ه.

 • حتی می تونین یک برنامه ماهانه تنظیم کنین تا مطمئن شید مطالب رو هر هفته یاد می گیرین، به ویژه وقتی قراره درسا رو واسه امتحان کامل مرور کنین.
 • ۳. روش مطالعه ای رو انتخاب کنین که متناسب با روش یادگیری شماس

  یادگیرندگان مختلفی وجود دارن و هر روش یادگیری مثل استفاده از فلش کارت یا نت ورداری، واسه هر علم آموزی بهترین روش نیس. بسیار مهمه که از روش یادگیری خودتون آشنایی تا بتونین مطالعه خود رو طوری تنظیم کنین که متناسب با نیازهایتان باشه. بیشتر افراد ترکیبی از یادگیرندگان مختلف هستن و پس روشای مختلفی می تونه واسه شما جذاب باشه. اینجا چند روش عادی یادگیری و راهنمایی واسه مطالعه اومده:

  • یادگیرندگان چشمی: اگه شما یک یادگیرنده ی چشمی هستین، پس مطالب رو با استفاده از عکس، تصویر و درک فضایی، جداول و نمودار یاد می گیرین و یادداشتای رنگی بیشتر به کار شما میاد. هنگام یادداشت ورداری، روندنما (فلوچارت) یا حتی بعضی طرحای در رابطه، بیشتر از انبوهی واژه به شما کمک می کنه.
  • یادگیرندگان سمعی: این دسته از یادگیرندگان از راه گوش دادن بهتر مطالب رو یاد می گیرن. سعی کنین درسای خود رو ضبط کرده و اونا رو تکرار کنین، یا اینکه گوش هاتون رو حسابی تیز کنین و به سخنان معلم گوش کنین و بعدا هم یادداشت وردارین. می تونین یادداشتا یا مطالب درسی رو واسه خود تکرار کنین یا با افراد ممتاز و خبره صحبت کنین و یا در مباحثات درسی شرکت کنین تا مطالعه مؤثرتری داشته باشین.
  • یادگیرندگان فیزیکی یا جنبشی-حرکتی: این یادگیرندگان زمانی بهترین یادگیری رو دارن که از بدن، دستان و حس لامسه ی خود استفاده می کنن. شما می تونین به دنبال کلماتی باشین که موضوع مطالعه رو تقویت کنین، هنگام حفظ کردن مطالب راه برید، یا فعالیتایی انجام بدین که باعث می شه در دور حرکت کنین یا وسایل رو لمس کنین.

  ۴. استراحت کنین

  شاید تعجب می کنین اگه بدونین زمانای استراحت واسه موفقیت شما کلیدیه. هیچکی نمیتونه ۸ ساعت همیشگی مطالعه کنه، حتی اگه بیشتر از حد انگیزه داشته باشه یا یک سرم قهوه به طور پیوسته به رگای اون تزریق شه! ، زمانای استراحت واسه مطالعه موفق لازمن، چون به مغز شما اجازه استراحت میدن تا بتونین با انگیزه و انرژی به مطالعه برگردین. برنامه ریزی کنین که هر ۶۰ یا ۹۰ دقیقه استراحت کنین و کاری کنین که باعث شه چشمان تون یه مدت استراحت کنن، چیزی بخورین و کمی در هوای تازه قدم بزنین.

  • علم آموزان موفق میدونن چه زمان نیاز به استراحت دارن. اونا می تونن حس کنن خسته شدن یا مطالعه شون دیگر پربار نیس. فکر نکنین اگه استراحت کنین، تنبلی کردین و به یاد داشته باشین که این بهترین کاریه که می تونین انجام بدین.

  ۵. از مواردی که حواس تون رو پرت می کنه دوری کنین

  اگه می خواید تا حد امکان مطالعه موفقی داشته باشین، باید بتونین جلوی پرت شدن حواس تون رو بگیرین. این می تونه به معنای پرهیز از مطالعه در کنار یک دوست پرحرف یا خواب آلود، خاموش کردن گوشی موبایل تون، یا اطمینان از استفاده از اینترنت فقط واسه کمک به مطالعه و نه خوندن شایعها در مورد افراد مشهور باشه. گرچه پرهیز کامل از مواردی که حواس تون رو پرت می کنن، غیرممکنه؛ اما سعی کنین قبل از نشستن پشت میز مطالعه اونا رو کمه کم کنین، که این کار به شما کمک می کنه متمرکز بمونین و از راه مطالعه خارج نشید.

  • اگه واسه مطالعه به اینترنت نیاز ندارین اونو غیرفعال کنین تا حواس تون پرت نشه. اگه به گوشی تون احتیاجی ندارین اونو هم خاموش کنین.
  • اگه چیزی باعث نگرانی شما می شه، زمانی رو صرف سر در آوردن از اون کنین و بعد در صورت امکان سر مطالعه خود برگردید. اگه تموم روز احساس ناراحتی کنین، نمی تونین مطالعه خود رو به پایان برسونین.
  این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رهبری اخلاقی چیه و چیجوری میشه اون رو پیاده کرد؟ - قسمت 2

  ۶. بهترین محیط مطالعه رو انتخاب کنین

  محیط مطالعه شما در موفقیت تون به عنوان یک دانش آموز اهمیت زیادی داره. با این حال، هرکی با بقیه فرق داره. بعضی دوست دارن در اتاق شون و در سکوت مطلق درس بخونن. یه سریای دیگه دوست دارن در فضای آزاد روی پتو و با صدای بلندِ موسیقی، بخونن. بعضی افراد دوست دارن در کتابخونه یا سالن مطالعه و در نزدیکی افرادی درس بخونن که مثل اونا در حال مطالعه هستن. محیطای مختلف مطالعه رو امتحان کنین تا ببینین کدوم محیط واسه شما مناسبه.

  • اگه فکر می کنین درس خوندن در یک سالن مطالعه پرسروصدا مؤثر نیس، سعی کنین در سکوت اتاق خود یا حتی در پارک درس بخونین تا بتونین تنهایی رو احساس کنین.

  ۷. از منابع خود استفاده کنین

  روش دیگر واسه بیشترین حد استفاده از وقت مطالعه، اینه که از تموم منابع موجود استفاده کنین. با معلمان، کتاب داران و دوستان خود صحبت کنین، تا در مورد هر مطلبی که نفهمیده اید به شما کمک کنن. از منابع کتابخونه و آنلاین واسه تکمیل تحقیقات خود استفاده کنین؛ مسائل اضافی در انتهای کتاب درسی خود رو چک کنین تا درک عمیق تری از مطلب داشته باشین. هر کاری لازمه انجام بدین تا از تموم منابع خود واسه موفقیت بهره مند شید.

  • علم آموزان موفق خلاق هستن. اگه نمی تونن تموم جوابا رو از کتاب درسی خود پیدا کنن، دنبال افراد دیگر، جایا، یا سایتایی می گردن که بتونن به اونا کمک کنن.

  ۸. یک دوست یا گروه واسه مطالعه پیدا کنین

  بعضی افراد در مدرسه و هنگامی که یک دوست یا گروهی واسه مطالعه دارن، کارکرد بهتری دارن. درس خوندن با بقیه به شما کمک می کنه که انگیزه خود رو حفظ کنین و حس کنین در سعی تون واسه مطالعه تنها نیستین. می تونین از بقیه یاد بگیرین و حتی با درس دادن به اونا، بهتر یاد بگیرین. با این حال، کار کردن با یک همراه یا گروه واسه همه مؤثر نیس، باید اونو امتحان کنین تا بیشترین حد استفاده رو ببرین.

  • هر کسی یک یادگیرنده ی اجتماعی نیس. شما می تونین این کار رو با مطالعه کنار یک دوست امتحان کنین و بعد از افراد دیگر دعوت کنین که به شما بپیوندند.
  • مطمئن شید گروه شما هدفمند و سازمان پیدا کرده، تا از موضوع مورد مطالعه پرت نشید. اگه احساس می کنین گروه از موضوع مطالعه منحرف شده، با مهربانی به اونا یادآوری کنین که از بحث منحرف نشن.

  ۹. تفریح رو فراموش نکنین

  با اینکه به نظر می رسه دانش آموز موفق اهل تفریح نیس، اما تفریح می تونه کلید موفقیت باشه. همونجوریکه استراحت کردن در طول مطالعه به تمرکز بیشتر شما روی درس کمک می کنه، استراحت کامل در طول مطالعه واسه انجام یوگا، بیرون رفتن با دوستان، تماشای فیلم، یا فقط به خاطر استراحت، می تونه به شما کمک کنه انرژی ای رو که واسه موفقیت در مدرسه نیاز دارین، بازیابی کنین.

  • تفریح مانع موفقیت شما نمی شه. اختصاص زمانی به تفریح باعث کارکرد بهتر هنگام مطالعه می شه.
  • اگه فقط از روی علاقه به مطالعه می پردازید، ممکنه بیشتر از حد به خودتون فشار بیارین و گذر زمان رو حس نکنین. در این مواقع اختصاص زمانی واسه استراحت و تفریح، باعث می شه انرژی تون رو بازیابی کنین.

  منبع : wikihow