اقه مند هستین و واسه شما انجام درست کارا و ارائه بهترین خدمات از حفظ جایگاه و قدرت مهم تره.

۹. رابطه برقرار کنین

بین خود و همکاران تون راه های ارتباطی به وجود بیارین و این راه ها رو حفظ کنین. اگه همه بدونن که شما اجازه میدید از مسائلی که براتون مهمه و هر اطلاعات مهم دیگر باخبر شن، اعتمادشون به شما بیشتر می شه و شایعها، کنایها، شکا و دلخوریا به میزان زیادی کم می شه.

۱۰. بکوشید همیشه لیاقتای اجتماعی تون رو افزایش بدین

بسته به اونکه از کجا شروع می کنین و چی مهمه این گزینه می تونه شامل موارد زیر شه:

 • بهبود مهارتای غیرکلامی مثل زبون بدن، حالت چهره، تن و قدم صدا و…
 • استفاده از رابطه غیرکلامی واسه نشون دادن توجه و احترام (رفتارهای دیگر هر زمان که مناسب بود)
 • حفظ یا بهبود مهارت گوش دادن فعال
 • سعی واسه ایجاد شفافیت در شکلای مختلف ارتباطات کلامی و نوشتاری به دسته ای که هیچ گونه بدفهمی رخ نده
 • بفهمین از دید افراد یا گروه های دیگر چیجوری هستین و در صورت ضرورت از این اطلاعات واسه اصلاح رفتارتون استفاده کنین
 • افزایش همدلی
 • سعی پیوسته واسه درک بهتر روابط بین فردی
 • سعی دائمی واسه رسیدن به فهم بهتری از خود

۱۱. بکوشید از نظر فرهنگی حساس و ماهر شید

درباره تنوع فرهنگی در جامعه یاد بگیرین و اونو قبول کنین و افرادی رو از فرهنگای مختلف بشناسین. کارای دیگری که می تونین انجام بدین:

 • یادگیری یا افزایش علم تون درباره زبون جمعیتی که با اون کار می کنین
 • یادگیری سنتا، هنجارهای رفتاری و ارتباطی و تاریخ گروه های فرهنگی جامعه
 • شرکت در جشنا و آیینای محلی و چیزای دیگه ای به جز اینا
 • سعی واسه استخدام افراد از فرهنگای مختلف
 • یادگیری چگونگی کنار اومدن با سنتای فرهنگی متفاوت با فرهنگ اکثریت و درک معنای جابه جایی جغرافیایی واسه بعضی از گروه های مهاجر
 • شناسایی و ایجاد روابط کاری با سازمانایی که جمعیتی مثل شما دارن واسه معرفی به همدیگه و مشاوره

رهبری اخلاقی چیه و چیجوری میشه اون رو پیاده کرد؟ - قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

۱۲. بکوشید گسترده باشین

یعنی با همه اقوام، نژادها، طبقات، فرهنگا، تمایلای مختلف و چیزای دیگه ای به جز اینا کار کنین و تمایل داشته باشین استخدامشان کنین. و هم با تشویق افراد به یادگیری سنتا و دیدگاه های همدیگه و احترام به این دیدگاه ها و بحث بدون جانبداری درباره اونا هنگام بروز اختلاف یا مخالفت، خلاقانه از تنوع جمعیتی استفاده کنین

۱۳. شخصیت رهبری خود رو جدی بگیرین و پایبند به تحقق اون باشین

رهبر یکی از سازمانای جامعه محور در بخشی از توضیح شغل خود نوشت: «دریافت انتقاد و تحویل تشویق». به عنوان رهبر، مسئول چیزی که تحت رهبری شما رخ می ده هستین. همونجوریکه بقیه رو در برابر انجام کاراشون و در برابر محاسبات اشتباه مسئول میدونید، باید خود رو هم مسئول بدونین و به بقیه اجازه بدین شما رو مسئول بدونن. به عنوان رهبری اخلاقی، باید پاسخگویی رو جزو وظایف شغلی خود بدونین چه این کار عادی باشه چه نباشه، و آماده باشین مستقیماً با نتایج تصمیما و اعمالتان روبه رو شید.

مسئولیت پذیری و سعی واسه اصلاح اشتباهات و بهبود کارای نامناسب بخشی از وظایف رهبره بازم که اطمینان از اخلاقی رفتار کردن سازمان با همه وظیفه ی رهبره. سرزنش بقیه، حتی اگه واقعا اشتباه از طرف اونا باشه یا در موقعیتی کارشون رو انجام نداده باشن، مسئولیت جلوگیری از این اشتباهات رو از دوش رهبر برنمی داره بلکه فقط اونو ترسو نشون می ده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بهترین کلینیک دندانپزشکی تهران

۱۴. سعی دائمی واسه افزایش لیاقت

افراد واسه شایسته بودن به رهبران وابسته ان: واسه همین به اونا اعتماد می کنن و دلیل اصلی رهبری همینه. به عنوان رهبری اخلاقی، مسئولیت شماس که لیاقت خود رو حفظ کنین و اونو ارتقاء بدین تا بتونین سازمان رو در جهتی درست هدایت کنین و افراد تحت رهبری تون بتونن به شما اعتماد کنن.

بخشی از این مسئولیت شناسایی و اعتراف به بخش هاییه در اون خوب نیستین، یا باید مهارتای خود رو در اون بخشا تقویت کنین یا اونو به فرد دیگری بسپارید. (تعداد کمی از مدیران ارشد اجرایی به مدیریت مسائل مالی شرکتشان هم فکر می کنن واسه همین کارمندان مالی رو استخدام می کنن)

جنبه ی دیگر لیاقت رد مسئولیت هاییه که از انجام اون ضعیف هستین و هم نپذیرفتن کارایی که زمان یا منابع لازم رو واسه انجام دادنشان در اختیار ندارین.

میشه از روشای مختلف لیاقت رو حفظ کرد و اونو پیشرفت داد، مثل ادامه تحصیل (دوره های واقعی، خواه در مؤسسهای آموزشی یا به شکل برخط و آنلاین)، حضور در همایشا و کارگاها، مطالعه حرفه ای، برگزاری نشستای منظم با افراد هم رده واسه بحث درباره مسائل رهبری، یادداشت درسای یاد گرفته شده در بین کار، کسب علم و ایده از آدمای متفاوت و چیزای دیگه ای به جز اینا. از همه این روش ها می تونین استفاده کنین تا رهبری مؤثرتر شید.

۱۵. وقتی مفید نیستین، کار رو ترک کنین

سازمانا و به طور خاص سازمانای جامعه محور باید با بالغ شدنشون رشد و تغییر کنن. رهبران اخلاقی تشخیص میدن چه زمانی همه کارای لازم رو انجام دادن یا چه زمانی سازمان واسه ادامه رشد خود نیاز داره فرد دیگری سکان هدایت مجموعه رو به دست گیرد.

۱۶. هیچ وقت از بررسی سیستم اخلاقی و روش رهبری خود دست ورندارید

همونجوریکه بارها در این مقاله خاطرنشان کردیم، رهبری اخلاقی پایان نداره، بلکه همیشه و در طول زمان انجام می شه. سینسیناتوس رومی رو که در قرن پنجم پیش از میلاد می زیست، هنگام شخم زدن مزرعه اش فراخواندند و بهش مسئولیت دادن تا فرمانروا باشه و ارتش روم رو از شکست نجات بده. اون به سرعت دشمن رو تسلیم کرد و پس از گذشت فقط ۱۶ روز فرمانروایی رو کنار گذاشت و به مزرعه اش بازگشت اما بازم رهبر موند چون مردم اونو به عنوان رهبر قبول داشتن. جوری به عنوان رهبر پذیرفته شده بود که طبق اظهارات لیوی نویسنده ی رومی،۲۰ سال بعد، وقتی ۸۰ سال داشت بازم به فرمانروایی فراخوانده شد.

رهبری اخلاقی پایان نداره بازم که سعی شما واسه جستجو و تمرین رهبری اخلاقی نباید پایانی داشته باشه.

منبع : ctb.ku

جلسات کاری رو تبدیل به وسیله موفقیت خود کنین


۳