سندروم روده تحریک پذیر (IBS) مشکل عادی در روده (روده ی بزرگ) است. این مشکل می تونه موجب گرفتگیا، دردهای شکمی، نفخ، اسهال و یبوست شه. سندروم روده تحریک پذیر یک مریضی مزمنه که نیازمند مراقبت بلندمدته. علائم و نشونه های سندروم روده تحریک پذیر باعث ناراحتی فرد می شه. ولی برخلاف کولیت زخمی و مریضی کرون که انواعی از مریضیای التهابی روده هستن، باعث تغییر در بافت روده یا افزایش احتمال سرطان روده ی بزرگ نمی شه. بیشتر مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر می تونن با کنترل رژیم غذایی، تغییر سبک زندگی و کاهش استرس، این مریضی رو کنترل کنن. علائم سخت سندروم روده تحریک پذیر تنها در عده ی کمی از مبتلایان مشاهده می شه. این افراد به مشاوره ی پزشکی و مصرف دارو نیاز دارن.

علائم سندروم روده تحریک پذیر

علائم و نشونه های این مریضی در افراد مختلف می تونه فرق داشته باشه. علائم سندروم روده تحریک پذیر به علائم بقیه مریضیا شبیهه. یا این تفاسیر شایع ترین علائم اون عبارتند از:

 • دردها و گرفتگیای شکمی
 • احساس نفخ
 • گازهای روده ای
 • اسهال و یبوست؛ بعضی وقتا اسهال و یبوست به تناوب اتفاق میفته
 • وجود مخاط در مدفوع

با اینکه علائم سندروم روده تحریک پذیر در زمانایی بدتر می شن، بهبود پیدا می کنن یا کلا پنهون می شن، این مریضی در بیشتر افراد یک مریضی طولانی حساب می شه.

راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

با اینکه از هر ۵ آمریکایی یک نفر علائم سندروم روده تحریک پذیر رو دارن، کمتر از یک نفر از هر ۵ نفری که این علائم رو دارن، به دکتر مراجعه می کنن. اگه تغییرات مداومی رو در عادات روده ای خود یا علائم سندروم روده تحریک پذیر مشاهده کردین، باید به دکتر مراجعه کنین. چون این علائم می تونن نشونه مریضی خطرناک تری مثل سرطان روده ی بزرگ باشن.

علائمی که می تونه نشونه مریضی خطرناک تری باشن، عبارتند از:

 • خونریزیای مقعدی
 • دردهای شکمی که در شبا اتفاق میفته یا شدت شون در شب بیشتر می شه
 • کاهش وزن

دکتر می تونه با روشایی به آرامش علائم و جلوگیری از مریضیای روده مثل مریضی التهابی روده و سرطان روده ی بزرگ کمک کنه. دکتر می تونه از مشکلات احتمالی این مریضی مثل اسهال طولانی هم جلوگیری کنه.

راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

علل سندروم روده تحریک پذیر

به طور دقیق معلوم نیس که چی باعث بروز سندروم روده تحریک پذیر می شه. ولی یه سری از عوامل در بروز این مشکل نقش دارن. دیواره ی روده با عضلاتی پوشونده شده که با انقباض و استراحت شون در یک ریتم هماهنگ موجب حرکت غذا در راه روده می شن. اگه فرد به سندروم روده تحریک پذیر گرفتار باشه، ممکنه انقباضات قوی تر و طولانی تر از حالت طبیعی شون باشن. نتیجه این اسهال، نفخ و ایجاد گازهاست. ازآن سو اگه انقباضات روده ای ضعیف باشن، سرعت حرکت غذا کاهش پیدا میکنه. نتیجه اون سختی و خشکی مدفوع و یبوسته.

مشکلات عصبی دستگاه گوارشی موجب می شه به دنبال اتساع شکم تون در اثر گازها و مدفوع بیشترازحد طبیعی احساس ناراحتی کنین. نبود هماهنگی بین سیگنالای مغزی و دستگاه گوارشی موجب می شه، بدن تون نسبت به تغییرات طبیعی دستگاه گوارشی بیش ازحد واکنش نشون بده. این واکنشِ بیش ازحد می تونه موجب درد، اسهال و یبوست شه.

عوامل بروز سندروم روده تحریک پذیر در افراد مختلف متفاوته

راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

محرکایی که افراد عادی رو تحت اثر قراز نمی ده، می تونه باعث بروز علائمی در افراد گرفتار به سندروم روده تحریک پذیر شه. ولی همه افرادی که به این مریضی گرفتار هستن به یک محرک به طور برابر واکنش نشون نمی دن. مهمترین محرکا عبارتند از:

 • غذاها: هنوز نقش حساسیتای غذایی و نبود تحمل بعضی غذاها در بروز سندروم روده ی تحریک پذیر به طور روشن مشخص نشده. ولی علائم این مریضی در خیلی از مبتلایان با خوردن بعضی غذاها زیاد می شه. وسعت ی بزرگی از غذاها می تونن بر این مریضی اثر بذارن. شکلات، ادویها، چربیا، میوه ها، حبوبات، کلم، گل کلم، کلم بروکلی، شیر، نوشیدنیای گازدار و الکلی بعضی از غذاهایی هستن که می تونن موجب زیاد علائم سندروم روده تحریک پذیر شن.
 • استرسا: علائم سندروم روده تحریک پذیر در خیلی از مبتلایان با افزایش استرسا مثل استرس امتحانات پایان ترم یا هفته اول شغل جدید بدتر می شه یا موندگاری بیشتری پیدا می کنه. استرس تنها موجب بدترشدن علائم می شه و دلیل بروز اونا نیستن.
 • هورمونا: باتوجه به اینکه احتمال بروز سندروم روده تحریک پذیر در خانوما دو برابر آقایانه، محققان فکر می کنن تغییرات هورمونی می تونه در این مریضی مؤثر باشه. بیشتر زنان میگن علائم سندرم روده تحریک پذیر در زمان قاعدگی یا نزدیک اون بدتر می شه.
 • بقیه مریضیا: بعضی وقتا بقیه مریضیا مثل نا آرومی معده ای -روده ای یا افزایش بیش ازحد باکتریای موجود در روده می تونه باعث زیاد علائم سندروم روده تحریک پذیر شه.

عوامل خطرساز

راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

با اینکه ممکنه علائم این مریضی در هر فردی دیده شه، ولی افراد زیر بیش ازدیگران درمعرض سندروم روده تحریک پذیر قرار دارن:

 • افراد جوون: سندروم روده تحریک پذیر معمولا در افراد زیر ۴۵ سال مشاهده می شه.
 • زنان: احتمال بروز سندروم روده تحریک پذیر در زنان دو برابر مردانه.
 • افراد با سابقه خانوادگی دچار شدن به سندروم روده تحریک پذیر: طبق تحقیقات انجام شده کسائی که اعضای خونواده شون به سندروم روده تحریک پذیر گرفتار بودن، بیش ازدیگران درمعرض دچار شدن به این مریضی قرار دارن.
 • راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

 • سابقه مریضی روانی: اضطراب، افسردگی، مشکلات شخصیتی یا سابقه سوء استفاده ی جنسی در زمان کودکی هم احتمال دچار شدن به سندروم روده تحریک پذیر رو افزایش میدن. در زنان، سو ء استفاده و خشونت خونگی هم می تونه از عوامل خطرناک دچار شدن به سندروم روده تحریک پذیر باشه.
 • راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

  راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

اثر سابقه خانوادگی در افزایش احتمال دچار شدن به سندروم روده تحریک پذیر می تونه به دلیل عوامل ژنتیکی، عادات مشترک در خونواده یا هردوی این عوامل باشه.

مشکلات سندروم روده تحریک پذیر

یبوست و اسهال دو نشونه سندروم روده تحریک پذیر هستن که می تونن موجب زیاد بواسیر شن. اگه مجبور شید واسه جلوگیری از علائم سندروم روده تحریک پذیر از خوردن بعضی غذاها پرهیز کنین، ممکنه دچار سوء تغذیه شید.

اما شاید مهمترین نتیجه سندروم روده تحریک پذیر تأثیریه که برروی کیفیت کلی زندگی برجای می ذاره. اثرات سندروم روده تحریک پذیر ممکنه باعث شه تا فرد احساس کنه در زندگی دچار کمبودهاییه. نتیجه این یأس و افسردگیه.

درمون

ازجایی که دلیل دقیق سندروم روده تحریک پذیر مشخص نیس، بیشتر علاجا برروی کاهش علائم این مریضی و بازگشت فرد به زندگی عادی تمرکز دارن. در بیشتر موارد با کنترل استرس و تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی می تونین علائم و نشونه های کم سندروم روده تحریک پذیر رو کنترل کنین. تاجایی که می تونین از خوردن غذاهایی که موجب زیاد علائم این مریضی می شن، پرهیز کنین. بیشتر ورزش کنین. مصرف مایعات رو افزایش بدین و به اندازه کافی بخوابید.

اگه مریضی تون کم یا شدیده، نیاز دارین اقدامی بالاتر از تغییراتی در سبک زندگی انجام بدین. در این شرایط شاید دکتر داروهایی رو به شما تجویز کنه.

تغییرات غذایی

 • توقف مصرف غذاهای نفخ آور: اگه از نفخ و وجود گاز بیش ازحد اذیت میشید، ممکنه دکتر تون شما رو از مصرف غذاهایی مثل نوشیدنیای گازدار، سبزیجات (خصوصا کلم، گل کلم و کلم بروکلی) و میوه های نپخته منع کنه.
 • توقف مصرف گلوتن: طبق نتایج بدست اومده از تحقیقات، توقف مصرف گلوتن (گندم، جو و چاودار) در افراد گرفتار به سندروم روده تحریک پذیر می تونه، موجب بهبود اسهال این افراد شه. البته این پیشنهاد کمی بحث برانگیزه و دلایل در این مورد روشن نیس.
 • توقف مصرف بعضی کربوهیدراتا: بعضی افراد به شکلای مختلف خاصی از کربوهیدراتا مثل فروکتوز، فروکتان، لاکتوز و … که FODMAP نامیده می شن، حساسیت دارن. این کربوهیدراتا در بعضی غلات، سبزیجات، میوه ها و اجناس لبنی پیدا می شن. بااینکه مصرف این غذاها واسه بیشتر افراد ضرری نداره، ولی کاهش اونا در رژیم غذایی می تونه موجب کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر شه.

داروها:

راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

 • مکملای شامل فیبر: مصرف مکملای شامل فیبر مثل بارهنگ کتانی یا متیل سلولز به همراه مایعات در کنترل یبوست مؤثره. مصرف فیبر موجود در غذاها نسبت به فیبر موجود در مکملا نفخ بیشتری ایجاد می کنه. اگه فیبر نتونه به بهتر شدن علائم کم کنه، ممکنه دکتر ملینای اسموتیک مثل منیزیم هیدروکسید یا پلی اتیلن گلیکول تجویز کنه.
 • داروهای ضداسهال: داروهای بدون نسخه مثل لوپرامید می تونن به کنترل اسهال کمک کنن. مصرف داروهای وصل شونده به اسید صفرا مثل کلسترامین، کلستیپول و کوله سولام هم می تونه در بعضی افراد مؤثر باشه. اما ممکنه این داروها باعث ایجاد نفخ شن.
 • راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

 • داروهای آنتی کولینرژیک و آنتی اسپاسمودیک: این داروها مثل هیوسیامین و دی سیکلومین می تونن اسپاسمای دردناک روده ای رو آرامش دهند. معمولا این داروها به وسیله کسائی مصرف می شه که گرفتار یک دوره اسهال سخت می شن. این داروها می تونن موجب زیاد یبوست شن و علائم دیگری مثل سختی در ادرار رو بسازن. افرادی که به آب سیاه چشم گرفتار هستن، باید این داروها رو با احتیاط مصرف کنن.
 • داروهای ضدافسردگی: اگه درد و افسردگی از علائم مریضی شمان، ممکنه دکتر واسه تون داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای یا مهارکنندهای بازجذب سروتونین تجویز کنه. این داروها با جلوگیری از فعالیت نورونای کنترل کننده ی روده ی بزرگ به بهتر شدن افسردگی کمک می کنن. اگه با وجود اسهال و دردهای شکمی مشکل افسردگی ندارین، ممکنه دکتر داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای ضعیف تری مثل ایمی پرامین و نورتریپتیلین رو واسه تون تجویز کنه. خواب آلودگی و اسهال از مشکلات جانبی این داروها هستن. مهارکنندهای بازجذب سروتونین مثل فلوکستین و پاروکستین هم می تونن درصورتی که دچار افسردگی هستین و درد و یبوست رو تجربه می کنین، مفید باشه.
 • آنتی بیوتیکا: در کسائی که علائم شون به دلیل رشد بیش ازحد باکتریا در روده ی بزرگ باشه، مصرف این داروها مفیده. علائم اسهال در بعضی افراد گرفتار به سندروم روده تحریک پذیر با مصرف ریفاکسیمین بهبود پیدا کرده، ولی در این مورد به تحقیقات بیشتری نیازه.
 • مشاوره: اگه از افسردگی رنج می برین یا استرس موجب زیاد علائم مریضی شما می شه، مشاوره می تونه به بهبودتان کمک کنه.

داروهای مخصوص درمون سندروم روده تحریک پذیر

تا الان ۲ دارو واسه درمون سندروم روده تحریک پذیر مورد تأیید قرار گرفتن:

 • آلوسترون: آلوسترون واسه آرامش روده ی بزرگ و کندترکردن حرکات ضایعات در قسمت پایینی روده طراحی شده. سازمان غذا و داروی آمریکا این دارو رو واسه یه مدت از بازار جمع آوری کرد، ولی پس از چندی دوباره اجازه فروش اون صادر کرد. با این حال آلوسترون تنها باید به وسیله پزشکان و واسه موارد شدید اسهال در زنانی که علاجای دیگر روی اونا اثر نداشتهه، تجویز شه. مصرف این دارو واسه مردها مورد تأیید قرار نگرفته. مشکلات جانبی این دارو خیلی شایع نیس، ولی بسیار خطرناکه. پس باید زمانی از این دارو استفاده شه که بقیه روشای درمانی مؤثر واقع نشده باشن.
 • لوبی پروستون: این دارو با افزایش ترشح مایعات در روده ی باریک به عبور مدفوع کمک می کنه. مصرف این دارو واسه زنان بالاتر از ۱۸ سال که از سندروم روده تحریک پذیر و یبوست رنج می برن، مورد تأیید قرار گرفته. تأثیرگذاری این دارو و بی خطربودن اون در درازمدت در مردها اثبات نشده. حالت تهوع، اسهال و دردهای شکمی از مشکلات جانبی این دارو هستن. لوبی پروستون عموما واسه زنانی تجویز می شه که از سندروم روده تحریک پذیر و یبوست شدید رنج می برن و بقیه علاجا براشون تأثیری نداشتهه.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رمز موفقیت در تحصیل چیه؟ 

سبک زندگی و علاجای خونگی

راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

در بیشتر موارد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی می تونه به آرامش سندروم روده تحریک پذیر کمک کنه. ممکنه بدن تون به روشای درمانی زیر بی معطلی واکنش نشون نده، ولی در جنگ با این مریضی باید هدف تون یافتن علاجای بلندمدت و دائمی باشه.

 • فیبر: وقتی که به سندروم روده تحریک پذیر گرفتار باشین، فیبر می تونه مثل یک شمشیر دولبه بکنه. با اینکه فیبر به کاهش یبوست کمک می کنه، ولی می تونه میزان گازها و دردهای شکمی رو زیاد کنه. بهترین راه اینه که فیبر موجود در رژیم غذایی تون رو آهسته و در طول مدت چند هفته افزایش بدین. غلات، میوه ها، سبزیجات و حبوبات نمونه هایی از غذاهای پر از فیبر هستن. اگه علائم مریضی تون به همون شکل بمونه یا بدتر شد، با دکتر تون مشورت کنین. شاید مشورت با یک متخصص تغذیه هم خالی از لطف نباشه. بهتره مصرف بعضی از فیبرها رو در رژیم غذایی خود محدود کنن و به جای اون از مکملای شامل فیبر استفاده کنن. مکملای فیبر، گاز و نفخ کمتری ایجاد می کنن. اگه قصد دارین از مکملای فیبر مثل متاموسیل و سیتروسل استفاده کنین، حتما مصرف اونو کم کم شروع کنین و به همراه اون هر روز مقدار زیادی آب بخورین تا گازها، نفخ و یبوست تون کم بشه. اگه مصرف فیبر به بهتر شدن علائم مریضی تون کمک کرد، اونو منظم استفاده کنین تا بهترین نتیجه رو دریافت کنین.
 • از مصرف غذاهای مشکل ساز پرهیز کنین: اگه بعضی غذاها باعث زیاد علائم تون می شن، خوردن اونا رو متوقف کنین. این غذاها می تونن شامل نوشیدنیای الکلی، شکلات، نوشیدنیای کافئینی مثل قهوه، داروهای شامل کافئین، فرآوردهای لبنی و شیرین کنندهای مصنوعی مثل سوربیتول و مانیتول باشن. اگه با مشکل تولید زیاد گاز روبه رو هستین، بعضی مواد غذایی مثل حبوبات، کلم، گل کلم و کلم بروکلی می تونه علائم مریضی تون رو زیاد کنن. مصرف غذاهای چرب هم در بعضی افراد مشکلاتی ایجاد می کنه. جویدن آدامس و مصرف نوشیدنیا در بین غذا می تونه هوای بیشتر و پس گاز بیشتری به روده تون وارد کنه.
 • منظم غذا بخورین: از وعدهای غذایی صرف نظر نکنین. غذا خوردن در ساعت مشخص هر روز موجب می شه کارکرد روده تنظیم شه. اگه مشکل اسهال دارین، مصرف غذای کم ولی با فاصله زمانی کمتر می تونه موجب بهبود علائم تون شه. اما اگه مشکل یبوست دارین، مصرف وعدهای غذایی بزرگتر و شامل مقدار زیادی فیبر می تونه به حرکت غذا در روده کمک کنه.
 • حواس تون به فرآوردهای لبنی باشه: اگه مشکل نبود تحمل لاکتوز دارین، بهتره ماست رو جانشین شیر کنین یا از آنزیمی واسه شکستن لاکتوز استفاده کنین. مصرف کم لبنیات یا ترکیب اونا با بقیه غذاها هم می تونه به حل مشکل تون کمک کنه. دربرخی موارد باید مصرف اجناس لبنی رو به کل متوقف کنین. اگه مجبورید مصرف لبنیات رو کلا متوقف کنین، حتما باید پروتئین، کلسیم و ویتامینای گروه B رو از منابع غذایی دیگر تأمین کنین.
 • مقدار زیادی مایعات استفاده کنین: هر روز مقدار زیادی مایعات استفاده کنین. آب بهترین گزینه. از مصرف نوشیدنیای الکلی و شامل کافئین پرهیز کنین. چون این نوشیدنیا با تحریک روده اسهال تون رو زیاد می کنن. مصرف نوشیدنیای گازدار موجب افزایش تولید گاز می شه.
 • به طور منظم ورزش کنین: ورزش به بهتر شدن افسردگی و کاهش استرسا کمک می کنه. ورزش موجب انقباضات طبیعی روده شده و باعث می شه نسبت به خودتون احساس بهتری داشته باشین. اگه تا الان فرد کم تحرکی بودین، بهتره کم کم شروع به ورزش کنین و به زمان اون اضافه کنین. اگه از مریضی خاصی رنج می برین، پیش از برنامه ریزی واسه ورزش با دکتر مشورت کنین.
 • راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

 • از داروهای ضداسهال و ملین بااحتیاط استفاده کنین: اگه می خواید از داروهای ضداسهال بدون نسخه مثل لوپرآمید و کائوپکتات استفاده کنین، بهتره از کمترین دوز موثر اون استفاده کنین. مصرف لوپرآمید ۲۰ تا نیم ساعت قبل از غذاخوردن می تونه اثرات مثبتی داشته باشه. به ویژه اگه بدونین غذاهایی که می خواید استفاده کنین، موجب اسهال می شن. مصرف نادرست این داروها می تونه در درازمدت عواقبی به دنبال داشته باشه. تموم این موارد واسه داروهای ملین هم صادقه. اگه پرسشی دارین حتما با دکتر مشورت کنین.

علاجای جانشین

راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

علاجای غیرسنتی زیر ممکنه به آرامش علائم سندروم روده تحریک پذیر کمک کنن.

 • طب سوزنی: طبق تحقیقات انجام شده طب سوزنی در بهبود وضعیت بیماران گرفتار به سندروم روده تحریک پذیر مؤثره.
 • علاجای گیاهی: نعناع فلفلی یک آنتی اسپاسمودیک طبیعیه و به آرامش ماهیچه های صاف روده کمک می کنه. نعناع فلفلی می تونه موجب بهبود کوتاه مدت علائم سندروم روده تحریک پذیر شه، ولی نتایج تحقیقات در این مورد متناقضه. اگه می خواید از نعناع فلفلی استفاده کنین بهتره از کپسولای دارای پوشش روده ای استفاده کنین. ممکنه نعناع فلفلی موجب زیاد سوزش معده شه. پیش از مصرف هرگونه داروی گیاهی بهتره اول با دکتر مشورت کنین تا مطمئن شید که گیاه دلخواه با داروهای مصرفی شما تداخلی نداره. یک ترکیب از گیاهان به نام ایبروگاست در بهبود بیماران مؤثر هستش.
 • هیپنوتیزم: هیپنوتیزم می تونه موجب کاهش دردهای شکمی و احساس نفخ شه. یک متخصص می تونه به شما بیاموزد که چیجوری وارد حالت آرامش شید و به شما در ایجاد آرامش عضلات شکمی کمک کنه.
 • پروبیوتیک : پروبیوتیکا باکتریای مفیدی هستن که به طور طبیعی در روده زندگی می کنن و در بعضی غذاها مثل ماست پیدا می شن. مکملای شامل پروبیوتیکا هم قابل تهیه هستن. معمولا میزان باکتریای مفید روده ای در افراد گرفتار به سندروم روده تحریک پذیر کافی نیس و مصرف پروبیوتیکا موجب کاهش علائم می شه. طبق تحقیقات تازه بعضی پروبیوتیکا می تونن به آرامش علائم سندروم روده تحریک پذیر مثل دردهای شکمی، نفخ، اسهال و کیفیت زندگی فرد کمک کنن. با این حال در این مورد به تحقیقات بیشتری نیازه.
 • ورزش منظم، یوگا، ماساژ و مدیتیشن: تموم این کارا می تونه به کاهش استرس کمک کنن. به این منظور می تونین در کلاسای یوگا یا مدیتیشن ثبت نام کنین یا به کمک کتابا و ویدئوای آموزشی این کارا رو در خونه انجام بدین.

زندگی با سندروم روده تحریک پذیر

زندگی با سندروم روده تحریک پذیر می تونه رقابتای روزمره ی بسیاری رو رقم بزنه. این مریضی می تونه درد و ناراحتی بسیاری بسازه و کیفیت زندگی رو به طور جدی تحت اثر بذاره. راهکارهای زیر می تونه به شما کمک کنه تا بتونین راحت تر با اون کنار بیایید:

 • تا می تونین در مورد این مریضی اطلاعات کسب کنین: با دکتر صحبت کنین. در اینترنت جستجو کنین و از سایتای معتبر اطلاعات به دست بیارین. کتاب و مقاله هایی در مورد این مریضی بخونین. داشتن اطلاعات درمورد مریضی تون کمک می کنه تا بهتر با اون دست وپنجه نرم کنین.
 • عواملی رو که باعث تحریک می شه، شناسایی کنین: این یه قدم کلیدی واسه کنترل مریضی در زندگی تونه.
 • کسائی که رو مثل شما از این مریضی رنج می برن، شناسایی کنین: صحبت کردن با کسائی که مثل شما به سندروم روده تحریک پذیر گرفتار هستن، می تونه به شما قوت قلب بده.

پیشگیری از سندروم روده تحریک پذیر

راه های علاج سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز اون  آموزشی

هرکسی ممکنه مشکلات گوارشی به دلیل نگرانی و اضطراب رو تجربه کرده باشه. اما اگه به سندروم روده تحریک پذیر گرفتار باشین، مشکلات مربوط به استرس مثل دردهای شکمی با شدت و دفعات بیشتری اتفاق میفته. یافتن راه هایی واسه کنترل استرس می تونه از بروز علائم سندروم روده تحریک پذیر پیشگیری کرده یا شدت اونا رو کاهش بده. روشای زیر در کنترل استرس تاثیردارن:

 • مشاوره: دربرخی موارد یک روانشناس یا روانپزشک می تونه به شما کمک کنه تا واکنش تون رو نسبت به مسائل تغییر بدین و استرس تون رو بهتر کنترل کنین.
 • پس خوراند زیستی یا بیوفیدبک: این تکنیک کنترل استرس در اول به وسیله دستگاهی باعث می شه از نا آرومی عضلانی و ضربان قلب تون کم کرده شه. بعد کم کم یاد می گیرین که چیجوری بدون دستگاه این تغییرات رو در خودتون بسازین. هدف از این روش اینه که بتونین وارد حالت آرامش شید تا بهتر با استرسا مقابله کنین.
 • تمرینات آرامش پیش رونده: این روش کمک می کنه تا عضلات بدن تون رو وارد حالت آرامش کنین. اول با سفت کردن عضلات انگشتان پا شروع کنین. کم کم تموم نا آرومیا رو از خود دور کنین. بعد به سراغ عضلات ساق پا برید. این کار رو با تموم عضلات بدن تون حتی چشم و جمجمه تکرار کنین تا همه عضلات تون وارد حالت آرامش شن.
 • تنفس عمیق: بیشتر بزرگسالان از قفسه ی سینه نفس میکشن. ولی اگه از دیافراگم تون نفس بکشین، بیشتر احساس آرامش می کنین. دیافراگم عضله ایه که شکم رو از قفسه ی سینه جدا می کنه. موقع دم شکم تون رو منبسط کنین. در زمان بازدم خودبه خود شکم تون منقبض میشه. تکنیک تنفس عمیق باعث آرامش عضلات شکمی هم میشه که نتیجه اون کمک به حرکات طبیعی روده ایه.
 • تمرینات خودآگاهی یا حضور درلحظه: این تکنیک کنترل استرس به شما کمک می کنه تا برروی لحظه حال تمرکز کنین و بذارین تموم نا آرومیا و حواس پرتیا از شما دور شن.
 • بقیه تکنیکای کنترل استرس: کمه کم ۲۰ دقیقه از زمان هر روزتون رو به فعالیتایی اختصاص بدین که موجب آرامش تون می شن. گوش دادن به موزیک، بازیای کامپیوتری یا حتی حموم آب گرم می تونه از کارایی باشن که موجب آرامش بعضی می شن.

منبع : mayoclinic

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید