۱. اگه می خواید حرف تون رو بفهمن، باید درک شون کنین

رفتار با نوجوانان؛ ۸ پیشنهاد تربیتی واسه ایجاد رابطه بهتر با نوجوانان  آموزشی

یکی از مشکلات نوجوانان تصور منفی اونا در مورد بزرگ هرساله. اونا تصور می کنن که همیشه با اونا سر جنگ دارین؛ پس در برخورد با بزرگ سالان بیشتر در حالت دفاعی هستن و تو ذهن شون پیش داوری منفی ای هست که می گه: «بی فایده س، اونا تو رو درک نمی کنن، اونا حرفت رو قبول نمی کنن و در آخر هم از دستت ناراحت می شن.» این پیش داوری منفی باعث می شه در مورد بزرگ سالان احساس پستی کنن که اینم به نوبه ی خود دردسرای بیشتری درست می کنه.

اگه می خواید به بچتون کمک کنین که از این پیش داوری منفی دست برداره هنگام صحبت با اون از جملاتی مثل «درکت می کنم» بیشتر استفاده کنین. مجبور نیستین که درباره هرچیزی با اونا موافق باشین اما می تونین درک شون کنین. استفاده از این عبارت به نوجوون تون کمک می کنه تا بین «درک کردن» و «موافق بودن» فرق بزاره و به شمام کمک می کنه تا به ایده ها، افکار و احساسات بچتون احترام بذارین. این عبارت ها مثل بوم رنگ عمل می کنه، مطمئن باشین که بازخورد مثبتش به خودتون برمیگرده. اگه بچتون کاری مخالف میل شما انجام داد و واسه تون سخت بود بهش بگید که درکش می کنین، بهش بفهمانید احساسی رو که نسبت بهش عمل داره درک می کنین.

سعی کنین در بیان باور ی خود درباره کارکرد بچتون کمی تأمل کنین. اگه در مورد اون به مشکلی برخوردید، از خودتون بپرسید: «چه جوری میتونم سؤالم رو بپرسم که احساس نکنه سرزنشش می کنم.» ما معلما معتقدیم که در پیشرفت تحصیلی علم آموزان سبک تدریس مون باید هم سو با سبک یادگیری اونا باشه. شمام به عنوان مادر و پدر باید متناسب با سبک تربیتی تون به همین روش عمل کنین.

۲. خواسته از نوجوون تون رو به شکل سؤال مطرح کنین

رفتار با نوجوانان؛ ۸ پیشنهاد تربیتی واسه ایجاد رابطه بهتر با نوجوانان  آموزشی

وقتی به بچتون دستور میدید کاری رو بکنه، به فکر و احساسش در مورد کاری که فکر میکنه درسته احترام نمی ذارین. اگه می خواید بچتون رو نسبت به انجام کاری قانع کنین به جای دستور دادن، خواسته تون رو به شکل سؤالی مطرح کنین. مثلا: «نسبت به انجام این کار چه حسی داری؟» خیلی بهتر از اینه که بگید «باید این کار رو انجام بدی.» «درباره کلاسای فوق برنامه بعد از مدرسه نظرت چیه؟» خیلی بهتر از گفتن اینه که «باید کلاسای فوق برنامه رو بگذرونی.» «چه احساسی داری از اینکه نمره کمی توی ریاضی گرفتی؟» خیلی بهتر از اینه بهش یادآوری کنین که هزینه های تحصیلش رو به سختی می پردازید. سؤالات گزینه های بهتری رو در اختیار نوجوون قرار می ده. سؤال پرسیدن یکی از بهترین راه هاییه که مسئولیت پذیری رو به بچتون یاد می ده. اگه سؤال پرسیدن واسه تون سخته، چیزی که رو می خواید بگید بنویسین و بعد اونا رو به شکل سؤالی ویرایش کنین. حواس تون به لحن سؤال پرسیدن هم باشه چون خیلی روی جوابی که قراره بگیرین اثر می ذاره.

۳.به رفتار خوب نوجوون تون پاداش بدین

رفتار با نوجوانان؛ ۸ پیشنهاد تربیتی واسه ایجاد رابطه بهتر با نوجوانان  آموزشی

واسه رفتار با نوجوانان پاداش رو فراموش نکنین. پاداش، نتیجه بهتر و سریع تری از تنبیه داره و باعث می شه نوجوون احساس بهتری نسبت به خودش داشته باشه. وقتی ما از دست فرزندمان واسه انجام ندادن تکالیفش ناراحت هستیم تنبیه جواب نمی ده. اتفاقا بچتون به خاطر پیش داوری منفی ای که داره منتظر همین تنبیه از طرف شماس. پس دست نگه دارین. بیشتر روی نقاط قوتش تمرکز کنین و بهش پاداش بدین. به جای اینکه بچتون رو به خاطر گرفتن نمره کم در ریاضی سرزنش کنین یا اجازه ندین با دوستانش بیرون برود، به خاطر کارای خوبی که انجام می ده بهش پاداش بدین. وقتی مسئولیت پذیری اونو می ببینن یا وقتی نمره خوبی در ریاضی میگیره بهش پاداش بدین، رفتار محبت آمیز داشته باشین و اونو ببوسید.

وقتی که بچتون بیشتر از پول توجیبی اش خرج می کنه، به جای اینکه با نپرداختن هزینه موبایلش اونو تنبیه کنین به دنبال فرصتایی باشین که بهش پاداش بدین مثل وقتی که دخل وخرجش رو تنظیم یا پس انداز می کنه. به جای عصبانی شدن از نوجوون تون واسه انجام ندادن کاری که دوست داشتین عملی کنه، وقتی حرف گوش کن می شه اونو به سینما ببرین و لحظات خوشی رو براش ایجاد کنین.

رفتار با نوجوانان؛ ۸ پیشنهاد تربیتی واسه ایجاد رابطه بهتر با نوجوانان  آموزشی

وقتی حرف از پاداش پیش میاد بیشترِ والدین فکر می کنن منظور فقط پول و هدیهه. اما واقعا زمانی که واسه بچتون صرف می کنین، پختن غذای مورد علاقه اش، بیان کلمات محبت آمیز در برخورد با اون و حتی در آغوش گرفتنش هم پاداشه. البته اگه وضع مالی تون خوبه، بد نیس دست به جیب هم بشین!

۴.در جواب به خواسته نوجوون تون «بسیارخُب» یا «بله» بگید

رفتار با نوجوانان؛ ۸ پیشنهاد تربیتی واسه ایجاد رابطه بهتر با نوجوانان  آموزشی

یکی از پرتکرار ترین شکایتای نوجوانان «نه گفتن» همیشگی پدر و مادرهاست. من هم تجربه مشابهی درباره بابام دارم. هرچیزی که از اون می خواستم می گفت «نه» و بعد دعوا شروع می شد. رفتن به خونه ی دوستم، خریدن شلوار جین، رفتن به گردش علمی مدرسه و … همه اینا مقدمه یک دعوای حسابی بود. پدر من «نه» می گفت اما منظورش از «نه»، «من رو قانع کن» بود. اون قدر التماس می کردم که در آخر دست از خواستم می کشیدم. از اون به بعد اگه به چیزی نیاز داشتم یا مشکلی برایم پیش می اومد سعی می کردم به بابام نزدیک نشم.

به عنوان پدر و مادر، شما باید میدون عمل تون رو انتخاب کنین. اگه شما به هر خواسته نوجوون تون «نه» بگید، بین خودتون و اون دیوار بلندی می کشین و اونو از خود دور می کنین. اجابت بیشتر خواستهای بچتون مشکلی پیش نمی آورد. اگه نوجوون شما واسه رفتن به خونه ی دوستش اجازه میگیره، نشون بدین خوشحال هستین که قراره زمان خوشی رو بگذرونه. اگه می خواد چیز جدیدی بخرد بهش بگید دیگر وقتش رسیده بود که کفش نو داشته باشه. اگه نوجوون شما درخواستی داره که شما با انجامش زیاد موافق نیستین، بهش بگید نیاز دارین در موردش فکر کنین. اگه به انجام کاری رضایت میدید مطمئن شید که موافقت شما شرطی نیس. اگه در روبرو شدن با خواسته نوجوون تون بگید: «اجازه داری انجامش بدی به شرط اینکه …» این عبارت مثل اینه که بگید: « بله،…اما نه.» این جور اجازه دادنا نه واسه شما و نه واسه بچتون نتایج خوشایندی نداره. اگه درباره کارکرد بچتون نگران هستین دلواپسی هاتون رو روبرو با اون در بین بذارین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راهکارهایی واسه رسیدن به خوشبختی

۵.«لطفا» و «متشکرم» وِرد زبون تون باشه

رفتار با نوجوانان؛ ۸ پیشنهاد تربیتی واسه ایجاد رابطه بهتر با نوجوانان  آموزشی

اگه توقع دارین رفتار بچتون با شما قابل احترام باشه باید هم اینجور احترامش رو حفظ کنین. بچه ها با طرز برخورد خوب شما به موفقیتای زیادی در جامعه می رسن. بهتره دوستان، معلما و دیگر بزرگ سالانی که با نوجوون شما در رابطه هستن مؤدب باشن. به این منظور باید پیش از دوره نوجوونی به بچتون در دوست یابی کمک کنین. اگه دوست دارین بچتون با بزرگ سالان رابطه موفقی برقرار کنه، در برخورد با اونا از کلمات «لطفا» و «متشکرم» زیاد استفاده کنین.

وقتی واسه کمکی که به شما می کنه از اون تشکر کنین، بهش یاد میدید که قدرشناس باشه و قابل احترام با شما رفتار کنه. حواس تون باشه پیامایی جز به زبون قابل احترام به نوجوون تون منتقل نکنین.

۶.عشق تون رو بگید

رفتار با نوجوانان؛ ۸ پیشنهاد تربیتی واسه ایجاد رابطه بهتر با نوجوانان  آموزشی

«عشق همه اون چیزیه که نیاز داریم.» این عبارت رو خیلی شنیده ایم و بهش باور داریم. خیلی از پدر و مادرها میگن: « نشونه ما بچه مون رو دوست داریم.» اما فراموش می کنن که شنیدن تکراری «دوستت دارم» معجزه می کنه. همه ما به احساس عشق نیاز داریم. دوست داشته شدن، اعتماد به نفس مون رو در روابط ، محیط کار و زندگی بالا می بره.

پس سعی کنین دفعات بیان عشق به بچتون رو زیاد کنین. متأسفانه بیان محبت در دوره نوجوونی کاهش پیدا میکنه، کمتر اونا رو در آغوش می گیریم و فراموش می کنیم که هنوزم مثل زمان کودکی شون به آغوش ما نیاز دارن. نوجوون تون رو هر روز ۱۲ بار به آغوش بکشین و بهش اطمینان بدین که هیچ روزی بدون بیان عشق بهش نمیگذره. واسه بیان محبت به نوجوون تون عبارتای زیر تاثیردارن:

رفتار با نوجوانان؛ ۸ پیشنهاد تربیتی واسه ایجاد رابطه بهتر با نوجوانان  آموزشی

  • بهت افتخار می کنم؛
  • خیلی دوستت دارم؛
  • تو فرشته ی منی؛
  • تو بهترین بچه روی زمینی؛
  • تو هدیه ی خدا به منی.

۷. نوجوون تون رو تشویق کنین

رفتار با نوجوانان؛ ۸ پیشنهاد تربیتی واسه ایجاد رابطه بهتر با نوجوانان  آموزشی

تجربه جزء لاینفک زندگی نوجوانه. نتایج تحقیقی که روی هوش هیجانی انجام شده نشون می ده نوجوانان انگیزه طبیعی واسه امتحان کردن کارای جدید دارن. اونا به کارایی دست میزنن که به نظر غیرممکن میاد و بعد از یه مدت هم از اون دست میکشن. متأسفانه بچه ها هرچقدر بزرگ تر می شن تمایل شون به تجربه کارای جدید کمتر می شه. نقش اساسی والدین در دوره نوجوونی برجسته تره. نوجوون تون رو تشویق کنین از رسیدن به هدفش دست نکشد و راه دیگری رو واسه رسیدن به هدف امتحان کنه. بهش یاد بدین ممکنه شما به عنوان پدر و مادرش راه حل رو ندانید، اما مطمئنا میدونید که تسلیم شدن به این معنیه که هیچ وقت راه حل رو پیدا نمی کنه. از موفقیتای قهرمانان محبوبش تعریف کنین و بهش یادآوری کنین که شجاعت به معنی انجام دادن کارای خطرناک و احمقانه نیس، بلکه به معنی مصر بودن درباره اون چیزیه که بهش باور داره، حتی اگه انتخاب نشه، برنده نشه یا مجبور بشه بیشتر از بقیه کار کنه. به بچتون یاد بدین که نتیجه مهم نیس، همین که وظیفه اش رو به بهترین روش بکنه عالیه. بهش یاد بگیرین که به انجام تکالیفش در طول سال توجه کنن نه به نمره های پایانی آخر سال. بهش یادآوری کنین که بعد از اتفاقی بد چیزی از دست نداده، بلکه عاقل تر شده و بیشتر از قبل می دونه. بهش کمک کنین تا «تسلیم شدن» رو از فرهنگ لغتش حذف کنه.

۸ .نوجوون تون رو تشویق کنین

رفتار با نوجوانان؛ ۸ پیشنهاد تربیتی واسه ایجاد رابطه بهتر با نوجوانان  آموزشی

همه ما تشویق شدن رو دوست داریم و این چیزی طبیعیه، گرچه بهتره این احساس خوب رو از درون مون دریافت کنیم و واسه افتخار به خودمون به تأیید بقیه نیاز نداشته باشیم. همه ما دوست داریم دست کمک کسائی رو بفشاریم که به ما افتخار می کنن و اعلام می کنن که شگفت انگیز و موفق هستیم. پس خیلی مهمه که بر جنبه های مثبت کارا و رفتار نوجوون تون تأکید کنین و بهش کمک کنین خوبی هاش رو ببینه. بهش بگید که واقعا منحصربه فرده. متأسفانه بعضی از والدین به خاطر این که خودشون هیچ وقت از والدین شون محبت دریافت نکرده ان خجالت میکشن عشق و علاقه خود رو به نوجوون شون بگن. مثلا پدر من فقط وقتی که حضور نداشتم ازم تعریف می کرد. وقتی به طور اتفاقی شنیدم که پیش دوستش ازم تعریف می کنه کلی ذوق کردم؛ حالا فکر کنین اگه مستقیما تحسینم می کرد چه می شد. تشویق کردن بچتون باید طبق علایق اون باشه، مثلا اگه به آواز خوندن عشق می ورزد، فقط کافیه وقتی در حال آواز خواندنه بهش بگید: «کمی بلندتر بخوان.»

قبل اینکه به رختخواب برید از خود بپرسید امروز بچتون رو از محبت سیراب کردین. اگه جواب تون منفیه هنوزم دیر نشده. حتی اگه خواب باشه، براش نامه ای محبت آمیز بنویسین تا وقتی صبح بیدار می شه غافل گیرش کنین.

منبع : ronitbaras

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید