 

اگه کودک شمام همیشه از این طرف بهش طرف رفته و در حال کشف و شیطنته، شاید خوشحال شید اگه بدونین که داشتن کودکان پرانرژی طبیعیه. دکتر کن هالر، دستیار پروفسور طب کودکان در مدرسه ی پزشکی دانشگاه سنت لویز می گه: «کودک در ۴ سالگی روی بدنش کنترل پیدا می کنه. این باعث می شه که احساس استقلال داشته باشه و به طور طبیعی باعث فعالیتای بیشتری می شه.»

در زمان کوتاهی کودک ۴ یا ۵ ساله ی شما شروع به پریدن، رقصیدن، چرخیدن، پشتک زدن، بالا رفتن از مبلمون، پریدن از روی پلها و راه رفتن روی یک خط مستقیم و باریک می کنه. اون شاید میتونه روی یک پا بایستد و بارها بدون اینکه تعادلش رو از دست بده، از روی یک طناب بپرد و شاید بدون اینکه احتیاجی به کمک شما داشته باشه، می تونه تاب بخورد. علاوه براین هر دستارود جدید باعث افزایش اعتماد به نفس کودک می شه و اونو تشویق می کنه تا تواناییا و مهارت هاش رو بیشتر گسترش بده.

مدیریت رفتار کودک

همراهی یک کودک پرانرژی می تونه بسیار خسته کننده باشه، اما محدود کردن این کودکان جواب درستی به رفتار اونا نیس. درعوض باید به دنبال روشی باشین که روحیه ی اونو به طرف کارای دیگری هدایت کنین و هر چیزی رو که باعث تمایل بیشتر اون به این رفتار می شه حذف کنین. اینجا ۶ راه حل مختلف بیان می شه.

۱. اونو در یک رشته ورزشی ثبت نام کنین

رفتار با کودکان پر انرژی با ۱۰ راهی که شیطنت فرزندان شما رو مدیریت می کنه  آموزشی

کودکی بهترین زمان واسه پیوستن به لیگ فوتبال نونهالان یا شروع ژیمناستیک، کاراته یا کلاس شناست. هر یک از این فعالیتا می تونه باعث بهتر شدن هماهنگی و بالا رفتن تمرکز کودک شما شه. اجازه بدین خودش برنامه ای رو که دوست داره انتخاب کنه، اما مطمئن شید که این فعالیتا بیش ازحد ساختاریافته و منظم نیس. انجمن پزشکان کودکان در آمریکا (AAP) پیشنهاد می کنه کلاسایی که واسه کودکان پیش دبستانی برگزار می شن، باید دست کم نیم ساعت بازی آزاد داشته باشه و برنامه آموزشی اون نباید بیشتر از ۲۰ دقیقه طول بکشه.

رفتار با کودکان پر انرژی با ۱۰ راهی که شیطنت فرزندان شما رو مدیریت می کنه  آموزشی

۲. براش لوازم جدید بخرین

مطمئنا کودک ۳ ساله ی شما عاشق سه چرخه اشه، اما این سه چرخه می تونه مانع رشد اون شه. واسه اون یک دوچرخه با چرخای کمکی بخرین. واسه اون حلقه هولا، فریزبی، راکت تنیس کوچیک، اسب پلاستیکی و توپایی در اندازه های مختلف بخرین. علاوه براین ممکنه بخواهید واسه کودک تون دستگاه پخش موسیقی مخصوص به خودشو بخرین تا هر زمان که دوست داشت با موسیقی موردعلاقه اش برقصد.

۳. باهم بازی کنین

دفعه ی بعد که به پارک رفتید اسکیت یا بادبادکی رو که اون بتونه به پرواز دربیاورد با خود ببرین. در خونه خودنمایی کنین که با یک قلمو و سطل آب مشغول رنگ زدن دیوار بیرونی خونه تون هستین یا با حباب دنبال کودک تون کنین. هنگامی که به خاطر شرایط آب وهوایی مجبور هستین در خونه بمونین، بازیایی انجام بدین که باعث جنب و جوش کودک شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رهبریِ انطباقی چیه و چه امتیازات و معایبی داره؟ 

۴. تلویزیون رو خاموش کنین

فکر می کنین تلویزیون باعث آروم شدن کودک پرانرژی شما می شه؟ برعکسه. کارتونا و سیستمای بازی پر جنب و جوش می تونه باعث تحریک بیش ازحد کودک شه و درنتیجه کودک شما حتی نمیتونه سر جای خود بنشیند. انجمن کارشناسان مریضی کودکان در آمریکا پیشنهاد می کنه کودکان در طول روز تنها ۲ ساعت درمعرض تلویزیون، بازیای ویدیویی و کامپیوتر قرار بگیرن و ۳ ساعت قبل از خواب تماشای هر سه مورد ممنوعه.

۵. مراقب غذای کودک باشین

رفتار با کودکان پر انرژی با ۱۰ راهی که شیطنت فرزندان شما رو مدیریت می کنه  آموزشی

شیرینی به تنهایی نمیتونه باعث فعالیت بیش ازحد شه، اما تحقیقات نشون میدن که خوردن آب نبات و نوشیدنیای شیرین با معده ی خالی باعث افزایش فعالیت کودکان می شه. مهمه که کافئین رو که یک محرک در نوشابها، چای و شکلاته، از تغذیه کودکان حذف کنین. کودک شما به طور طبیعی انرژی کافی داره و احتیاجی به گرفتن انرژی از مواد شیمیایی نیس.

۶. به رفتارهای خوب پاداش بدین

ربکا آنگر دکتر متخصص کودکان در بیمارستان مموریال در شیکاگو می گه: «محدود کردن گذاشتن واسه کودکان در این سن اهمیت خیلی زیادی داره.» اگه کودک شما تمایل داره که با سرعت در یک سوپر مارکت بدود، معامله ای با اون انجام بدین. اگه به شما در پیدا کردن شکلای مختلف موجود در فهرست خرید کمک کرد، پس از خرید اونو به زمین بازی ببرین و مراقب باشین که همیشه به قول تون عمل کنین.

۷. بی حوصلگی شرایط رو بدتر می کنه

کودکان هنگامی که کاری واسه انجام دادن نداشته باشن، پرانرژی تر می شه. همیشه اونا رو با کارای ساده مشغول داشته باشین.

۸. هنرمند درون کودک رو بیرون بیارین

مینا و دختر ۵ ساله اش سارینا پیش از اینکه واسه گردش به باغ وحش برن، با استفاده از کاغذ یک باغ وحش کاغذی در خونه شون درست کردن. مینا می گه دخترش عاشق نقاشی کردن حیواناتیه که به اونا علاقه داره.

۹. بازیای نمایشی رو پیشرفت ء بدین

مادری رو می شناسم که یک جعبه ی لباس نمایش درست کرده که شامل کلاه آتیش نشون، چشم بند دزد دریایی، اسلحه ی پلاستیکی و چیزای دیگر مناسب بچه ۴ سالهه. این مادر می گه فرزندش داستان اختراع می کنه، از بدنش استفاده می کنه و به این روش، خودشو سرگرم می کنه.

۱۰. اسباب بازیا رو به شکل چرخشی استفاده کنین

می تونین بعضی از اسباب بازیا رو که کودک تون از اونا خسته شدن، در کمد قایم کنین و پس از یه مدت دوباره اونا رو در اختیار اون قرار داد. اینطوری اسباب بازیای قدیمی دوباره نو و جذاب به نظر می رسن. اگه می خواید تنوع بیشتری به کودک تون بدین، می تونین اسباب بازی هاش رو با اسباب بازیای بچه همسایه تون عوض کنین. در آخر اینکه صبور باشین و یادتون نرود کودکی نقشی مهم در تربیت و تشکیل شخصیت بچتون در بزرگسالی داره. این شما هستین که باید با درایت، آگاهی و صبر آدم خوشحال و بااعتمادبه نفسی رو به جامعه تحویل بدین.

رفتار با کودکان پر انرژی با ۱۰ راهی که شیطنت فرزندان شما رو مدیریت می کنه  آموزشی 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید